Gdzie i kiedy?
Od: piątek, 27 października 2017, 19:00
Do: niedziela, 29 października 2017, 16:00
Za ile?
darmowe
Już w ostatni weekend października na szczecińskiej Łasztowni odbędzie się 11. edycja Westivalu. Hasłem tegorocznego Westivalu będzie RESET, czyli moment, w którym zaczynamy od nowa, korzystając z zastanych możliwości. Pretekstem do westivalowego resetu będzie rozstrzygnięcie konkursu na zagospodarowanie Łasztowni. Będziemy resetowali przestrzenie, budynki i idee, poddając je krytycznemu recyklingowi. Jak sprawić, by nowe otwarcie Łasztowni przyniosło Szczecinowi rozwój? Czego potrzeba, by poprzemysłowe „brownfields” zamienić w tętniącą życiem dzielnicę przy samym historycznym centrum miasta? Jakie wnioski płyną z doświadczeń londyńskiego King’s Cross Central, amsterdamskich Borneo i Javy, lyońskiego Confluence, genueńskiego Porto Antico, szanghajskiego Pudong, warszawskiej zajezdni przy Inflanckiej? Które z tamtejszych rozwiązań sprawdzą się w Szczecinie? Przekonamy się już niedługo w czasie Westivalu. Kuratorami tegorocznego Westivalu są architekci Natalia Szcześniak i Radosław Gajda, autorzy najpopularniejszego programu o architekturze w Polsce: „Architecture is a good idea”.
WESTIVAL 2017 PROGRAM:

Organizator zastrzega prawo do zmian w programie!

27 października, PIĄTEK
godz. 19:00
Oficjalne otwarcie Westivalu – powitanie gości, podziękowania (miejsce – Stara Rzeźnia)

godz. 19:15
Wystawa główna Westivalu: RESET przestrzeni – rewitalizacja poprzemysłowych brownfields na najlepszych zagranicznych przykładach – wykład otwierający + oprowadzanie kuratorskie po wystawie RESET; Natalia Szcześniak | architektka

RESET – czyli jak ożywić zdegradowane przestrzenie? W Sali „Róży wiatrów” wokół stołu o kształcie Łasztowni zaprezentowane zostaną różne udane „resety” przestrzeni – wielkie rewitalizacje zaniedbanych obszarów, które udało się przywrócić mieszkańcom. Jak zmienić poprzemysłowe „brownfields” w tętniące życiem dzielnice? Jakie funkcje wprowadzić, aby ukształtować różnorodne środowisko miejskie? Jak wyglądają takie miejsca w porównaniu przed i po projekcie rewitalizacyjnym? Czy sukces z Lyonu, Genui czy Sztokholmu uda się powtórzyć na Łasztowni?

Autorzy: Natalia Szcześniak i Radosław Gajda, kuratorzy Westivalu 2017
Opracowanie graficzne: Anna Nowokuńska

Natalia Szcześniak i Radosław Gajda, autorzy najpopularniejszego programu o architekturze w Polsce: „Architecture is a good idea”. Od trzech lat gromadzą przed ekranami dziesiątki tysięcy widzów, by razem z nimi odkrywać najciekawsze dzieła architektury i urbanistyki w Polsce i Europie. Walory realizacyjne Architecture is a good idea zaowocowały nominacją do Grand Video Awards 2015, a edukacyjne – do nagrody portalu O.pl 2017. Ich program został dostrzeżony także zagranicą – największy światowy portal Archdaily zaliczył go do 12 najlepszych kanałów architektonicznych na świecie.

godz. 19:45

Wystawa REUSE, REDEVELOP & DESIGN – słowo wprowadzające kuratorów; Natalia Szcześniak | architektka

Reuse Redevelop and Design – czyli jak Holendrzy podchodzą do dziedzictwa? W Niderlandach wolna przestrzeń jest na wagę złota. Kraj jest gęsto zaludniony, odległości pomiędzy skupiskami ludzkimi są małe. Rezultatem zmian ekonomicznych i społecznych bywa, że wiele budynków traci swoje pierwotne funkcje: biura, farmy, kościoły, fabryki, magazyny, szkoły, stacje, sklepy, domy kultury, ratusze etc. stają się z biegiem czasu zbędne i pustoszeją. Jak Holendrzy podchodzą do tych budynków? Jak starają się wykorzystać na nowo, aby nie stracić ich pierwotnych walorów, a jednocześnie przystosować do nowych potrzeb i funkcji?

Autorzy: Paul Meurs i Marinke Steenhuis

godz. 20:00
Polska premiera filmu „Bloki” – spotkanie z autorami Martą Zabłocką i Konradem Królikowskim.

Film jest pierwszym w Polsce, długometrażowym, szerokim i wieloaspektowym obrazem poświęconym budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do współczesności. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – najważniejszymi twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film tylko o architekturze. Bloki przez dekady były różnie postrzegane przez kolejne pokolenia Polaków, były obiektem marzeń i miejscem, z którego się ucieka. W filmie są zapisem wielkich przemian powojennej Polski.


godz. 21:00
Afterparty, koncert zespołu Biryło & Łopatka


28 października, SOBOTA


godz. 11:00-14:00

Westivalowe Wycieczki Przemka Głowy – zbiórka pod siedzibą SARP (ul. Mariacka 10)

godz. 11:00-13:30

Westivalowe warsztaty dla dzieci „Reset przestrzeni” KodaKids (miejsce – Stara Rzeźnia)

RESET PRZESTRZENI – warsztaty dla dzieci. W jaki sposób uruchomić refleksję nad własnym otoczeniem, zrozumieć otaczającą nas przestrzeń, sformułować co do niej wnioski? Coraz częściej dyskusja publiczna toczy się wokół przestrzeni, w której żyjemy, którą współtworzymy, bo przecież przestrzeń to nie tylko architektura, to także świadomy i wrażliwy na estetykę użytkownik. Od kilku lat podczas Westivalu grupa KODA kids stara się poszerzać dziecięcą wrażliwość i kierować uwagę dzieci na odkodowywanie przestrzeni. Takiej edukacji nie znajdziemy w szkołach, szczypta teorii, zawsze w połączeniu z praktycznym działaniem przynosi wspaniałe efekty, zostawia ślad, tworzy narzędzia do odbioru i kształtowania przestrzeni. Wiedza i doświadczenie, które dzieci zdobędą podczas warsztatów przynoszą tą refleksję i stanowią źródło kolejnych inspiracji. A co najważniejsze, to spotkanie stanowi wkład w budowanie bardziej świadomego swego otoczenia społeczeństwa. Grupę KODA kids reprezentują: Aleksandra Rus, Katarzyna Zwolak, Edyta Waszak-absolwentki Politechniki Szczecińskiej na kierunku Architektura i Urbanistyka, zajmujące się realizacją warsztatów architektonicznych dla dzieci i młodzieży, a także prowadzące własną pracownię architektoniczną. W ramach edukacji architektonicznej grupa KODA kids realizowała warsztaty, m.in. na festiwalu „Kids Love Design” (2012-2014) we współpracy z Fundacją Artmosphere, w Trafostacji Sztuki w Szczecinie (2014), w Pałacu Młodzieży w Szczecinie (2015), na festiwalu „Westival” (2013-2016) organizowanym przez SARP, we współpracy ze stowarzyszeniem Media Dizajn i Stowarzyszeniem „LAS Sztuki” w galerii „Tworzę się” oraz dla Gdynia Design Days w 2016 r.

Zgłoszenia uczestników (kolejność zgłoszeń) pod adresem: kodakids@gmail.com

Podział na grupy wiekowe:
sobota 8-12 lat,
niedziela 5-8 lat

godz. 14:30-15:00
Wykład „Człowiek w wielkim mieście – rola oznakowania graficznego w przestrzeni architektonicznej”
Anna Nowokuńska | architektka, graficzka (miejsce – Stara Rzeźnia)

godz. 15:00-15:30

Wykład „Festiwal, po którym zostaje mniej”
Michał Lech | socjolog, Stowarzyszenie Traffic Design (miejsce – Stara Rzeźnia)

godz. 15:30-16:30
Przerwa kawowa

godz. 16:30-17:00

Wykład „Reset w Warszawie”
prof. Krzysztof Domaradzki | architekt, urbanista (miejsce – Stara Rzeźnia)

godz. 17:00-17:30
Wykład „Stara buda nowa jakość” – jak tchnąć nowe życie w istniejące budynki stare i nie tak bardzo stare, przykłady interwencji i zmian funkcji od baroku po XXI wiek.
Radosław Gajda | architekt (miejsce – Stara Rzeźnia)

godz. 18:00

Pokaz filmu „Konkurs” – dyskusja, sesja pytań i odpowiedzi (miejsce – Stara Rzeźnia)

Zapraszamy na film „The competition” / „Konkurs”, który ukazuje kulisy konkursu na projekt Narodowego Muzeum Sztuki w Andorze. Do udziału w konkursie zaproszono pięcioro projektantów z całego świata – Frank Gehry, Jean Nouvel, Zaha Hadid, Dominique Perrault i Norman Foster.


godz. 20:00
Afterparty


29 października, NIEDZIELA


godz. 11:00-14:00

Westivalowe wycieczki Przemka Głowy – zbiórka na parkingu hali Fala, al. Wyzwolenia 44a

godz. 11:00-13:30
Westivalowe warsztaty dla dzieci „Reset przestrzeni” KodaKids (miejsce – Stara Rzeźnia)

godz. 13:00

Wystawa pokonkursowa „Łasztownia – Nowe serce miasta” – omówienie i wystąpienia przedstawicieli władz Miasta, architekta Miasta, organizatorów Konkursu, dyskusja z udziałem publiczności oraz członków jury Konkursu i projektantów – Laureatów, w tym Zwycięzców Konkursu – Maćków Pracownia Projektowa (miejsce – Cielętnik koło Starej Rzeźni)

godz. 16:00

Oficjalne zakończenie Westivalu

Więcej informacji na stronie www.westival.pl