Gdzie i kiedy?
piątek, 15 września 2017, 19:00
Za ile?
30 - 50 zł; bilety dostępne na bilety.fm
Meisinger Music Festival - Szczecin 2017 to pierwsza edycja festiwalu, którego dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Meisinger, szczeciński solista gitarowy i laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2014. Wśród zaproszonych artystów pierwszej edycji Meisinger Music Festival znaleźli się m. in.: Piotr Anderszewski uważany za jednego z najwybitniejszych polskich artystów swojego pokolenia, Daniel Stabrawa – legendarny koncertmistrz Filharmoników Berlińskich, Soyoung Yoon – zwyciężczyni Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 r., czy zaliczana do najlepszych europejskich orkiestr – Sinfonia Varsovia.
ARTYŚCI:
- Marcel Markowski - wiolonczela
- Sinfonia Varsovia
- Daniel Stabrawa - dyrygent

UTWORY:
- W. A. Mozart - Symfonia No.1 KV 16
- J. Haydn - Koncert wiolonczelowy C-dur
- W. A. Mozart - Symfonia C-dur "Jowiszowa" No. 41 KV 551

Marcel Markowski

Jest jednym z najwybitniejszych i wyróżniających się wiolonczelistów młodego pokolenia, laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach wiolonczelowych. Studiował w Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja (studia licencjackie ukończone z wyróżnieniem oraz studia magisterskie) oraz w ramach międzynarodowej wymiany międzyuczelnianej Erasmus w klasie prof. Michaela Flaksmana oraz Jeleny Ocicw Mannheim (Niemcy).

W latach 2014-2015 był studentem International Menuhin Music Academy w Coppet (Szwajcaria).

Od czerwca 2012 roku jest muzykiem orkiestry Sinfonia Varsovia, obecnie na stanowisku lidera wiolonczel. Wielokrotnie występował jako solista pod batutą takich dyrygentów jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Aleksander Sladkovsky, Benjamin Ellin, Adriy Yurkevych.

Jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.

W 2014 roku nagrał pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii Koncert wiolonczelowy Mieczysława Weinberga, a w roku 2016 nagrał wraz z Jakubem Haufą pierwszą studyjną wersję Concerto Doppio Krzysztofa Pendereckiego (w wersji na skrzypce i wiolonczelę) pod batutą samego mistrza.

Daniel Stabrawa

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie skrzypiec prof. Zbigniewa Szlezera), laureat międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. im. Nicolo Paganiniego w Genui), muzyczną karierę zaczynał jako koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Od 1983 roku gra ze słynnymi Filharmonikami Berlińskimi, a od 1986 roku jest ich pierwszym koncertmistrzem oraz solistą.

Grał z nimi m.in. I Koncert skrzypcowy Siergieja Prokofiewa, Koncert skrzypcowy Kurta Weilla, III Koncert skrzypcowy Jenő Hubay'a, Muzykę na skrzypce i orkiestrę Rudiego Stephana oraz sensacyjnie przyjęty, a po raz pierwszy wykonany w Filharmonii Berlińskiej w czerwcu 1994 roku, pod batutą Marissa Jansonsa – I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, którego twórczość Daniel Stabrawa propaguje na estradach całego świata jako solista i kameralista. Koncert ten wykonywał też z wielkim powodzeniem w Londynie (Royal Festival Hall) i Madrycie z London Philharmonic Orchestra.

Występując w największych salach koncertowych Europy, artysta wielokrotnie prowadził od pulpitu Orkiestrę Kameralną Filharmoników Berlińskich, a wraz z Nigelem Kennedy'm, jako solista, wykonywał Koncert na dwoje skrzypiec d-moll Johanna Sebastiana Bacha. Artyści nagrali również wspólnie koncerty skrzypcowe Bacha dla wytwórni EMI, a płyta ta okazała się jednym z najwyżej ocenionych nagrań Roku Bachowskiego.

Daniel Stabrawa jest także prymariuszem kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin, który w zawrotnym tempie zdobył międzynarodowe uznanie i renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – od Japonii po Stany Zjednoczone. Krytycy zaliczają go do światowej elity tego typu zespołów, a jeden z amerykańskich recenzentów napisał wręcz, iż wyznacza on światowy standard artystyczny kwartetów. Zespół nagrał wiele płyt, spośród których najlepsze zostały wyróżnione nagrodami, w tym dwukrotnie prestiżową nagrodą krytyków niemieckich – Echo Klassik.

Daniel Stabrawa występuje regularnie jako solista – z różnymi orkiestrami, od Skandynawii po Amerykę Południową, a także z recitalami – w czołowych ośrodkach muzycznych świata. Zasiada również w jury wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Od 20 lat zajmuje się także działalnością dyrygencką. Był między innymi dyrygentem-szefem orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis, z którą koncertował m.in. w Szwajcarii oraz nagrał kilka płyt (dla CD Accord i Cavalli-Records).

Sinfonia Varsovia

W 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom repertuaru, orkiestra zaprosiła do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a Menuhin przyjął propozycję dyrekcji objęcia funkcji pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry - Sinfonii Varsovii.

Sinfonia Varsovia występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Zespół zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych - dyskografia liczy ponad 230 płyt uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w 2003 roku dyrektorem artystycznym orkiestry został prof. Krzysztof Penderecki. W 2012 roku Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Krzysztof Penderecki i dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski, podpisali list intencyjny o budowie sali koncertowej. Organizatorem Orkiestry Sinfonia Varsovia jest Miasto Stołeczne Warszawa.