Gdzie i kiedy?
Czarna Sala Akademii Sztuki w Szczecinie, pl. Orła Białego 2
sobota, 14 października 2017, 10:00
Za ile?
darmowe
„Kapu kap” to spektakl teatralny, o który najczęściej dopytują rodzice i opiekunowie najmłodszych szczecinian. 14 października zainauguruje on drugą odsłonę projektu „Kulturalne najnaje”, w ramach której dzieci przejdą się ścieżką doznań – „Naj czuje”.
Deszcz szumi… deszcz kapie...
Pół roku temu po raz pierwszy spadł na małych szczecinian deszcz, który szumi, pluska, kapie… Przed którym nie trzeba się chować, a warto posłuchać dźwięków spadających kropel i pobawić się w ich rytmie. „Kapu kap” to przedstawienie dla najmłodszych widzów – oparte na zabawie przedmiotami codziennego użytku, w prosty i zabawny sposób prezentuje zjawisko, jakim jest deszcz. Za pomysł i realizację odpowiadają Magdalena Gardas-Wasilewska i Karolina Sabat, pedagożki teatru i animatorki kultury z grupy nieformalnej Głowa Mała, które tym razem będzie można zobaczyć na scenie w Czarnej Sali Akademii Sztuki w Szczecinie.

Spektakl 14 października będzie zagrany dwukrotnie: o godz. 10:00 i 11:30.
Zgłoszenia można dokonać wysyłając mail pod adresem: kulturalne.najnaje@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp bezpłatny.

Spektakl kierowany jest do dzieci do 4. roku życia.

Gabinet sensoprzyrodniczy, gabinet rekwizytów

W listopadzie odbędą się warsztaty specjalistyczne z integracji sensorycznej, które tematycznie będą nawiązywać do spektaklu „Kapu kap”. Dzieci wraz z rodzicami (opiekunami) i animatorem będą przechadzać się ścieżką doznań, która zaprowadzi ich do dwóch tajemniczych gabinetów. W pierwszej stacji zajęcia inspirowane naturą, wodą i deszczem będą opierać się na integracji sensorycznej. W drugiej ‒ zajęcia o charakterze integracyjnym, zachęcające dzieci do działania w grupie, będą pobudzać wyobraźnię dzięki rekwizytom ze spektaklu „Kapu kap”. W trakcie tych spotkań dzieci będą doświadczać i bawić się w towarzystwie Magdaleny Gardas-Wasilewskiej, Karoliny Sabat i Agnieszki Kołodziejczyk-Królik.

Warsztaty odbędą się 4 i 12 listopada o godz. 10:00 i 12:00 (miejsce warsztatów dla poszczególnych terminów podamy wkrótce). Zgłoszenia można dokonać wysyłając mail pod adresem: kulturalne.najnaje@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp bezpłatny. Warsztaty kierowane są do dzieci do 5. roku życia.

Zabawa dla dzieci. Nauka dla dorosłych

Zarówno spektakl, jak i warsztaty mają na celu stworzenie przyjaznej przestrzeni do rozwoju kulturalnego dzieci i budowania ich kompetencji kulturowych i społecznych od pierwszych lat życia. Jednak działania te pośrednio kierowane są także do rodziców i opiekunów. Udział w spotkaniach to garść praktycznych wskazówek jak spędzać czas ze swoimi dziećmi zgodnie z zasadą “bawiąc – uczyć”. To inspiracja do ciekawych form zabawy w gronie rodzinnym oraz do pobudzania aktywności ruchowej i twórczej dzieci i ich rodzin. Październikowe pokazy spektaklu „Kapu kap” oraz warsztaty „Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych” odbędą się w ramach projektu „Kulturalne najnaje. Mezo-edukacja kulturalna – dobre praktyki i diagnoza”, dofinansowanego z Programu Społecznik – zachodniopomorskiego systemu wspierania inicjatyw oddolnych, ze środków Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Organizatorem działań w ramach II edycji „Kulturalnych najnajów” jest Fundacja Wolna Droga.