Gdzie i kiedy?
różne miejsca, szczegóły w programie poniżej
Od: piątek, 1 września 2017, 17:00
Do: niedziela, 3 września 2017, 22:00
Za ile?
darmowe
W pierwszy weekend września w Szczecinie odbywa się XV Międzynarodowy Festiwal Teatralny Pro Contra 2017. Główną atrakcją wydarzenia są spektakle teatralne wystawiane przez uczestników z różnych części kraju i świata. W tym roku na szczecińskim festiwalu goszczą zespoły z Chile, Białorusi, Rosji, Iranu, Gruzji i Polski. Dodatkową atrakcję stanowią wieczorne występy taneczne oraz koncerty. W piątek, 1 września, na zamkowym dziedzińcu odbędzie się pokaz tańca Tribal Fusion (g. 21:30) oraz występ zespołu The Ears (g. 22:00). Z kolei w sobotę, 2 września, na zamkowym dziedzińcu będzie można obejrzeć pokaz tańca American Tribal Style (21:30), wystąpi też grupa Violet Ultra (22:00). W niedzielę, 3 września, po ogłoszeniu wyników festiwalu w Strefie Kultury Studenckiej odbędzie się pokaz Teatru Ognia Lascar (21:30). Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!
-> WSTĘP NA WSZYSTKIE PUNKTY PROGRAMU JEST WOLNY.

-> Spektakle prezentowane są w ojczystych językach uczestników.

-> Publiczność festiwalu otrzyma przed każdym spektaklem karty do głosowania. Najlepiej ocenionemu zespołowi przyznana zostanie nagroda GRAND PRIX.

PRO CONTRA 2017. PROGRAM:

PIĄTEK 01.09.2017

10:00 – 14:00 Procontrunia – PRO CONTRA dla najmłodszych
Warsztaty z Krzysztofem Mędrkiem (Teatr Lalek Pleciuga)

17:00 – OTWARCIE FESTIWALU
Teatr „nie ma” [Polska] – „Chazarski sen” (Strefa Kultury Studenckiej US)

18:30 – HomoCosmos [Białoruś] – „The Camera My Mother Gave Me” (Scena Malarnia Teatru Współczesnego)
Zapoczątkowany w 2016 roku przez Katsiarynę Saladukhę (Białoruś) i Dariusza Jezierskiego (Polska, teatr Nowej Sztuki) projekt prezentuje cykl spektakli, centralnym punktem których są człowiek, ciało i cielesność, wewnętrzne i zewnętrzne poszukiwanie siebie w przestrzeni i czasie. Tematem dyskusji staje się tabu, aktorzy na scenie inicjują otwarty dialog. Pierwsza produkcja „The Camera My Mother Gave Me”, oparta na powieści Susanny Kaysen, znalazła się wśród dziesięciu najlepszych spektakli białoruskich 2016 roku. Spektakl, doceniony przez krytyków, dziennikarzy i blogerów, został też nazwany najbardziej skandaliczną sztuką sezonu. Susanna Kaysen, znana nam dzięki swojej powieści „Przerwana lekcja muzyki” (1999), tym razem dotyka innego tabu: mówi o swojej pochwie, która nagle i i z niejasnych powodów zaczyna boleć. Nie potrafią jej pomóc ani ginekolog, ani terapeuta, ani tajemniczy „pochwolog”. Seks staje się coraz bardziej bolesny, jej związek się rozpada, ją samą trawi złość, życie traci znaczenie… W końcu poddaje się ona autorefleksji i znajduje związek między ciałem i duszą. W ten nietypowy sposób Kaysen zmusza nas do pochylenia się nad nierozerwanym związkiem między ciałem i seksualnością, a stanem duchowym kobiety, dając jej możliwość swobodnego mówienia o tym, co nie jest akceptowane w społeczeństwie. Spektakl skupia się na emocjach aktorki i reżysera, unika nieszczerości, używa form dalekich od pustych słów i błędnych decyzji. Jest minimalistyczny w formie: pusta scena, aktorka – publiczność – delikatna, dobrze dobrana muzyka.

20:00 – Youth Theater Georgia [Gruzja] – „The Night and Parrot” (Akademia Sztuki)
Choć sama miłość jest tajemnicza, to agonia jej utraty jest doświadczeniem jeszcze trudniejszym do pojęcia, wtrącającym wielu w głębiny rozpaczy jakiej istnienia wcześniej nie podejrzewali. Spektakl opowiada historię cierpienia młodego człowieka, pozwala nam spojrzeć przez mgłę jego cierpienia i zrozumieć powody jego smutku. To tragedia mężczyzny, który żyje w smutku, bólu duchowym i dochodzi do granicy szaleństwa. Aktor Nika Paikridze opowiada nam wstrząsającą historię jego postaci – dlaczego utracił godność, został zdradzony przez bliskich przyjaciół i ukochaną kobietę, a obecnie upadł tak nisko, że każdego dnia zabija wroga pod postacią szczura – w ten sposób szuka zemsty za niewierność żony i stara się odzyskać godność. Utrata ukochanej osoby to doświadczenie, które łamie serce i z którego nigdy nie da się w pełni podnieść.

21:30 – Medeina – taniec Tribal Fusion (Zamek Książąt Pomorskich)
Medeina to szczecińska grupa tańca tribal fusion, mało jeszcze znanej w Polsce odmiany tańca brzucha. Jest to jednak nie tylko grupa taneczna, każdy występ jest bowiem swoistym spektaklem, przygotowanym z dokładnością i uczuciem rytuałem nasyconym kulturą i mitologią: czasami istniejącą, czasami powstałą w twórczych umysłach członkiń zespołu – przykładem tego będzie „Łapacz snów”. Bogate w bodźce wizualne występy Medeiny nierzadko uwzględniają pokazy ogniowe czy świetlne.

22:00 – The Ears – KONCERT (Zamek Książąt Pomorskich)
Otaczające Cię dźwięki miasta mówią do Ciebie językiem wspólnych emocji tętniących serc jego mieszkańców. Zatapiając się w ten rytm dajesz się ponieść muzyce, czujesz siłę wewnętrznego pulsu, stopniowo przechodzisz w inne światy, słyszysz wszystko w innych barwach. To nie hipnoza ! To: THE EARS czyli fuzja siły słowa i ekspresji artystycznej, za pomocą nowatorskiego podejścia do środków artystycznego wyrazy i przekazu, muzycy wprowadzają słowo w kosmiczne przestrzenie dźwięków. The Ears tworzą władająca słowem Marta Uszko, Tomek Licak obsługujący saksofony i inne czary-mary, Maciek Wróbel mistrz perkusji i „podbijania” atmosfery oraz Michał Starkiewicz przybysz z innej galaktyki wplatający się w klimat charakternymi dźwiękami gitary.

SOBOTA 02.09.2017

10:00 – 12:00 – Warsztaty z Angeliką Pytel [Polska] (Strefa Kultury Studenckiej US)

16:00 – Poti Valerian Gunia Professional State Theatre [Gruzja] – „Yellow Days” (Strefa Kultury Studenckiej US)

Konflikty etniczne niszczą życie ludzi, zagrażają społeczeństwom. Siostra wychodzi za mężczyznę, będącego po stronie wroga. Ale brat i mąż walczyli ze sobą. Siostra jest rozdarta między obowiązkiem a miłością. Wojna, nietolerancja etniczna, nienawiść niszczą zwyczajne istnienie ludzkie. Rodzina jest rozdarta. Skutek: śmierć żony i siostry, zniszczona rodzina, cierpienie.

17:30 – Geografia Teatral [Chile] – „Terreno en Venta” (Akademia Sztuki)
W monodramie młoda aktorka, posługując się zdrową dozą sarkazmu odgrywa monodram, w którym opisuje swoje żałosne doświadczenia jako pośrednik handlu nieruchomościami, którym została w wyniku teatralnego kryzysu ekonomicznego. Spektakl, będący z początku autobiograficznym monologiem, przechodzi w mieszankę obrazów z Santiago de Chile i opowieść o wartości jego ziem. Pokazuje tamtejsze terenów, traktując ich sprzedaż nie tylko jako przeniesienie własności ziemi, ale też moralności i wartości.

19:00 – Mimoto [Polska] – „Blatta Orientalis” (Strefa Kultury Studenckiej US)

„Blatta orientalis” na podstawie komedii w jednym akcie Stasia Witkiewicza pt. Karaluchy „Ze smutkiem trzeba tak walczyć, jak z chorobą. Nie dopuścić, żeby się stała chronicznym stanem, nałogiem myśli i uczuć. Trzeba mu przeciwstawić cele i dążenia, które pozostały żywe, trzeba przeciwstawić obowiązek względem ludzi – ludzi bliskich i Tobie oddanych. Rozumiesz? Jest w Tobie więcej sił, niż Ci się teraz zdaje”. (Stanisław Witkiewicz, list ojca do syna) Spektakl „Blatta orientalis” stworzony został z okazji 10-lecia grupy teatralnej Mimoto i zawiera w sobie szereg elementów nawiązujących do dotychczasowej twórczości teatru. Najnowsza realizacja grupy pozostaje w „szalonej” stylistyce twórczości Witkacego. Opowiada stasiową historię napaści karaluchów z Amery. W niebajkowej rzeczywistości, trudnościach życia codziennego karaluchy stanowią plagę cywilizacji, zawierając w swej przenośni bezduszność, wyzucie z uczuć, egoizm i uzależnienie… Karaluchy z Amery to domena współczesnej cywilizacji… a ratunku nie widać…”

20:00 – Komnata4 [Rosja] – „Erostratus” (Scena Malarnia Teatru Współczesnego)
Historia mizantropa, który postanawia podążać ścieżką Herostratesa i zapisać się na kartach historii popełniając zły czyn – w tym przypadku chodzi o zabicie sześciu przypadkowych osób (po jednej na każdą kulę w jego rewolwerze). Mężczyzna zachłystuje się poczuciem władzy, jakie czuje gdy chodząc po ulicach ma w kieszeni rewolwer.

21:30 – Sahiba Disy – Taniec American Tribal Style (Zamek Książąt Pomorskich)

Zespół tańca American Tribal Style zrzeszający tancerki, które jako pierwsze rozpoczęły popularyzację ATS-u na ziemi szczecińskiej. Grupa założona została w 2012 roku przez trzy dziewczyny, które w miejscowym środowisku poszukiwały innych form tańca orientalnego. Tak mówią o sobie: „Charakteryzuje nas przede wszystkim działalność zespołowa. Mówimy jednym głosem, a lider jest tylko na scenie i decyduje jedynie o przebiegu improwizacji w danym momencie”.

22:00 – Violet Ultra – KONCERT (Zamek Książąt Pomorskich)
Violet Ultra to melancholijno-przebojowa mieszanka skandynawskiej elektroniki, słowiańskiej melodyki i niebanalnych tekstów.

NIEDZIELA 03.09.2017

10:00 – 11:00 – Warsztaty z Youth Theater Georgia [Gruzja] (Strefa Kultury Studenckiej US)

11:00 – 12:00 – Warsztaty z Komnata4 [Rosja] (Strefa Kultury Studenckiej US)

16:00 – KAMICA79 Monodram Marty Grygier [Polska] – „Kamica79” (Scena Malarnia Teatru Współczesnego)

Monodram „Kamica79” to spektakl dyplomowy zrealizowany w ramach Akademii Teatru Alternatywnego, którego producentem jest Ośrodek Teatralny im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu oraz Teatr Kana w Szczecinie. Jest to zarówno debiut reżyserski jak i aktorski dla twórców. Spektakl zdobył główną nagrodę na Biesiadzie Teatralnej w Katowicach w maju 2017. Przedstawienie kamica79 podejmuje tematy związane z kondycją moralną współczesnej kobiety. Opowiada historię kobiety zmagającej się z czasem, odpowiedzialnością i konsekwencją rodzicielstwa, obowiązkami i prawami świata. W spektaklu zestawione są osobiste myśli autorki z inspiracjami związanymi z kamieniem. Kamień swoje znaczenie symboliczne zawdzięcza takim cechom, jak: twardość, niezmienność i niezniszczalność. Kojarzy się z siłą i wiecznością. We współczesnym świecie jego przeciwieństwem jest kobieta. A może to istniejący w świecie stereotyp? Człowiek, aby się rozwijać, musi działać, aby działać, potrzebny jest mu cel. Cel natomiast musi być wyraźnym punktem odniesienia do ludzkich zachowań ułatwiającym człowiekowi obranie właściwej drogi do samorealizacji. Spektakl powstał z potrzeby wyjścia z bezpiecznej, nie tylko artystycznie, strefy. Z chęci zmiany myślenia: z zachowawczego na rewolucyjne. Jako przykład walki o możliwość wypowiadania się i działania.

17:20 – Papion Theatre Group [Iran] – „Hydrolysis spawn of madness” (Strefa Kultury Studenckiej US)

Życie człowieka przed miłością i brak miłości w życiu człowieka. W sztuce znajdziemy biomechanikę Wsiewołoda Meyerholda, taniec folklorystyczny i awangardowy teatr brutalizmu Antonina Artauda.

18:40 – PSYCHOTEATR [Polska] – „UŚPIENI” (Scena Malarnia Teatru Współczesnego)
Autorski spektakl PSYCHOTEATRU opowiedziany językiem teatru fizycznego z muzyką Violet Ultra (kompozycja i produkcja Paweł Rychert). Otoczeni przez lustra, w których nie możemy się zobaczyć śnimy swoje wyobrażenie. Zawieszeni pomiędzy złudzeniem, a realnością codziennie staramy się stawiać krok za krokiem. Lustra są wszędzie. Prześwietlają nas. Śmieją się. Znają nasze myśli na pamięć. Przerażeni wydobywamy z siebie pisk. Lustra pękają. Nasze odbicie rozpada się. Tracimy równowagę. Spadamy. Zamykamy oczy.

20:15 – Teatr KOD [Polska] – „Cygan” (Strefa Kultury Studenckiej US)

Spektakl „Cygan” jest 29 premierą Teatru KOD. Został zagrany w: Łapach, Dębnie, Barlinku, Gorzowie Wlkp., Bielsku-Białej, Szczecinie, Słupsku, Lublinie, Nastazinie, Rakszawie. Obrazki z życia młodego, utalentowanego Cygana uwikłanego w tradycje romskie i historię Polski z marca 1968 r. Akcja dzieje się w Białymstoku, gdzie przymusowe osiedlenie zastało rodziny wędrujących cyganów, którzy nie umieli przystosować się do miejskiego życia.

21:00 – OGŁOSZENIE WYNIKÓW (Strefa Kultury Studenckiej US)

21:30 – Teatr Ognia Lascar (Strefa Kultury Studenckiej US)

22:00 – Afterparty (Klub HORMON)

-> Strefa Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego ul. Malczewskiego 10-12

-> MALARNIA – Teatr Współczesny w Szczecinie – Scena „Malarnia” Wały Chrobrego 3

-> AKADEMIA SZTUKI – Akademia Sztuki w Szczecinie, plac Orła Białego 2

-> Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie ul. Korsarzy 34

-> Teatr Lalek Pleciuga pl. Teatralny 1

-> Program może ulegać zmianom