Gdzie i kiedy?
sobota, 14 października 2017, 19:00
Za ile?
25 zł ulgowe, 35 zł normalne
„Vivaldi – dźwiękowy mówca” - projekt orkiestry Arte dei Suonatori z formułą tradycyjnego koncertu wzbogaconego o projekcje animacji i wizualizacji.
ARTYŚCI:
- Orkiestra Arte dei Suonatori
- Bolette Roed - flet prosty
- Ari Dykier - wizualizacje

„Vivaldi – dźwiękowy mówca” – to multimedialny koncert ukazujący twórczość „rudego księdza”, jak potomność nazwała Antonia Vivaldiego. To prawdziwy gigant twórczości instrumentalnej epoki baroku, autor około 600 koncertów na przeróżne instrumenty, ale i kompozytor coraz bardziej popularnych dziś oper. Co może łączyć te dwie dziedziny muzycznej twórczości, tj. operę i muzykę instrumentalną?

Do tej kwestii odnosi się drugi człon tytułu, a mianowicie „dźwiękowy mówca”. Okazuje się bowiem, że opera i muzyka instrumentalna były w baroku blisko… spokrewnione. Muzycy zespołu odkryją tajniki barokowej retoryki muzycznej, czyli odpowiedzą na pytanie, o czym mówią dźwięki muzyki mistrza Vivaldiego. A uczynią to poprzez wizję, muzykę i słowo.

Orkiestra Arte dei Suonatori to rozpoznawalna na świecie polska orkiestra barokowa. Posiada ogromny repertuar, na który obecnie składa się około 600 kompozycji powstałych od chwili wykształcenia się barokowej muzyki do początków romantyzmu, a także utwory współcześnie dedykowane zespołowi. Arte dei Suonatori w swej 20-letniej historii zarejestrowało i wydało 17 płyt na 13 albumach wyróżnionych przez międzynarodową krytykę muzyczną, m.in.: Gramophone Award – za najlepsze nagranie barokowe w roku 2003 i za skrzypcowe koncerty „La Stravaganza”, oraz Diapason d’Or, Choc du Monde de la Musique (wielokrotnie) oraz wiele innych.

------------------------------
dr Mikołaj Rykowski Muzykolog i dyplomowany klarnecista, związany z Katedrą Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Autor książki i licznych artykułów poświęconych fenomenowi Harmoniemusik – XVIII-wiecznej praktyce zespołów instrumentów dętych. Współautor scenariuszy "Speaking concerts" i autor słownych wprowadzeń do koncertów filharmonicznych w Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy i Łódzi.