Vulcan Training Center będzie jedynym w Polsce certyfikowanym centrum szkolącym pracowników Offshore Industry, czyli pracujących w branży morskiej. Szkolenia ruszą na początku przyszłego roku na terenach postoczniowych, w nowym ośrodku powstającym przy ul. Ludowej, obok hotelu Vulcan.
Do tej pory Polacy pracujący w przemyśle wydobywczym ropy naftowej, lub przy budowie i obsłudze morskich elektrowni wiatrowych, na podobne szkolenia musieli jeździć do Holandii, Norwegii lub Wielkiej Brytanii. Już wkrótce praktyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa będą mogli zdobyć w szczecińskim centrum spełniającym najbardziej surowe wymagania dla ośrodków tego typu (m.in. wymagania Offshore Pertoleum Industry Training Organisation (OPITO)).

Co roku w Vulcan Training Center przeszkolonych ma zostać minimum 500 osób. Przejdą m.in. Basic Offshore Safety Induction & Emergency Training (BOSIET). W czasie kursu przećwiczą np. jak ewakuować się ze śmigłowca w przypadku awaryjnego lądowania na wodzie (HUET - Helicopter Underwater Escape Training). Symulator śmigłowca będzie zanurzany w basenie o rozmiarach 15 metrów na 8 metrów.



Kursanci w praktyce poznają również jak wygląda ewakuacja za pomocą łodzi ratunkowej oraz liny zrzuconej ze śmigłowca (będzie specjalna wyciągarka symulująca taką sytuację). Nie zabraknie szkoleń z pierwszej pomocy, przeciwpożarowych oraz z zakresu ratowania życia na morzu.

- Zamiarem naszego centrum będzie prowadzone szkoleń nie po to by wysłać osobę na morze, ale po to by z tego morza bezpiecznie wróciła do domu, do żony lub męża i dzieci. – tłumaczy kpt.ż.w Artur Ambrożewicz z Vulcan Training Center. – 70 proc. kursu, który będziemy prowadzić to szkolenie praktyczne, a więc realnie uczące jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji.

Vulcan Training Center będzie ściśle współpracował z usytuowanym po sąsiedzku hotelem Vulcan. Pierwsze szkolenia zaplanowane są na I kwartał 2018 roku. Wartość całej inwestycji to 10 mln zł.

7,5 mln zł, z tej kwoty inwestor uzyskał dzięki pożyczce w ramach unijnego programu, którego operatorem jest Szczeciński Fundusz Pożyczkowy. To projekt o nazwie „Duża pożyczka inwestycyjna” Zachodniopomorskiego Funduszu Powierniczego JEREMIE. Skorzystać z niego mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa ze Szczecina, gmin ościennych i powiatu stargardzkiego, które będą chciały realizować projekty miejskie o charakterze rewitalizacyjnym. Pożyczki są korzystnie oprocentowane na 1-2 procenta i mogą być udzielone nawet na 17 lat. Nabór na pożyczki trwa do końca tego roku.