W połowie lipca w Szczecinie rozpoczęły się zdjęcia do najnowszego filmu animowanego Izabeli Plucińskiej pt. „Portret Suzanne”. Ekipę filmową gości Akademia Sztuki w Szczecinie, w której przez ponad dwa miesiące realizowane będą pierwsze minuty produkcji. Premiera filmu planowana jest w połowie przyszłego roku.
„Portret Suzanne” to adaptacja książki Rolanda Topora, francuskiego surrealisty, mistrza pure nonsens'u i czarnego humoru, która opowiada o nieśmiałym, samotnym i zagubionym w materialistycznym świecie mężczyźnie w średnim wieku. Siłą książki są zaskakujące komentarze i dialogi głównego bohatera. Szalony i fascynujący jest także jego punkt widzenia rzeczywistości, paranoje i radości. Bohater kupuje sobie nowe buty. Są za małe i mocno go obcierają. W końcu na jednej ze stóp tworzy się rana. Mężczyzna zakochuje się w niej, ponieważ okaleczenia przypominają mu byłą miłość, prawdziwą kobietę, Suzanne.



Ważny udział Szczecina

„Portret Suzanne” to niemiecko-polsko-francuska koprodukcja filmowa, w której ważny udział ma Szczecin. W naszym mieście powstają scenografia, lalki oraz pierwsze zdjęcia – mówi Paulina Ratajczak ze szczecińskiej Fundacji Las Sztuki, jedna z producentek filmu.

Reżyserka Izabela Plucińska zaprosiła do współpracy twórców z województwa zachodniopomorskiego oraz studentów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.

Zdjęcia do filmu kontynuowane będą przez kilka miesięcy w Berlinie. Postprodukcja odbędzie się w Marsylii we Francji. Polskim producentem filmu jest Fundacja Las Sztuki. Obraz współfinansowany jest m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Zachodniopomorski Fundusz Filmowy POMERANIA FILM. 12-minutowa animacja swoją premierę ma mieć w drugim kwartale 2018 roku.



Więcej plastelinowych animacji

Poprzedni film Izabeli Plucińskiej pt. „Sex dla opornych”, realizowany m.in. w Szczecinie w 2014 r., pokazany został na wielu międzynarodowych festiwalach, zdobywając liczne wyróżnienia, m.in.: Nagrodę za najlepszą animację na New York City Short Film Festival, Nagrodę Publiczności na Krok International Animated Film Festival w Rosji czy Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu. Spośród licznych plastelinowych animacji największe sukcesy pochodzącej z Koszalina artystce przyniósł film “Jam Session” z 2005 roku. Produkcja została uhonorowana licznymi nagrodami, w tym Srebrnym Niedźwiedziem dla krótkiego metrażu na festiwalu w stolicy Niemiec.

Obecnie Plucińska pracuje w Berlinie, gdzie prowadzi własną firmę produkcyjną Clay Traces. Od 2014 wykłada również na Akademii Sztuki w Szczecinie, na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów.