imprezy cykliczne inne

Zamkowe Noce Filmowe. Kino pod chmurką na dziedzińcu Zamku [repertuar 2017]

foto: Beata Bogusławska / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Inne daty

25.07.2017 22:00

27.07.2017 22:00

Gdzie?
Kiedy?
Wtorek, 25.07.2017
O której godzinie?
22:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zamek Książąt Pomorskich już po raz dziesiąty organizuje letnie kino plenerowe. W urokliwej scenerii małego dziedzińca filmy będzie można oglądać przez całe wakacje. Projekcje zaplanowano we wtorkowe i czwartkowe wieczory o godz. 22:00.
Zamkowe Noce Filmowe 2017.
Repertuar:

27.06.2017 (wtorek)
"Mali mężczyźni"
2016, USA, Grecja, Dramat, 85 min

Historia przyjaźni dwóch chłopców w wieku 13 lat, którzy muszą mierzyć się z niezrozumiałymi dla nich decyzjami dorosłych. Film jest idealną propozycją dla rodziców, którzy doświadczają codziennych problemów z komunikacją ze swoimi dziećmi. Jest również nostalgiczną opowieścią o beztrosce młodzieńczych lat, wspólnych zabawach, wyprawach oraz przygodach, które wszyscy ciepło wspominamy z okresu dzieciństwa. Historia ta ukazuje trudy dojrzewania i wchodzenia w skomplikowany świat dorosłych oraz podejmowania pierwszych ważnych życiowych decyzji. 

Film zdobył ogromne uznanie wśród krytyków - cieszy się wysokimi ocenami w prestiżowych rankingach magazynów: Hollywood Reporter - 10/10, The Guardian 10/10, Screen International 10/10, New York Times 10/10, Los Angeles Times 9/10, Wall Street Journal 9/10, New York Magazine 9/10, Variety 9/10, Washington Post 9/10, Rolling Stone 9/10.

„Piękno tego filmu tkwi w zobrazowaniu - tak rzadko spotykanego zrozumienia -  jak działa świat"
[Noel Murray The Film Stage]

"Poruszający i pełen energii"
[Peter Travers Rolling Stone]

„Uderzająco piękny portret dorastania"
[David Ehrlich Indiewire]29.06.2017 (czwartek)
"Mój Anioł"

2016, Belgia, Dramat, 80 min
Reżyseria: Harry Cleven
Obsada: Fleur Geffrier, Elina Löwensohn, Maya Dory, Hannah Boudreau

Historia jakich niewiele, baśniowa, odrealniona, a jednocześnie boleśnie rzeczywista. Była asystentka magika trafia do zakładu psychiatrycznego, gdzie dokonuje z nieznanych sobie powodów najbardziej imponującej sztuczki świata: rodzi niewidzialnego syna. Nazywa chłopca Moim Aniołem i nikomu nie wyjawia jego istnienia, by chronić go przed niezrozumieniem i okrucieństwem gatunku ludzkiego. Żadne dziecko nie jest jednak w stanie wytrwać długo pod kloszem rodzicielskiej opieki, więc Mój Anioł zaczyna szybko interesować się światem zewnętrznym. I poznaje niewidomą Madeleine, piegowatego rudzielca o pięknych oczach i czarującym uśmiechu, który nie potrzebuje widzieć, by pokochać. Dziewczyna nie zna prawdy o stanie chłopca, dlatego też ich relacja jest szczera, wyjątkowa, oparta na dogłębnym zrozumieniu. Ale pewnego dnia Madeleine wyjeżdża na operację, która ma przywrócić jej wzrok. Czy po jej powrocie wszystko będzie jak dawniej? I czy miłość może być bezwarunkowa?LIPIEC
W lipcowe wtorki na zamkowym dziedzińcu w ramach cyklu "Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną" będą prezentowane najciekawsze produkcje twórców z Norwegii. W repertuarze znalazły się filmy nagradzane na m.in.: Berlinale, Stockholm Film Festival i Sundance. Będzie można obejrzeć np.: „Głośniej od bomb”, „1001 Gramów”, „Ślepowidzenie”. Wtorkowe projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Z kolei w lipcowe czwartki wyświetlane będą filmy Davida Lyncha. W repertuarze: „Miasteczko Twin Peaks. Ogniu Krocz ze mną” z dodatkowymi, niepublikowanymi scenami, „Zagubiona autostrada”, „Głowa do wycierania” oraz seria krótkich metraży niesamowitego reżysera.

04.07.2017 (wtorek)
Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną: "Głośniej od bomb"

Reż. Joachim Trier, 109 min, dramat, Norway/France/Denmark/USA, 2015

Norwegia kojarzy się z krainą spokoju okalanego dziewiczymi pasmami górskimi. Przekonaj się, że w filmie jest zupełnie inaczej. Poznaj norweskie kino przepełnione emocjami.

Gdy ginie fotoreporterka jej rodzina mocno to odczuwa, lecz z czasem zamiast zaleczyć złamane serca, stają przed problemem poradzenia sobie z powracającą we wspomnieniach i życiu codziennym matką oraz żoną. Film pokazuje trudne relacje rodzinne po odejściu najbliższej osoby. Film nominowany do Złotej Palmy w Cannes, laureat  m.in. Stockholm Film Festival, Norwegian International Film Festival i Ghent International Film Festival.

06.07.2017 (czwartek)
Czwartki z  Davidem Lynch'em: "Miasteczko Twin Peaks. Ogniu Krocz ze mną"


„Miasteczko Twin Peaks. Ogniu Krocz ze mną" z dodatkowymi, niepublikowanymi scenami.
1992, USA, Francja, Dramat, Thriller, 135 min
Reżyseria: David Lynch; obsada: Sheryl Lee, Ray Wise

W 1992 roku David Lynch nakręcił filmowy prequel kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks" pod tytułem "Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną". Obraz miał dwie godziny długości, podczas gdy surowa wersja reżyserska liczyła 5 godzin. Od lat fani serialu domagali się ujawnienia materiału, który nie znalazł się w ostatecznej wersji. W 2002 roku wydawało się, że przynajmniej część z nich ujrzy światło dzienne, za sprawą specjalnego wydania DVD filmu, lecz New Line Cinema zrezygnowało z pomysłu. Z inicjatywy Lyncha część z nieznanej widzom historii mieszkańców Twin Peaks zostanie ujawniona. W wywiadzie udzielonym MTV reżyser stwierdził, że został poproszony o zmontowanie kilkunastu krótkich scenek z wyciętym w montażu materiałem, który "nie pasował" do zrealizowanego w 1992 roku filmu. Nie będzie to cały usunięty materiał, lecz fani i tak powinni być zadowoleni.

11.07.2017 (wtorek)
Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną: "Ślepowidzenie"

Reż. Eskil Vogt, 96 min, dramat,  Norwegia, 2014

Film jest grą wyobraźni. Młoda kobieta po utracie wzroku zmaga się z nowymi wyzwaniami. Jej życie zmienia się jeszcze bardziej gdy zaczyna pisać powieść. Wspomnienia, rzeczywistość i wyobraźnia otwierają przed nią nowy świat. Dokąd zaprowadzą ją oczy umysłu? Laureat nagrody na Berlinale, Sundance oraz Amanda.

13.07.2017 (czwartek)
Czwartki z  Davidem Lynch'em: "Głowa do wycierania"

1977, USA, Surrealistyczny, 89 min
Reżyseria: David Lynch
Obsada: Jack Nance, Charlotte Stewart

Debiut pełnometrażowy Davida Lyncha. Bohater filmu - Henry Spencer, zostaje zaproszony na kolację do rodziców swej dziewczyny, której nie widział przez pół roku. Spotkanie przebiega w nietypowej atmosferze, nagle Henry dowiaduje się, że jego ukochana urodziła mu dziecko. Potomek okazuje się jednak dziwnym stworkiem, który ma niewiele wspólnego z normalnym dzieckiem. Narzeczona szybko pozostawia Henry'ego samego z 'problemem', co stanowi dla bohatera początek dziwnych wydarzeń.

18.07.2017 (wtorek)
Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną: "1001 Gramów"

Reż. Bent Hamer, 93 min, dramat, Norwegia/Niemcy/Francja, 2014

Opowieść o młodej kobiecie, naukowcu, który pracuje w organizacji rządowej, mającej za cel  utrzymanie niezwykłego przedmiotu - norweskiego prototypu kilograma. Gdy wyjeżdża z cennym ładunkiem na konferencję, podróż zmienia jej postrzeganie świata. Jak bardzo kilogram może zmienić ludzkie życie? Film nagrodzony na Amanda - Międzynarodowym Norweskim Festiwalu Filmowym.

20.07.2017 (czwartek)
Czwartki z Davidem Lynch'em: "Zagubiona autostrada"

1997, USA, Francja, Thriller, Dramat, Kryminał, 135 min
Reżyseria: David Lynch
Obsada: Bill Pullman, Patricia Arquette

"Zagubiona autostrada" nie bez powodu została okrzyknięta thrillerem wszech czasów. Obok tego psychodelicznego dziecka Davida Lyncha po prostu nie da się obojętnie przejść. Fred Madison jest dobrze prosperującym jazzowym muzykiem, którego trapią problemy małżeńskie. Z czasem Madisonowie regularnie znajdują przed swoją rezydencją kasety video początkowo ukazujące ich dom z zewnątrz, a następnie coraz to bardziej intymne aspekty wspólnego życia. Podczas oglądania ostatniego nagrania, Renee (Patricia Arquette) wychodzi na moment do łazienki. Fred decyduje się sam dokończyć film, w którym pod koniec jest przedstawiona scena brutalnego morderstwa jego żony dokonanej przez niego samego. Renee tymczasem znika bez śladu. Fred zostaje schwytany przez policję i osądzony na podstawie kluczowego dowodu, czyli taśmy video. Skazany na śmierć oczekuje na wyrok zamknięty w ciemnej celi. Jednak po paru dniach strażnicy zauważają, że w pomieszczeniu znajduje się nie skazaniec, a młody, nieznany im mężczyzna.

25.07.2017 (wtorek)
Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną: Szczecin European Film Festival prezentuje

„Six Degrees"
Reż.  Trond Kvig Andreassen, 31 min, Norwegia, 2015
„Sześć stopni oddalenia" to teoria, wedle której wszyscy jesteśmy powiązani najwyżej sześcioma stopniami znajomości. Ten dokument stanowi wnikliwą obserwację pewnej małomiasteczkowej społeczności i wystawia tę teorię na próbę, zabiera również nas w podróż po Stanach, jakiej prawdopodobnie nigdy w życiu nie doświadczyliśmy. Ważną rolę odgrywają tu przypadkowe spotkania, które decydują o ścieżce, którą podążamy. Dzieło Tronda Kviga Andreassena jest zabawne, zawiera wiele celnych obserwacji, choć momentami bywa okrutne.

„Wreck"
Reż. Jan Ijäs, 10 min, Finlandia/Włochy, 2016
„Wreck" został nakręcony w latach 2014-2015 na cmentarzysku dla łodzi uchodźców na włoskiej wyspie Lampedusa, uważanej za jedną z najwspanialszych pereł Morza Śródziemnego i za symbol europejskiego raju. Jest to niezwykła opowieść o pewnej dziwnej metamorfozie, w której śmieci stają się elementami pożytecznymi. Historia o bezużytecznych przedmiotach niespodziewanie nabierających wartości.

„Papiers d'Arménie / Armenian Papers"
Reż.  Ornella Macchia, 7 min, Belgia, 2015
Na targu w Erywaniu przesympatyczny kupiec zabiera nas w niezwykłą podróż i dzieli się z nami nie tylko swoimi owocami i warzywami, ale przede wszystkim swoją historią. W towarzystwie ptaków odkrywamy niezwykłe życie tego człowieka, wypełnione niemal wszystkimi kolorami Armenii. Francuska reżyserka w fascynujący i wręcz bajkowy sposób dokonała połączenia kina dokumentalnego i animowanego, w którym nie brakuje elementów charakterystycznych dla kina podróży.

„Condrong"
Reż.  Gonçalo Almeida, 11 min, Wielka Brytania,  2016
Film Gonçalo Almeidy to intrygujące połączenie filmu dokumentalnego z kinem tajemnicy. Reżyser tworzy interesujące studium o duchowym dziedzictwie ludzi z Gambii. Tytułowy Condrong jest tajemniczym duchem, którego nie można zobaczyć, jednak odczuwa się jego obecność. Konsekwentna czarno-biała stylistyka tworzy niezwykły klimat tego obrazu, w którym nie brakuje elementów grozy i niepokoju. „Condrong" jest filmem głęboko metafizycznym, opowiadającym o ludzkiej potrzebie i tęsknocie do sfery niewidzialnej dla oczu.

„Bussresan / The Bus Trip"
Reż.  Sarah Gampel, 14 min,  Szwecja, 2016
Sarah jest młodą reżyserką i właśnie została zaproszona na festiwal filmowy, na którym zostanie zaprezentowany jej film. Dziewczyna odbywa niezapomnianą podróż autobusem, ma nadzieję na emocjonujące dyskusje polityczne i przyjaźń. Rozmowy jednak ustają, gdy tylko bohaterka napomyka o okupacji Palestyny. Postanawia wówczas rozmawiać ze swoim zmarłym ojcem przez wyjątkowo hałaśliwą linię telefoniczną. „The Bus Trip" to wyjątkowy obraz rewelacyjnie łączący sekwencje dokumentalne z animowanymi.

„West Empire"
Reż.  Mathieu Le Lay, 26 min, Francja,  2015
Wspomnienia z zamierzchłych czasów, wymarłe miasta amerykańskiego Zachodu pełne są historii i legend. „West Empire" to krótkometrażowy film dokumentalny, który zabiera widza w głąb serc tych miast związanych z erą górniczą, w których żyje już niewielu ludzi. Mieszkańcy tych terenów położonych pośród amerykańskich pustyń egzystują ponad czasem. Ich jedynym priorytetem staje się poszukiwanie wolności. W filmie wysłuchamy historii tych ludzi, których szczere wyznania skłaniają do refleksji nad mechanizmami rządzącymi nowoczesnym społeczeństwem. Dzieło charakteryzuje się przepięknymi zdjęciami amerykańskich peryferii i westernową stylistyką.

„The Postmodern Pioneer Plaque"
Reż.  Boris Kozlov, 8 min, Hiszpania,  2016
W 1973 roku Carl Sagan, znany amerykański astronom i popularyzator nauki, stworzył dla NASA specjalną płytkę, która miała pomóc w badaniach kosmosu w czasie misji Pioniera 10. To była pierwsza wiadomość ludzkości skierowana do cywilizacji pozaziemskich. Dziś, cztery dekady później, świat zaczyna tworzyć nową zbiorową wiadomość. Film Borisa Kozlova to rzadko spotykane połączenie filmu dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego, które zainteresuje nie tylko miłośników astrofizyki. Obraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach (USA, Londyn, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Meksyk).

27.07.2017 (czwartek)
Czwartki z  Davidem Lynch'em: Seria krótkich metraży Davida Lyncha (115 min)


Lamp (31')
Alphabet (4')
The Amputee (9')
Grandmother (34')
Lumiere (1')
Six Men Getting Sick (4')
The Dumbland Series (8x4')
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję