Gdzie i kiedy?
Szczeciński Inkubator Kultury przy al. Wojska Polskiego 90
poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 15:00
Za ile?
wstęp wolny
Na spotkanie pod takim tytułem zaprasza Szczeciński Inkubator Kultury. We współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oraz Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP oraz z udziałem zaproszonych gości, będziemy rozmawiać o lajkach, hejterach, fotkach czy zamiennemu stosowaniu słów sorry i przepraszam, czyli o tym, jak krajobraz języka polskiego coraz częściej kształtują naleciałości z innych języków.

Pomysł na wydarzenie zrodził się w związku z powstaniem w Inkubatorze FREE BOOK ZONE – Strefy Wolnej Książki. Nazwa wzbudziła w wielu odbiorcach pytanie: dlaczego po angielsku? Czy po polsku nie jest tak samo atrakcyjnie czy wręcz lepiej, ładniej?

Akcja rozpoczęła dyskusję, w którą Szczeciński Inkubator Kultury wraz z partnerami pragnie się zaangażować i zaprosić do niej wszystkich mieszkańców Szczecina. Zaproszenie do poruszenia tematu przyjęli reprezentanci różnych obszarów publicznej aktywności, w tym: Krystyna Pohl (dziennikarka Głosu Szczecińskiego i Obserwatora Morskiego), Andrzej Oryl (aktor, były dyrektor Filharmonii Szczecińskiej i dziennikarz TVP), dr Rafał Sidorowicz (adiunkt w Zakładzie Etnolingwistyki i Kultury Języka, członek Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego), Łukasz Kowalik (filolog angielski, tłumacz, prezenter współpracujący z Radiem Szczecin i 94.4 szczecin.fm), Małgorzata Frymus (dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Szczecin zajmująca się kulturą) i Damian Czarnowski (bloger, pisze dla Szczecin Aloud).

Wspólnie rozważymy rolę i znaczenie zapożyczeń w codziennej polszczyźnie

Uczestnicy wydarzenia będą mieli również okazję do zmierzenia się z nowym językiem polskim i jego meandrami. Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie zapraszają do wzięcia udziału w Biesiadzie językowej, czyli smaki, smaczki i pyszności – nie tylko ortograficzne. To szansa na sprawdzenie, w formie zabawy, swojej wiedzy dotyczącej języka naszej codzienności, pełnej anglicyzmów i innych zapożyczeń. Dyktando bez ocen i stresu – każdy będzie mógł przekonać się, ile pułapek skrywa nasz język. Tekst dyktanda przeczyta najbardziej polski Maltańczyk, Mario Cordina z zespołu Skambomambo – tego nie można przegapić!

Organizatorzy:

Szczeciński Inkubator Kultury, Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie, Miasto Szczecin