Gdzie i kiedy?
Miejsce zbiórki zostanie podane osobom, które opłacą wycieczkę na www.poszczecinie.pl
Od: sobota, 7 marca 2015, 10:00
Do: sobota, 7 marca 2015, 12:00
Za ile?
25zł | Rezerwacje: www.poszczecinie.pl
Dokąd biegnie linia Hakena? Jakie wyposażenie obory zostało zachowane w budynku i jak wygląda pierwszy odrestaurowany obiekt z kompleksu Starej Rzeźni? Tego, jako jedni z pierwszych, dowiedzą się uczestnicy wycieczek poSzczecinie.pl.

Pracownicy CSL już przeprowadzili się do wyremontowanego obiektu na Łasztowni, ale część kulturalna jeszcze nie ulokowała się na dobre w nowym budynku. I chociaż grupa mieszkańców mogła zobaczyć wyremontowane wnętrze 22 lutego podczas Międzynarodowego Dnia Przewodnika, to tak naprawdę premiera obiektu jeszcze przed nami. Parter obory wciąż czeka na sprzątanie i wyposażenie. Gdy prace porządkowe zostaną zakończone przyjdzie czas na wielką premierę, a ta przewidziana jest na weekend 21-22 marca.

Starą Rzeźnię będzie można zobaczyć 21-22 marca, podczas dni otwartych, ale my będziemy tam już 7 i 14 marca, można powiedzieć, że będzie to taka prapremiera. - mówi Monika Wiśniewska, przewodniczka miejska.

Łasztownia otwiera się na mieszkańców

Specjalna trasa dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć wyremontowany obiekt Starej Rzeźni zostanie poprowadzona przez port.

Na pewno zajrzymy na teren zarządu portu i zobaczymy perełki, które są w pobliżu, m.in. starą straż pożarną. Dodatkowo poszukamy zwierzęcych elementów, które się tam znajdują. A następnie przejdziemy do Starej Rzeźni, która będzie kluczowym punktem wycieczki. - zapowiada Monika Wiśniewska.

Nasza przewodniczka podkreśla, że tak naprawdę dopiero teraz Łasztownia jest tak dostępna. Dla wielu mieszkańców może to być zatem pierwszy raz, gdy zwiedzi tę klimatyczną część miasta.

Teren Łasztowni tak naprawdę nigdy nie był dostępny dla mieszkańców Szczecina, bo po wojnie tereny te zajęli Rosjanie, potem włączono ten obszar w teren portu i potrzebne były specjalne przepustki. Dopiero teraz Łasztownia zaczęła otwierać się na ludzi i miejmy nadzieję, że także szczecinianie się na nią otworzą. - mówi przewodniczka projektu poSzczecinie.pl.

W nowym obiekcie zobaczymy jak wyglądają zmodernizowane pomieszczenia, dowiemy się jakie wyposażenie obory zostało zachowane, przyjrzymy się róży wiatrów i dowiemy gdzie kończy się linia Hakena, która przechodzi przez środek obory. W wyciecze weźmie udział także gość specjalny – przedstawiciel „Starej Rzeźni”, który opowie o remoncie i planach nowego miejsca. A kalendarz wydarzeń w „Starej Rzeźni” jest podobno wypełniony do końca roku.

Jeszcze 24 budynki

Na Starą Rzeźnię składa się ok. 25 budynków, które powstały na przełomie XIX i XX w. Decyzja o wybudowaniu kompleksu zapadła po wciąż rosnącym zapotrzebowaniu na przetwory mięsne. Rzeźnia powstała w bezpośrednim sąsiedztwie z nabrzeżem, które później otrzymało nazwę starówka. Było to idealnie miejsce – z jednej strony blisko miasta, z drugiej w dogodnej odległości. Budynki starej rzeźni na szczęście nie ucierpiały szczególnie w czasie I i II wojny światowej. Ale od lat niewykorzystywane niszczeją. Obora jest pierwszym budynkiem z kompleksu, który został kompletnie zmodernizowany. W połowie 2014 roku informowaliśmy o kolejnych budynkach, które zostały wykupione przez prywatnego inwestora. Dodatkowo w niedalekiej przyszłości wyspę z resztą miasta ma połączyć Most Kłodny, który zostanie odbudowany.

Szczecin nie jest wiochą!

Podczas wycieczki posłuchamy nieco o historii wyspy, nie zabraknie zdań dotyczących architektury miejsca i jak zapowiada Monika Wiśniewska padnie parę słów na temat przyszłości.

Podczas naszych wycieczek cały czas staram się przemycać takie rzeczy, które dotyczą wydarzeń w naszym mieście. Staram się pokazać ludziom, że Szczecin nie jest wiochą z tramwajami, że tutaj naprawdę dużo się dzieje. - mówi Monika Wiśniewska.

Więcej informacji o wycieczce

Wycieczka tradycyjnie zakończy się przy kawie, ciastkach i herbacie – oczywiście finał w zmodernizowanym obiekcie Starej Rzeźni.

Rezerwacje: www.poszczecinie.pl