Gdzie i kiedy?
Salon Literacki Alef przy Wojska Polskiego 2
czwartek, 6 listopada 2014, 17:00
Za ile?
wstęp wolny
W czwartek, 6 listopada, o godz. 17.00 w Salonie Literackim Alef odbędzie się kolejne spotkanie z Seryjnym Poetą. Tym razem będzie to Grzegorz Kaźmierczak.

„Seryjni poeci” to cykl ogólnopolskich spotkań promujących książki ukazujące się w ramach serii „Biblioteki Poezji Współczesnej”, wydawanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Podczas spotkania będziemy mieli okazję poznać nietuzinkową postać poety, autora czterech tomów wierszy, a także wokalisty zespołu muzycznego Variété.

Grzegorz Kaźmierczak (urodzony w 1964 roku) ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej. W roku 1997 wraz z Januszem Czado otworzył studio nagrań w bydgoskim klubie muzycznym „Sanatorium”, potem przeniósł je do bydgoskiego Klubu „Mózg”. Przez ten czas, od momentu powstania, brał udział w nagraniu ponad pięćdziesięciu płyt długogrających, pełniąc rolę realizatora, producenta i wokalisty.

Z zespołem Variété koncertował w krajach Europy zachodniej, na Litwie, w Rosji i USA. Od 2008 mieszka w Warszawie. Jest laureatem wielu nagród indywidualnych i zespołowych. Wydał sześć płyt długogrających i tomiki wierszy: „Głód i przesyt” (1993), „Record-play (2003), „Bydgoszcz-Nowy Jork” (2008). W roku 2014 ukazał się tomik „Centra” (jako 88 tom serii Biblioteka Poezji Współczesnej Wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu - jest to wybór wierszy Grzegorza Kaźmierczaka).

Rafał Skonieczny tak napisał we wstępie do książki:
„Chciałem, aby niniejszy wybór pokazał ‘w błysku’ owoc trzydziestu lat pracy literackiej Grzegorza Kaźmierczaka, nie będąc jednocześnie standardową składanką najlepszych kawałków, tylko autonomiczną, spójną opowieścią odczytaną na nowo. Te wiersze na to zasługują, zasługuje na to ich bohater – samotny, na obrzeżach szukający nurtu napędzającego świat, bezwzględnie filtrujący rzeczywistość, aby obnażyć jej ciemną naturę, przekonać się, czy pod płaszczem faktycznie kryje się owo różewiczowskie n i c. Jest to też opowieść o wyzwalaniu (się) z objęć śmierci, o ruchu ku światłu i, co może zadziwić w kontekście m r o c z n e j otoczki wokół dawnego Variété, poszukiwaniu harmonii. Zaproponowany porządek wierszy eksponuje ową drogę: od introwertyka nad krawędzią, któremu ‘powietrze łamie się w dłoniach’, do pogodzonego ze światem m ę d r c a, czujnego obserwatora, czułego uczestnika, nasyconego przeszłością, głodnego tego, co ma nadejść. Jestem jednak przekonany, że każdy czytelnik znajdzie własny klucz do tej opowieści i jej bohatera”.

Spotkanie poprowadzi Konrad Wojtyła.

foto: materiał prasowy