Gdzie i kiedy?
Salon Literacki Alef przy Wojska Polskiego 2
środa, 30 lipca 2014, 15:00
Za ile?
wstęp wolny
W filii bibliotecznej nr 54, „ProMedia”, w środę, 30 lipca, o godz. 17.00 spotkamy się z Dominiką Brychcy i Piotrem Rozwałką, którzy opowiedzą o swoich wędrówkach po świecie i zaproszą do wspólnej dyskusji o tym, czym dla współczesnego młodego człowieka jest podróżowanie.

Młodzi podróżnicy powiedzą, jak wygląda – znany z polskich realiów - autostop w biedniejszych zakątkach Ziemi, takich jak Mołdawia czy Irak, jak funkcjonują wioski plemienia Igorotów w filipińskich górach, przybliżą działanie na rzecz lokalnej społeczności i środowiska, powiedzą o turystycznych „bańkach” tworzonych przez cudzoziemców dla cudzoziemców w Tajlandii, a również o materialistycznej naturze turystyki w Chinach. Prezentację dopełnią zdjęciami z podróży. Zapraszamy.

Piotr Rozwałka, szczecinianin, absolwent zarządzania i filozofii w Rotterdamie. Rezygnując z kariery korporacyjnej, jako zapalony autostopowicz przejechał już ponad 85 tysięcy kilometrów. Jadąc stopem z Władywostoku do Szczecina zakończył pod koniec zeszłego roku swoją 2-letnią podróż po Europie, Bliskim Wschodzie, obu Kaukazach, różnych zakątkach Azji oraz Australii. Obecnie rozpoczyna studia ekonomiczne w Sztokholmie z ambicją zajęcia się ekonomią ochrony środowiska oraz rozwoju.

Dominika Brychcy jest byłą studentką szczecińskiej WSSU i poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego na kierunku Grafika. Podróżowała ponad pół roku po Chinach, Filipinach, Tajlandii i Laosie. Odwiedziła także takie kraje jak Gruzja, Armenia czy Macedonia. Doświadczeniom tym zawdzięcza wiele, między innymi fascynację podróżniczą wrażliwością i rozwinięciem zainteresowania kognitywistyką. Aby zgłębiać tę dziedzinę nauki, we wrześniu podejmuje studia w Amsterdamie.

Podróże, które odbyli spowodowały napływ wielu pytań i wątpliwości, co do samej istoty podróżowania. Po co podróżujemy dzisiaj? Kim jest współczesny podróżnik? Czym jest odpowiedzialne podróżowanie i czym sama odpowiedzialność? A może przede wszystkim jakie mamy możliwości świadomego podróżowania i eko-turystyki? Na ile podróżowanie w XXI wieku może nadal być tylko odkrywaniem świata dla siebie, a na ile powinno stać się również dawaniem siebie światu? Czy na podróżującym spoczywa obowiązek troski o ludzi i środowisko, w którym się znajduje? Na spotkaniu postarają się razem z gośćmi odpowiedzieć na te i inne pytania.

Wstęp wolny!