Gdzie i kiedy?
zbiórka przy bramie głównej Cmentarza Centralnego
sobota, 5 listopada 2016, 14:00
Za ile?
darmowe
Akademia Seniora w projekcie Aktywni 50+ zaprasza w sobotę, 5 listopada, na bezpłatny spacer z przewodnikiem po Szczecinie pod hasłem "Historie zapisane w mogiłach Cmentarza Centralnego".
Początek spaceru zaplanowany jest o godz. 14:00 przy bramie głównej cmentarza, jego koniec zaś przy II bramie, przy ul. Ku Słońcu. Czas trwania przewidziany jest na ok. dwie godziny. Podczas spaceru korzystać będziemy m. in. z reprodukcji starych fotografii.

Otwarty w 1901 roku Cmentarz Centralny w Szczecinie to jeden z największych cmentarzy w Europie, będący jednocześnie arcydziełem architektury krajobrazu. Jego teren skrywa także mnóstwo miejsc, symboli i pomników mogących stanowić punkt wyjścia do zrozumienia i opowiedzenia pogmatwanej historii Szczecina w XX w. Wiele spośród miejsc spowitych mirem w czasach przynależności miasta do Niemiec uległo w latach powojennych zapomnieniu, bądź zniszczeniu, część z nich udało się odnaleźć dopiero w ostatnich latach, niektóre bezpowrotnie zniknęły. Także będąc już częścią Polski, cmentarz dorobił się miejsc stanowiących milczący symbol historii zapisanej na kartach miasta. Spacer po Cmentarzu Centralnym to doskonały sposób na przybliżenie dwudziestowiecznej historii Szczecina oraz historii ludzi związanych z miastem, którzy tę historię tworzyli, a po których pamiątki znajdują się dziś na cmentarzu.

Podczas spaceru poznamy m. in.:
– Sylwetkę „Pierwszej Damy Szczecina” Heleny Kurcyusz.

– Historię rodu Stoewerów, bogatych przemysłowców produkujących w Szczecinie ekskluzywne samochody.

– Działalność wybitnego nadburmistrza Szczecina Hermanna Hakena, którego grób odnaleziono w 2006 roku.

– Zobaczymy, co zostało po Gaju Urnowym, przepięknym założeniu docenionym m. in. na światowej wystawie sztuki cmentarnej w 1910 roku.

– Poznamy historię Kwatery Zasłużonych oraz życiorysy kilku osób w niej spoczywających (m. in. Konstantego Maciejewicza, Romana Łyczywka, Piotra Zaremby).

– Odwiedzimy odnalezione kilka lat temu miejsce pochówku Wilhelma Meyera – Schwartau, twórcy szczecińskiego cmentarza oraz wielu reprezentacyjnych obiektów Szczecina.

– Historię zajęcia Szczecina przez armię radziecką przybliżymy przy kwaterach wojennych żołnierzy radzieckich i Pomniku Braterstwa Broni.

– Przy kwaterze Pionierów Szczecina poznamy niebezpieczne okoliczności, jakie towarzyszyły przybywającym do miasta polskim osadnikom, a także tragiczne losy części z nich.

– Zobaczymy miejsca, gdzie dawniej znajdowały się wspaniałe dzieła architektury modernistycznej – kaplica modernistyczna i fontanna Rosenbauera.

– Odwiedzimy pięknie rzeźbiony nagrobek małżeństwa Riees, przy którym opowiemy tragiczną historię ich wielkiej miłości.

– Tragiczną historię Grudnia 1970 poznamy przy pomniku poświęconym tym wydarzeniom i grobach ich ofiar.

– Poznamy niezwykłą historię Krzyża Żelaznego, niemieckiego pomnika wojennego, który stał się symbolem walki o wolność Polski.

Kontakt z Akademią:
Sekretariat na ul. Dąbrowskiego 38-40, I piętro, pokój 103, dawny biurowiec Ornament
tel. 508 199 196
tel. 91 484 19 60
www.akademia-seniora.pl