Ogromny tort na Różance, szukanie Gryfa w mieście, inscenizacja na dworcu PKP czy wspomnienia przy paprykarzu. Z okazji urodzin Szczecina na mieszkańców czeka sporo atrakcji.

5 lipca 1945 r. o godz. 18:00 w Szczecinie ustanowiono polską administrację. W sobotę mija dokładnie 69 lat od tego wydarzenia. Od ubiegłego roku jest to również Dzień Pionierów Miasta Szczecina. W związku z tym na szczecinian czeka sporo atrakcji.

Oficjalne obchody Dnia Pionierów Miasta Szczecina rozpoczną się w piątek, 4 lipca, o godz. 10:00 przed Salą Sesyjną w Urzędzie Miasta. Zostanie wówczas uroczyście odsłonięty obraz przedstawiający pierwszego prezydenta Szczecina, Piotra Zarembę. Autorem portretu jest Mieczysław Chruściel, którego dzieła znajdują się m.in. w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej i w wielu instytucjach państwowych. W uroczystości wezmą udział m.in. Przedstawiciele Senatu Obywateli Szczecina, którzy są pomysłodawcami upamiętnienia byłych prezydentów na obrazach.  

Godzinę później odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta w Teatrze Lalek Pleciuga, na której zostaną wręczone medale przyznane przez Radę Miasta za Zasługi dla Miasta Szczecina dla Mariana Jurczyka oraz Jana Skrosia. Z kolei Honorowy tytuł Ambasadora Szczecina 2014 odbiorą Piotr Banach oraz Chór Akademicki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.  

Tort dla mieszkańców

W sobotę, 5 lipca o godz. 11:00 odbędą się uroczystości pod Pomnikiem Czynu Polaków. Natomiast o 12:00 na Różance, od poczęstunku ogromnymi, okolicznościowymi tortami, rozpocznie się festyn urodzinowy.

Impreza w Ogrodzie Różanym potrwa do 15:00. W tym czasie na scenie wystąpią szczecińscy artyści. Będzie można posłuchać Lesji Szulc w projekcie Incognito, zespołu „Szczecinianie”, pieśni i ballad ukraińskich w wykonaniu Pawła Kluczki oraz piosenek o Szczecinie, które zaśpiewają podopieczni Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej.

Z kolei dzieci będą budowały z kartonów charakterystyczne szczecińskie gmachy i budowle, m.in.: Zamek Książąt Pomorskich, Filharmonię, Bramę Portową. Odbędą też interaktywną podróż po naszym mieście, słuchając czytanego im przewodnika „Szczecin Kids Guide”. Nie zabraknie też plątania figurek z baloników, malowania twarzy, gier i konkursów animowanych przez klaunów i szczudlarzy.

Dodatkowo wszyscy, którzy tego dnia przybędą na Różankę będą mogli obejrzeć wystawę prac uczniów Liceum Plastycznego oraz rękodzieło wykonane przez podopiecznych Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej.

Odkryj Skarb Gryfa

5 lipca o godz. 10:30 wystartuje też gra miejska „Odkryj Skarb Gryfa”, która organizowana jest w ramach projektu miejskiego bloga Szczecin Aloud. Szczecinianie, odkrywając kolejne zagadki, poznają historię miasta, a w szczególności tę dotyczącą gryfa. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie zagadek na każdej ze stacji gry i zdobycie ukrytego „skarbu”. Na samym początku wydarzenia wysłuchają też krótkiej prezentacji, która pomoże im rozwiązać test z wiedzy o Szczecinie i ułatwi rozwiązywanie poszczególnych zagadek. Aby wygrać drużyny będą musiały przejść całą trasę i wykonać wszystkie zadania.

W grze mogą wziąć udział maksymalnie trzyosobowe drużyny. Zakwalifikowanych zostanie 20 pierwszych zespołów, które prześlą formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie www.blog.szczecin.eu) drogą mailową na adres blog@szczecin.eu. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 4 lipca o godz. 12:00, oczywiście decyduje kolejność.

Jedząc paprykarz, powspominają Szczecin

Urodziny miasta świętować będzie można również w Kluboksięgarni FiKa, mieszczącej się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie. W sobotę, 5 lipca, o godz. 16:00 odbędzie się tam spotkanie „z powojennym Szczecinem w tle”. Przy dźwiękach starych szczecińskich piosenek i smakując kanapek z paprykarzem starsi i młodsi porozmawiają o historii miasta i wspomnieniach z nim związanych. Wstęp jest wolny.

Stary Szczecin na ścianie

Z kolei na Podzamczu odbędzie się pokaz archiwalnych zdjęć Szczecina w ramach rozpoczynającego się cyklu „Szczecińskich projekcji”. Zdjęcia wyświetlane będą na elewacji Ratusza Staromiejskiego – Muzeum Historii Szczecina, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie, od strony Rynku Siennego. Tematem inauguracyjnego pokazu będzie stary Szczecin, podczas którego będzie można przyjrzeć się unikatowym fotografiom przedwojennego miasta, udostępnionym przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Projekcje odbędą się w piątek i sobotę o godz. 22:30. Wstęp wolny.

Święto ulicy 5 Lipca

W sobotę świętować będzie również ulica 5 Lipca. W wyłączonym z ruchu, górnym odcinku, tj. od al. Bohaterów Warszawy do ul. Stanisława Noakowskiego, odbędzie się festyn uliczny - Święto ulicy 5 Lipca w Szczecinie. Zaproszeni są mieszkańcy ulicy 5 Lipca, ulic sąsiednich, a także wszyscy szczecinianie zainteresowani udziałem w święcie i wspólną zabawą. W przyległym do ulicy Noakowskiego parku na wszystkich przybyłych będzie czekać wiele atrakcji. W programie festynu zaplanowano m.in.: pokazy Państwowej Straży Pozarnej, występ Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Borujsko”, koncert zespołu „Jantar Happy Singers”. Podczas Festynu będzie można wziąć udział w licznych grach i zabawach sportowych oraz obejrzeć paradę motocykli i pokazy ratownictwa ludzi oraz zwierząt. Początek festynu o godz. 10:00.

Książnica Pomorska wspiera inicjatywę i jest jednym z patronów obchodów Święta ulicy 5 Lipca w Szczecinie. Do siebie z kolei zaprasza w wieczór poprzedzający festyn. W piątek, 4 lipca, o godz. 17.30w Książnicy odbędzie się bowiem uroczysta wieczornica. W programie m.in. prezentacja multimedialna o historii miasta i ulicy 5 Lipca, wspomnienia pionierów oraz program artystyczny z udziałem zespołu „Jantar Happy Singers” (szlagiery lat 50. i 60.).

Inscenizacja na dworcu PKP

W sobotę, 5 lipca, na dworcu Szczecin Główny będzie miała miejsce inscenizacja filmowa. Tunel przy wejœściu na peron 3, zostanie zaaranżowany w Punkt organizacyjny Państwowego Urzędu Repatriacyjnego. W tym miejscu będzie się odbywać rejestracja i odprawa przybyłych podróżnych-repatriantów, którzy pociągiem specjalnym „IMPULS”, wyruszą w podróż do stacji docelowej Szczecin-Pogodno.  

Pociąg „IMPULS” zostanie podstawiony na peron 3 o godzinie 10:20. Jego odjazd zaplanowano na godzinę 10:44.