Zbieraliśmy już „karteczki”, żetony z chipsów i karty ze znanymi piłkarzami. Teraz czas na karty z wizerunkami artystów. Co poniedziałek nowa postać do kolekcji.
- Prezentowanie dzieł w kameralnej, wręcz domowej przestrzeni pozwoli skrócić dystans między twórcą, a jego odbiorcami. Będzie można usiąść obok artysty, porozmawiać z nim i przede wszystkim czuć się swobodnie - zaznacza Rafał Bajena, organizator nowego cyklu spotkań w Galerii Wzorcowej.
 
Galeria Wzorcowa, mieszcząca się przy ul. Wielkopolskiej 27 w KinoTeatrze „Pod Złotym Leszczem”, powstała z myślą o przedstawianiu i upowszechnianiu wizerunku artystów wśród mieszkańców Szczecina.
 
Podczas jednodniowych wystaw będzie można nie tylko zobaczyć prace, ale przede wszystkim spotkać się z ich twórcami. Prezentacja dzieł w specyficznych warunkach KinoTeatru  ma pozwolić na bliski kontakt z ich autorem. Ma pokazać, że artysta to też człowiek i że da się z nim porozmawiać. 
 
Wzorcowa, czyli wzorce
 
- Wzorcowa, czyli twórcy, którzy mogą być wzorami, którzy reprezentują różne dziedziny sztuki, różne pokolenia, różne miasta - podkreśla Bajena.
 
W Galerii nie będą prezentowani amatorzy, ale artyści, którzy działają w swoim zawodzie, mają dokonania, wygrywają konkursy, zdobywają nagrody. Wzorcowa nie zamierza również  zamykać się w obrębie szczecińskiego podwórka, będzie zapraszać twórców z całej Polski, jak i zagranicy. 
 
Cykl spotkań w Galerii Wzorcowej otworzyła wystawa Kacpra Zielińskiego pt.: „What about Painting”. W tym roku zdobył dyplom magistra sztuki w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Lexa Drewińskiego na Akademii Sztuki w Szczecinie, a obecnie studiuje malarstwo w pracowni prof. Wojciecha Łazarczyka również na szczecińskiej AS. Zajmuje się  grafiką, malarstwem oraz wideo. 
 
- Ten projekt skierowany jest przede wszystkim do szczecinian. Pokazuje, że niekoniecznie trzeba mieć wielką przestrzeń albo specjalne hale, by kolekcjonować sztukę młodych. Prace artystów da się wkomponować w domowe przestrzenie i powiesić, tam gdzie się chce - zaznacza młody artysta. 
 
Z kolei już za tydzień, 28 października, pojawi się Artur Malewski, nominowany w 2011 r. do Paszportu Polityki. Tworzy rzeźby, instalacje i filmy video. Jego sztuka, często inspirowana codziennością i kulturą popularną, przesycona jest absurdem i czarnym humorem.
 
Zbierz całą kolekcję
 
Cała inicjatywa ma też szersze pole oddziaływania. Na każdym spotkaniu będą dostępne swojego rodzaju karty kolekcjonerskie z wizerunkiem danego artysty. – Będzie je można zbierać jak karty z piłkarzami – śmieje się Bajena.  Ich zadaniem jest upowszechnianie wizerunku artysty i ułatwienie kontaktu z twórcą. Mogą w przyszłości posłużyć jako pretekst do następnej rozmowy, bliższego poznania czy podjęcia współpracy. 
 
- Taka forma kolekcji pokazuje też, że ten artysta jest ludzki, że jest to normalna postać. - podkreśla  Kacper Zieliński.
 
Spotkania z artystami i prezentacje ich dzieł będą odbywać się co poniedziałek o godz. 19:00 w Galerii Wzorcowej przy Wielkopolskiej 27.