Po ośmiu latach od premiery bardzo cenionego "Wesela", Anna Augustynowicz ponownie proponuje widzom konfrontację z dramatem Wyspiańskiego. Najnowsza premiera w Teatrze Współczesnym to spektakl "Akropolis" w jej reżyserii, dofinansowany w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
 W przypadku tego spektaklu termin "Klasyka żywa" nabiera podwójnego znaczenia. Oczywiście dramat Wyspiańskiego sam w sobie jest już klasyką, a w dodatku jego treść uzasadnia takie twierdzenie.  Akcja sztuki umiejscowiona  została „na Wawelu w noc Wielką Zmartwychwstania”. W tak ważnym dla Polaków i ich tożsamości miejscu, dialogują ze sobą  Anioły i postaci z arrasów – Helena i Parys, Priam, Hekuba i Kasandra czy Poliksena.
 
W kolejnych scenach pojawiają się też biblijni bracia Ezaw i Jakub, a także Rebeka i Izaak. Wyspiański pozwolił zatem mówić osobom symbolizującym   ważne nurty europejskiej kultury, ożywiając w ten sposób klasykę, ale też kierując widza w stronę własnej koncepcji odradzającej się Polski (w momencie wydania "Akropolis" czyli w 1904 roku, będacej jak wiemy pod zaborami). W jego widzeniu teatr był świątynią pozytywnej metamorfozy człowieka i aktywności zmierzającej do zmian. 
 
 "Akropolis" jest nasycone witalnością, poetyckim słowem i muzyką, a w swym spektaklu Augustynowicz uwypukla te elementy i wydobywa z tekstu całą jego teatralność. Gościnnie grająca w Szczecinie, Maria Wieczorek prowadzi rytm inscenizacji za pomocą skrzypcowych fraz. Inni aktorzy też sięgają po instrumenty. Przemysław Walich gra na gitarze, Maria Dąbrowska  i Arkadiusz Buszko na bębnach.  Na scenie widzimy praktycznie cały zespół aktorski Teatru Współczesnego, dlatego też imponująco brzmią partie chóralne, a sceny zbiorowe są także poruszające.
 
Forma nie jest jednak nadrzędna wobec treści. To słowo - mówione, szeptane, śpiewane - jest istotą tej bardzo precyzyjnie opracowanej inscenizacji.
 
 
Warto dodać, że spektakl  działania edukacyjne: wykłady, warsztaty dla nauczycieli, lekcje teatralne. Więcej informacji możnan znaleźć na stronie www.wspolczesny.szczecin.pl/edukacja