Gdzie i kiedy?
pl. Solidarności
Od: sobota, 30 sierpnia 2014, 08:00
Do: poniedziałek, 29 września 2014, 21:00
Za ile?
wstęp wolny
W sobotę, 30 sierpnia, po uroczystościach rocznicowych pod pomnikiem Anioła Wolności (rozpoczynających się o godz. 10:00), zostanie otwarta wystawa rysunków Arkadiusza Gacparskiego pn. "Przełomy Gacparskiego".

Arkadiusz Gacparski (1962–2013) - szczeciński rysownik, karykaturzysta, satyryk, ilustrator. Rysunki Gacparskiego były zawsze celnym komentarzem otaczającej rzeczywistości, pokazywały jego wszechstronny talent i siłę osobowości. Objawiało się to nie tylko w charakterystycznej kresce, ale także w trafności tekstu. Temperament artystyczny szedł więc w parze z temperamentem politycznym, istota obserwacji z brawurą formy.

Tematem była polityka – codzienne życie, kuriozalność przepisów, absurdalność niektórych politycznych idei. Rysownik wszystko to ujmował niezwykle lakonicznie i dosadnie, dodając szczyptę charakterystycznej satyry. W ten sposób tworzyły się karty swoistej kroniki według Gacparskiego.

Prezentowane na wystawie rysunki pochodzą z lat 80. oraz 90. i są niewielkim fragmentem tejże kroniki, satyrycznym uchwyceniem przełomu politycznego. To kwintesencja nie tak odległych czasów, która na pierwszy rzut oka bawi, ale po chwili zmusza do przemyśleń. To rodzaj satyrycznej pigułki tamtejszej rzeczywistości.
[Iwona Gacparska]

Na wystawę i jej otwarcie wstęp jest wolny.

Wystawa czynna od 30 sierpnia do 30 września.

autor rysunków: Arkadiusz Gacparski
tekst, komentarze, tłumaczenia: Iwona Gacparska
projekt i opracowanie graficzne: Marcin Ozga
kurator: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
patronat honorowy: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Wydarzenie jest częścią wojewódzkich obchodów 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Miasto Szczecin, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego, Muzeum Narodowe w Szczecinie.