Gdzie i kiedy?
Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27
Od: piątek, 20 stycznia 2017, 20:00
Do: sobota, 21 stycznia 2017, 01:00
Za ile?
darmowe
Zapraszamy na „Nocne odczarowywanie wudu”, czyli wydarzenie specjalne towarzyszące wystawie „Sztuka królestwa Dahomeju…” w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych. W piątek, 20 stycznia 2017 roku, od godziny 20.00 aż do 01.00, czekać na Państwa będą wyjątkowe atrakcje.
Wieczór rozpoczniemy… głośno. Afrykańskie rytmy zaprezentuje Afrobanda, czyli bębniarze grający pod kierunkiem Pawła Sasima. Po koncercie będzie można wziąć udział w warsztatach bębniarskich lub zwiedzić wystawę z komentarzem kuratorki, Ewy Prądzyńskiej, kierownik działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie. Kolejne spotkanie z autorką wystawy nosi tytuł „Potomkowie lamparta - dzieje władców dynastii panującej w Dahomeju”. Po oprowadzaniu znów zaproponujemy afrykańskie rytmy i ponownie koncert Afrobandy.

Tylko tego wieczoru na dużym ekranie będzie można zobaczyć fotografie Gustava Wilhelma, właściciela pokazywanej na wystawie kolekcji. Prezentacji zdjęć „Śladami vodun”, towarzyszyć będzie emisja dźwięków rytualnych pieśni, nagranych podczas uroczystości vodun w Quidah i Abomeju w 2016 roku przez Martę Zabłocką, dziennikarkę Polskiej Agencji Prasowej.

Ciekawie zapowiada się prelekcja Katarzyny Findlik z Działu Kultur Pozaeuropejskich MNS zatytułowana „Haitańskie loa – co kryje się pod pojęciem wudu”. Wykład ma za zadanie odczarować wudu i jego wizerunek rodem z hollywoodzkich ekranizacji. Katarzyna Findlik opisze kult wudu istniejący na Haiti, gdzie wierzenia przywiezione przez afrykańskich niewolników z krajów przodków zaadaptowały elementy religii kolonizatorów. Będziemy próbowali Państwa przekonać, że wudu łącząc w sobie chrześcijaństwo i dziedzictwo afrykańskich wierzeń Fonów (kult vodun), ma przede wszystkim służyć ochronie, a nie szkodzić.

Dopełnieniem nocnych atrakcji będzie strefa edukacyjna dla najmłodszych z kreatywnymi grami i zabawami inspirowanymi wystawą, kiermasz książek z promocyjnymi cenami wydawnictw naukowych poświęconych Afryce, oraz degustacja afrykańskich herbat.

Do zobaczenia podczas nocnego odczarowywania wudu… Na wszystkie wydarzenia tej nocy – WSTĘP WOLNY!

Program wydarzenia:
20.00 – 01.00
– „Śladami vodun” projekcja fotografii z kolekcji Gustava Wilhelma
– emisja dźwięków rytualnych pieśni, nagranych podczas uroczystości vodun w Quidah i Abomeju w 2016 roku przez Martę Zabłocką, dziennikarkę Polskiej Agencji Prasowej
– degustacja afrykańskich mieszanek herbat – Herbaciarnia Fanaberia
– strefa edukacyjna dla najmłodszych
– kiermasz książek z Wydawnictwa MNS

20.00 | Afrobanda – koncert bębniarski (Paweł Sasim)
20.15 | Oprowadzanie kuratorskie – Ewa Prądzyńska
21.30 | Afrobanda – koncert bębniarski (Paweł Sasim)
22.00 | Wykład Katarzyny Findlik „Haitańskie loa - co kryje się pod pojęciem wudu”
23.00 – 01.00 | Dyżur kuratorski –– Ewa Prądzyńska


Wykład „Haitańskie loa - co kryje się pod pojęciem wudu”
Wudu to dziś dobrze znane pojęcie, szczególnie utożsamiane z laleczkami, klątwami i czarną magią, gdzie stosowane obrzędy mają na celu zaszkodzić ofierze, spowodować konkretny uraz. Nic bardziej mylnego! Wykład „Haitańskie loa - co kryje się pod pojęciem wudu” ma za zadanie odczarować wudu i jego wizerunek rodem z hollywoodzkich ekranizacji. Wykład opisuje kult wudu istniejący na Haiti, gdzie wierzenia przywiezione przez afrykańskich niewolników z krajów przodków zaadaptowały elementy religii kolonizatorów. Łącząc w sobie chrześcijaństwo i dziedzictwo afrykańskich wierzeń Fonów (kult vodun), wudu ma przede wszystkim służyć ochronie, a nie szkodzić.