Gdzie i kiedy?
Szczecin
Od: piątek, 26 września 2014, 14:00
Do: piątek, 26 września 2014, 20:00
Za ile?
wstęp wolny
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zaprasza na Noc Naukowców 2014. W programie ponad 100 atrakcji rozplanowanych na terenie kampusu akademickiego ZUT przy al. Piastów – począwszy od fontanny na placu im. Janiny Szczerskiej, na której odbędą się wyścigi mini łodzi motorowych, a skończywszy na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu, który zaprezentuje m.in. wielkogabarytowe silniki okrętowe i rakietowe. W przygotowanie eksperymentów, warsztatów i pokazów zaangażowało się ponad 500 naukowców z ZUT.

Europejska Noc Naukowców - Researchers’ Night jest projektem realizowanym ze środków europejskich w ramach programu ramowego HORYZONT 2020. Jest to impreza cykliczna, organizowana nieprzerwanie od 2006 roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie nauki, ośrodków naukowych, a przede wszystkim zawodu naukowca. Obecnie jako jeden z czterech podmiotów w Polsce, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otrzymał zielone światło na realizację Nocy Naukowców przez dwa lata z rzędu. Razem z ZUT, pozytywną ocenę otrzymały jedynie Politechnika Poznańska, Polska Akademia Nauk w Olsztynie i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

ScienceCity – pod takim akronimem kryje się projekt organizacji Nocy Naukowców w Szczecinie. Wydarzenie zaplanowane jest na ostatnie piątki września – czyli 26 września 2014 roku  oraz 25 września 2015 roku.  Jest to pierwszy w regionie złożony i oceniony pozytywnie wniosek w ramach programu ramowego Horyzont 2020. Naukowa noc odbędzie się po raz czwarty w Szczecinie.

PROGRAM

1) Ul. Pułaskiego 10

Miniregaty łodzi motorowych (wyścigi)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 19.00, Przestrzeń: fontanna, Czas trwania: 10 min

Poczuj adrenalinę i zmierz się w regatach zdalnie sterowanych pojazdów! Pokonaj trasę wzynaczoną przez pływające w basenie fontanny kolorowe boje. Kto pierwszy, ten lepszy! Fontanna na placu im. J. Szczerskiej (vis-a-vis budynku Starej Chemii przy ul. Pułaskiego).

Zadbaj o siebie, zadbaj o rower! (warsztaty)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 18.00 - 20.00

Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin doradzi wszystkim rowerzystom jak bezpiecznie korzystać z najbardziej ekologicznego środka transportu. Jak odpowiednio zapezpieczyć siebie i rower podczas jesienno-zimowego podróżowania? Rozpoznaj dobre i złe zabezpieczenia rowerowe. Zobacz jak łatwo złamać niektóre z nich i przetestuj swoje własne.

2) Budynek Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej "Stara Chemia" przy ul. Pułaskiego 10

Mydlane sekrety (6 lat+) (warsztaty)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 17.00 - 20.45, Przestrzeń: piętro II, Czas trwania: 30 min

Co to jest mydło i do czego służy wszyscy wiedzą, ale do czego jeszcze może być używane? Warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z właściwościami mydła oraz jego szerokim zastosowaniem.

Olfaktometria bez tajemnic - czyli wielkie wąchanie :) (10 lat +) (warsztaty)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 17.00 - 21.30, Przestrzeń: 139, Czas trwania: 45 min

Zobacz zapach, rozpoznaj jego skład i dowiedz się jak rozchodzi się on w przestrzeni. Jak otrzymać olejek eteryczny?

Świat Szalonego Chemika (6 lat +) (warsztaty)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 17.00 - 21.30, Przestrzeń: piętro I, Czas trwania: 40 min

Wejdź do świata Szalonego Chemika i przeżyj niesamowite emocje podczas pokazów chemicznych, na których zobaczysz: koktajle chemiczne, jodowy zegar, reakcję zegarową z chrzanem, lustro srebrowe, sztuczną krew oraz pożerające roztwory...

Węglowe warsztaty (warsztaty)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: piętro I

Ogromny rozwój przemysłu i cywilizacji stanowi spore zagrożenie dla naturalnego środowiska człowieka. Dowiedz się na czym polega adsorpcja zanieczyszczeń na stałych sorbentach.

Wszystko o kleju (warsztaty)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 17.00 - 20.30, Przestrzeń: piętro III, Czas trwania: 90 min

Interesuje Cię sposób wytwarzania klejów samoprzylepnych oraz sposoby sieciowania filmów klejowych? Przekonaj się jak to wygląda. Ponadto przeprowadzimy badania właściwości samoprzylepnych klejów oraz pokazowo-warsztatowe zajęcia dotyczące bezrozpuszczalnikowych lakierów do paznokci sieciowanych promieniowaniem UV.

3) Budynek Wydziału Elektrycznego przy ul. Sikorskiego 37

Automatyka i robotyka w praktyce (pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Jesteś ciekawy, jak wygląda w praktyce proces automatycznej produkcji? Przyjdź i zobacz pracujące elementy linii technologicznych. Zobacz, co możesz dostać od robota! Zapraszamy do przestrzeni zagospodarowanej przez parterów przemysłowych Wydziału Elektrycznego, parterów Nocy Naukowców, firmy SIEMENS, Astor oraz Beckhoff.

Lean Management (warsztaty)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 16:30 - 18:00, Przestrzeń: sala 109, Czas trwania: 90 min

Umiesz dobrze zorganizować sobie pracę? W możliwie jak najkrótszym czasie wykonaj jak największą liczbę produktów z przygotowanych zestawów i wygraj cenne nagrody! Warsztaty z zastosowania nowoczesnych technik organizacji pracy.

Warsztaty programowania minirobotów (warsztaty)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 16.00 - 20.00, Przestrzeń: piętro II sala 336, Czas trwania: 60 min

Zaprogramuj robota tak, aby prawidłowo wykonał misję! W warsztatach wykorzystane będzie oprogramowanie Ceebot.

Własna firma - krok po kroku (warsztaty)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 18.30 - 21.00, Przestrzeń: sala 109, Czas trwania: 60 min

Zaplanuj strategię cenową firmy! Przyjdź do nas i weź udział w naszych warsztatach. Uczestnicy zostaną podzieleni na 3 grupy, które będą musiały tak zaplanować strategie cenową firmy, aby zakończyć dany rok z zyskiem lub przynajmniej nie upaść.

Zobacz, usłysz i powąchaj piorun! (pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00, Przestrzeń: Laboratorium Wysokich Napięć

Zastanawiałeś się, dlaczego w czasie burzy można zobaczyć błyski i usłyszeć grzmoty. Czy można wygenerować taki „piorun” w warunkach laboratoryjnych? Przyjdź do naszego laboratorium i zobacz, usłysz, a nawet powąchaj wyładowanie elektryczne!

4) Katedra Techniki Cieplnej przy al. Piastów 19 (dziedziniec)

Aparat Bock'a (prezentacja)
wstęp wolny
Czas trwania: 16.00 - 22.00 min

Odwiedź laboratorium badające współczynnik wymiany ciepła. Poznaj tajniki działania Aparatu Bock'a i historię jego twórcy.

Historyczna Maszyna Parowa (laboratorium)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Zobacz, poznaj i dotknij eksperymentalnej maszyny parowej zbudowanej dla potrzeb naukowych w 1901 roku. Ogromna konstrukcja wciąż spełnia swoją funkcję w odremontowanej przestrzeni laboratorium - będąc również symbolem Katedry Techniki Cieplnej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii (laboratorium)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Laboratorium Silników Spalinowych (prezentacja)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Dowiedz się jak jakość paliwa przekłada się na efektywność pracy silników, poznaj podstawowe i zaawansowane zasady działań i pracy silników spalinowych.

5) Centrum Mechatroniki przy ul. Sikorskiego 38

Joystick i gamepad przydatne nie tylko do gier (pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Lubisz gry i nowinki techniczne? Przyjdź i zobacz jak rozwiązania codziennego użytku gracza są wykorzystywane w technice. W Hali Mechatroniki pracownicy Wydziału Elektrycznego, uczestnicy projektu iLoad oraz nasi studenci pokażą Ci i pozwolą spróbować samemu sterować za pomocą gamepadów i joysticków symulatorami oraz modelami wykonanym na bazie klocków LEGO Mindstorm żurawi załadunkowych. Będziesz miał także szansę sterować ramieniem żurawia napędzonego serwomotorami firmy B&R z podwieszonym ładunkiem. Ponadto posterujesz dronem i spojrzysz na roboty z góry, a to dzięki kamerze zainstalowanej na quadrokopterze, z której obraz będzie na bieżąco przetwarzany w środowisku LabView firmy National Instruments. Serdecznie zapraszamy!

6) Katedra Eksploatacji Pojazdów Samochodowych przy al. Piastów 19

Bezpieczne detonacje (pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Przekonaj się w jaki sposób poduszki powietrzne ratują życie.

Ciekawostki o autach (pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Zastanawiałeś się kiedyś jak działają i wyglądają tłokowe silniki spalinowe wykorzystywane w pojazdach samochodowych? Jak wygląda i jak pracuje silnik wyjęty z samochodu? Czym naprawdę różni się diesel od benzyny?

Hamowanie silników (pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Zobacz (i usłysz) jak badane są silniki samochodowe w profesjonalnych hamowniach silnikowych. Dowiedz się jak powinna wyglądać prawidłowa eksloatacja silników i o które ich elementy trzeba szczególnie dbać.

Turbiny silników wysokoprężnych (pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Poznaj profesjonalne zaplecze warsztatu diagnostyki silników wysokoprężnych. Dowiedz się jak działają silniki samochodowe ... od prostego modelu po te zawierające skomplikowane układy wtryskowe.

7) Dziedziniec Rektoratu przy al. Piastów 17 (wejście od ul. Kordeckiego)

Energia elektryczna bez tajemnic (pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Zastanawiasz się, czy można bezprzewodowo przesłać energię elektryczną? Co ma z tym wspólnego pole elektromagnetyczne? Czy można je zobaczyć? Jeśli tak, zapraszamy do przeprowadzenia z nami kilku eksperymentów, które będą stanowiły odpowiedz na te i inne pytania.

Eye Tracker (pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielki potencjał drzemałby w komputerze, który byłby w stanie na bieżąco śledzić wzrok swojego użytkownika? Jak wyglądałyby gry, które reagują na spojrzenia gracza? Przekonaj się już teraz, odwiedzając stoisko Wydziału Informatyki ZUT. Zaprezentujemy opartą o Eye Tracker grę, w której wykorzystując swoje spojrzenie i refleks będziesz bronić się przed... atakiem wrogich statków kosmicznych.

Fascynujący świat robotyki (pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Czy robot jest w stanie wykonać każde zadanie? Jak sprawić, aby robot był inteligentny? Jak zbudowany jest układ sterowania robota latającego (drona)? Jeśli te zagadnienia wzbudzają Twoje zainteresowanie lub po prostu zobaczyć różne konstrukcje robotów, to zapraszamy Cię do nas!

FotoBudka Naukowca (Zabawa)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Każdy chętny będzie mógł wykonać na miejscu pamiątkowe zdjęcie w specjalnie zaaranżowanej FotoBudce Naukowca.

Latające cudeńka - Laboratorium prototypowania (pokaz)
wstęp wolny

Zapraszamy na stoisko prezentacji szybkiego prototypowania algorytmów sterowania w czasie rzeczywistym. Przekonaj się, jak sterować dźwigiem i zobacz lewitującą kulę!

Malinowe programowanie w teleinformatyce (Warsztaty)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Na początek – Scratch – nie tylko w hip-hopie. Scratch to obiektowy język programowania, stworzony jako środek do nauczania podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku. Scratch dedykowany jest dla tworzenia interaktywnych historyjek, animacji, gier i muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka mają kształt puzzli. Puzzle mogą być układane w określonym porządku realizując kod programu! Kodowanie na poważnie – Malinowe Roboty. Zrób to sam - projekt robota mobilnego opartego na Raspberry Pi. Napęd - nic prostszego - sterowanie robota z napędem różnicowym. Oczy robota - sterowanie wizyjne. Czas odpocząć – Xbian. Odpoczynek i satysfakcję zapewni własnoręcznie stworzone Malinowe Multimedialne Centrum Rozrywki.

Mózg czy Komputer? (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 20.00

Zastanawiałeś się kiedyś na jakiej zasadzie działają gry wykorzystujące interfejs Mózg+Komputer? Przekonaj się o tym, zapoznając się z podstawowymi zasadami elektroencefalografii oraz spróbuj swoich sił w prostych grach na przykładzie Mind Wave Headset.

Symulator Lotu (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Stań się pilotem i podbij przestworza! Przeprowadź podstawowe czynności jakie wykonuje pilot w trakcie lotu i samodzielnie wyląduj na płycie lotniska! Zapoznaj się z symulatorem lotu.

Tajniki druku - Laboratorium poligraficzne (Pokaz / Warsztat)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Pokaz i warsztaty dotyczące potencjału naukowego tkwiącego w nowoczesnej technologii druku sublimacyjnego z uwzględnieniem metod zarządzania barwą oraz metodą rastrowania i kontroli jakości punktów rastrowych. Przedstawimy Ci zasady prawidłowego odwzorowania barwy oraz zapoznamy Cię z metodami konwersji obrazu ciągłotonalnego do obrazu rastrowego.

Teoria i praktyka sterowania robotami (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Robotyka to proste połączenie teorii z praktyką - roboty kołowe jeżdżą idealnie zgodnie z funkcjami sterowania, a humanoidalne przewracają się i nikt nie wie jak temu zaradzić. Podczas naszych warsztatów będzie można spróbować swoich sił w starciu z najpotężniejszym przeciwnikiem robotów kroczących - grawitacją!

Trójwymiarowy druk (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Dowiedz się jak działa drukarka 3d oraz jak jest zbudowana. Zaprezentujemy Ci przykładowe implementacje drukarek 3d oraz pokażemy, co można wydrukować za pomocą takiego sprzętu. 

Zbuduj swój pierwszy układ elektroniczny (Pokaz / Warsztat)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Chcesz poznać świat elektroniki? Zawsze interesowało Cię "Jak to działa"? Rozpocznij przygodę od zmontowania i uruchomienia prawdziwego układu elektronicznego na naszych warsztatach!

8) Hala Technologiczna przy al. Piastów 19

Czy człowiek świeci nocą? – Termowizja w praktyce (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Czy kamery termowizyjne mogą pomoc uchronić nas przed epidemią? Czy można zajrzeć w głąb materiału za pomocą kamery termowizyjnej? Na pokazie zostaną objaśnione podstawowe zasady funkcjonowania termografii, które pozwolą odpowiedzieć na te oraz inne pytania.

Inżynieria + ortopedia (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Pracownicy firmy Ortofach pokażą, jak ważna jest inżynieria materiałowa w sprzęcie otropedycznym i rehabilitacyjnym.

Obrabiarki CNC (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Czy można ręką pokazać maszynie jak ma pracować? Czy program pracy maszyny może tworzyć się automatycznie – bez żmudnego wpisywania wierszy na komputerze? Nowatorskie rozwiązanie sterowania obrabiarkami CNC. Niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć jak pracują jedne z najnowocześniejszych 5 osiowych obrabiarek CNC. Hala udostępniona dla zwiedzających jedynie podczas Nocy Naukowców. 

Próba siły (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Jak mocno można obciążyć stalowy pręt ? Po co przeprowadzane są próby wytrzymałościowe? Pokaz statycznych i dynamicznych prób wytrzymałościowych na najnowocześniejszej maszynie wytrzymałościowej INSTRON 8850.

Świat oczami maszyn (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Optyczne skanowanie 3D, czyli co i jak mogą widzieć maszyny. Czy tylko oświetlając przedmiot można zmierzyć jego wymiary? W jaki sposób można wykonać skomplikowane pomiary bez dotykania przedmiotów.

Uchwyć chwilę (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Zobacz to, czego oko nie widzi. Przy pomocy superszybkiej kamery będziemy rejestrować nagłe procesy i badać ich poszczególne fazy. Jak bardzo można spowolnić ruch? Czy 1000 klatek na sekundę to dużo czy mało? Dowiedz się jak wyglądają chwile zamrożone w czasie.

Umów się z Robotem Przemysłowym (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Jak działają roboty przemysłowe? Weź udział w prezentacjach możliwości robotyki przemysłowej, dzięki którym dowiesz jakie są możliwości programowania tych urządzeń. Pozwól, aby robot zaserwował Tobie napój.

Zapoznaj się z Robotem Wizyjnym (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Czy wiesz czym jest Robot Wizyjny? Jak działa, gdzie i do czego może być wykorzystywany? Na te i wiele innych pytań poznasz odpowiedzi na naszym pokazie. Zaprezentujemy Ci możliwości zastosowania wizji w paśmie podczerwieni w badaniach wytrzymałościowych.

9) Dziedziniec Wydziału Inżynierii Materiałowej i Mechatroniki przy al. Piastów 19

Kącik Europejski (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00

W Kąciku Europejskim dowiesz się wszystkiego o Unii Europejskiej oraz sprawdzisz swoją wiedzą na jej temat. Dla aktywnych - nagrody :)

Świadomie o Atomie - Naukowa Energia (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00

Czy wiesz jak powstaje energia jądrowa? Chcesz poszerzyć wiedzę na temat promieniotwórczości? Zapraszamy do stoiska „Świadomie o atomie”! Dzięki interaktywnej makiecie dowiesz się jak działa elektrownia jądrowa, począwszy od rozszczepienia jądra atomów uranu, aż do momentu wygenerowania energii elektrycznej. Dodatkowo pokazy eksperymentów fizycznych przybliżą Ci zjawisko promieniowania, a dzięki doświadczeniom z wykorzystaniem skrajnych temperatur zrozumiesz pojęcie termodynamiki.

10) Dziedziniec Hali Technologicznej przy al. Piastów 19 (wejście od ul. Kordeckiego)

Bezpieczny dym (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00

Sprawdź jak będziesz się zachowywał w 100% zadymieniu, jak będą działać Twoje zmysły kiedy przestrzeń wokół Ciebie zniknie w białym dymie?

EcoGenerator (Warsztaty)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00

Prezentacja najnowszej inwestycji w Szczecinie, nowoczesnego Zakładu Termicznego Unieszkodliwiana Odpadów. Na stoisku konkurs wiedzy o ekologii, zabawy - oraz cenne nagrody.

EkoRowery (Gra)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00

Ścigaj się i wytwarzaj energię! Uczestnicy zabawy za pośrednictwem rowerowego dynama wytwarzają energię elektryczną, która służy do napędzania samochodzików umieszczonych na torze wyścigowym. Uczestnicy zabawy muszą umiejętnie i z wyczuciem pedałować, tak aby z jednej strony samochodzik osiągał dużą prędkość a z drugiej nie wypadł na zakręcie z toru.

Pokazy iluzji MAGICART (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16:00 - 22:00, Przestrzeń: scena

Zapraszamy na cztery odsłony najbardziej spektakularnego widowiska magicznego w Polsce! Występy iluzjonisty Jędrzeja Bukowskiego - gościa wielu programów telewizyjnych, zdobywcy Grand Prix, jedynego iluzjonisty w Polsce z tytułem Doktora, do niedawna wykładowcy na Politechnice Wrocławskiej, którego w USA reprezentuje menadżer samego Davida Copperfielda. Na Scenie Naukowej będzie się działo!

SCENA
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00

Wystawa „EKOinspiracje”, czyli drugie życie rzeczy (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00

„EKOinspiracje”, czyli inspirującą wystawa wytwarzania ozdób i gadżetów przydatnych w codziennym życiu, z wykorzystaniem pozornie nieużytecznych już materiałów. Będzie to twórcze spotkanie z inwencją i kreatywnością.

11) Budynek Wydziału Inżynierii Materiałowej i Mechatroniki przy al. Piastów 19

Lewitujący mnich (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00, Przestrzeń: parter

W Twierdzy widzowie mają szansę zobaczyć mnicha unoszącego się w powietrzu. Świadkowie tego zjawiska będą mogli przekonać nie tylko, jak lewituje człowiek, ale również dowiedzieć się, jaką rolę pełni w tym przypadku pryzmat trójgraniasty, który odwraca obraz o 180 stopni.

Magia czy iluzja? Wystawa eksponatów (Wystawa interaktywna)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00

Wystawa magicznych i jednocześnie zaawansowanych technicznie eksponatów które zakwestionują Wasze widzenie świata. Jak znikają przedmioty? Jak wytwarza tworzy się złoto? Na te i inne pytania niekoniecznie znajdziemy odpowiedź, ale z pewnościa zasiejemy ziarno wątpliwości. Zapraszamy!

Optyczna iluzja (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00, Przestrzeń: parter

Optyczna iluzja, którą może wykonać każdy uczestnik Europejskiej Nocy Naukowców i zrobić pamiątkowe zdjęcie, oczywiście sekret tej optycznej iluzji zostanie ujawniony!

Sekret złota (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00, Przestrzeń: parter

Ta gablota skrywa eksponat pozwalający zgłębić tajemnicę pewnego eliksiru, który umożliwiał zamianę żelaza w złoto, a który był najbardziej pożądaną mieszaniną w XVI w. Prawdziwy sekret nie miał jednak nic wspólnego z tajemniczym eliksirem a z umiejętnością roztwarzania żelaza w kwasach...

12) Parking Hali Technologicznej przy al. Piastów 19

Artystyczna wizja zwierząt (Zabawa)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Czeka Cię u nas niesamowita zabawa! Wejdź z nami w świat kreatywnej zabawy, nie tylko dla dzieci. Wykorzystaj ptasie pióra, plastelinę oraz inne elementy dekoracyjne. Nagrody dla najbardziej kreatywnych!

Jak jeść, i być FIT? (Warsztaty)
wstęp wolny
Przestrzeń: Namiot 6x3

Zadbaj z nami o swoje ciało i zdrowie! Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zaplanowaliśmy warsztaty, podczas których zostaną wykonane pomiary antropometryczne (masy i wysokości ciała, obwodu talii, bioder, ramienia oraz pomiar fałdu skórno-tłuszczowego) i na ich podstawie wyliczone i zinterpretowane wskaźniki stanu odżywienia, w tym białkowego.

Piekło w gębie - nie tylko najostrzejsze papryki świata (Pokaz / Degustacja)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Pokaz nietypowych odmian warzyw połączony z degustacją. Wypróbuj swych sił mierząc się ze skalą Scoville'a, zbadaj swoją odporność na kapsaicynę!

Pokazy Pirotechniczne (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00, Przestrzeń: scena

Weź płomień do ręki, zobacz bursztynowy ogień, dowiedz się kiedy wybuch jest bezpieczny, jak wybucha wulkan i co wpływa na kolor jego ognia.

Pokazy roślin i ziół mało znanych (Pokaz / Degustacja)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Myślisz, że znasz wszystkie rośliny i zioła? Przekonaj się o tym na naszym pokazie. Posmakuj dań przygotowanych z nietypowych roślin i ziół. Zapraszamy na degustację!

Poradnictwo żywieniowe i ocena stanu odżywienia (Pokaz / Warsztat)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Pozwól profesjonalistom ocenić stan swojego zdrowia oraz budowęTwojego ciała. Nasi Naukowcy udzielą porad żywieniowych oraz dokonają oceny stanu odżywienia na podstawie pomiarów antropometrycznych. Zmierzą i zinterpretują wartości Twojego ciśnienia tętniczego krwi i okresślają wskazżniki BMI, WHR, WHtR.

Ślina - coś więcej niż woda (Ćw. Laboratoryje)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Czy wiesz, że ślina to w 99% woda? Co składa się na ten 1%? Wykryj podstawowe składniki śliny: nieorganiczne - chlorki i węglany oraz białka i mucyny. Samodzielnie przeprowadź doświadczenie pt.: „Trawienie skrobi do maltozy”

Terenowy Odczyn Komórkowy (Pokaz)
wstęp wolny

Mleko mleku nie jest równe. Warsztaty, połączone z pokazem na temat Terenowego Odczynu Komórkowego i oceny jakości mleka.

Wspaniały świat ryb (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Przekonaj się ile wiesz o rybach. Zobacz te mniejsze w dużym powiększeniu, a inne nietypowe pływające w akwariach.

Wypiecz sobie smaczny chleb (Warsztaty)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 23.00

Spróbuj własnych wypieków! Pod okiem doświadczonych specjalistów spróbuj swoich sił i posmakuj rezultatów własnych wyrobów pieczonych w piecach opalanych drewnem.

Zrozum i pokochaj pszczoły (Warsztaty)
wstęp wolny
Przestrzeń: namiot

Połącz przyjemne z pożytecznym. Przyjdź i zapoznaj się z techniką wykonywania świec z wosku pszczelego oraz spróbuj jak smakują różne odmiany miodu pszczelego.

13) Instytut Fizyki przy al. Piastów 48

Astronomia - podglądanie światów
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 20.00, Przestrzeń: piętro VII

Wejdź do naszego obserwatorium astronomicznego i zostań na chwilę obserwatorem gwiazd - pokażemy lunety, teleskopy i inne przyrządy badające kosmos.

Czy te ciecze mogą kłamać, czyli dokąd wędruje magnetyczny jeż? (Pokaz / Warsztat)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 16.00 - 20.00, Przestrzeń: sala 726, Czas trwania: 20 min

Zapraszamy na wspólne prowadznie doświadczeń z różnego rodzaju płynami i cieczami, których niepozorny wygląd potrafi ukryć ich zdolności.

Fizyczne Laboratorium Elektryczne (Laboratorium)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 20.00, Przestrzeń: piętro VI

Odwiedź laboratorium, w którym młodzi naukowcy uczą się łączyć obwody elektryczne, poznają w praktyce zastosowanie podstawowych praw związanych z przepływami prądów stałych i przemiennych. Zbadaj zjawiska rezonansowe w obwodach elektrycznych, charakterystykę przewodników, półprzewodników i izolatorów w różnych temperaturach i przy różnych napięciach, zjawiska elektryczne w elektrolitach, wytwarzanie pól magnetycznych i zachowanie rożnych materiałów w tych polach.

Fizyczne Laboratorium Mechaniczne (Laboratorium)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 20.00, Przestrzeń: piętro VI

Zapraszamy do zwiedzania laboratorium, w którym naukowcy poznają i sprawdzają w praktyce zasady mechaniki zarówno dla ruchu postępowego jak i obrotowego. Badają różne formy ruchu drgającego tłumionego i nietłumionego, zjawiska związane z rozchodzeniem się fal w gazach, cieczach i ciałach stałych, efekty związane z tarciem poślizgowym i tarciem tocznym, a także oddziaływania związane ze zderzeniami ciał.

Fizyczne Laboratorium Optyczne (Laboratorium)
wstęp wolny Godziny otwarcia: 16.00 - 20.00, Przestrzeń: piętro VI

Odwiedź przestrzeń, w której przyszli naukowcy przeprowadzają doświadczenia związane z właściwościami światła. Jak wykorzystują światło do badania własności materiałów, badają zarówno własności falowe jak i korpuskularne światła, stosują metody fotometryczne i pirometryczne, wyznaczają długość fal świetlnych różnymi metodami, mierzą prędkość światła w powietrzu i różnych cieczach, wyznaczają współczynniki załamania światła różnych materiałów, ekstynkcję substancji oraz polaryzację światła przechodzącego przez różne ośrodki.

Laboratorium Ciepła i Termodynamiki (Laboratorium)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 20.00, Przestrzeń: piętro VI

Zapraszamy na zwiedzanie laboratorium, które pozwalaja studentom zapoznać się ze zjawiskami przewodnictwa cieplnego i rozszerzalności cieplnej materiałów jak róneiż zjawiskami wrzenia cieczy w różnych temperaturach, zjawiskiem lepkości cieczy, ciepła właściwego ciał i wilgotności powietrza.

Laboratorium Fizyki Współczesnej (Laboratorium)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 20.00, Przestrzeń: piętro VI

Zobacz, gdzie młodzi naukowcy przeprowadzają zaawansowane pomiary podstawowych własności elektrycznych i magnetycznych różnych materiałów i eksperymentalnie wyznaczają różnorodne parametry tych ciał. Uczą się obsługiwać nowoczesną aparaturę pomiarową (np. defektoskop, aparat rentgenowski), badają zjawiska kwantowe, zapoznają się z niekonwencjonalnymi źródłami energii, wyznaczają ich sprawność i poznają praktyczne wykorzystanie tych źródeł.

Ognie Rubensa (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 20.00, Przestrzeń: piętro VI

Zobacz jedno z najdziwniejszych doświadczeń akustycznych z nutką pirotechniki. Za pomocą Tuby Rubensa zaprezentujemy Ci za pomocą płomieni jak wygląda dźwięk, czyli fala akustyczna.

14) Parking Centrum Nanotechnologii przy al. Piastów 45

Jak budować szybko, łatwo i oszczędnie? (Warsztaty)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Odwiedź nasze warsztaty, aby dowiedzieć się jak wygląda budowa dużych obiektów z gotowych elementów. Klocki dla dorosłych.

Model Domu Inteligentnego (Stoisko)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Wydział Budownictwa i Architektury przygotował mnóstwo atrakcji i ciekawostek z zakresu budownictwa, w tym sprzęt ciężki i nieco lżejszy - każdy bedzie mógł spróbować swoich sił za sterami koparki lub przy użyciu młota pneumatycznego :)

Najwiekszy teleskop amatorski w Polsce! (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Przyjdz i obejrzyj teleskopy prezentowane przez amatorów astronomii, w tym najwiekszy w Polsce amatorski teleskop "Sowa"!

Nowoczesne maszyny i roboty budowlane (Prezentacja)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Zobacz jedne z najnowocześniejszych maszyn budowlanych. Pobaw się profesjonalymi eletronarzędziami!

Odlew z betonu szybkoschnącego (Prezentacja)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Czy wiesz czym jest beton szybkoschnący i do czego może być wykorzystany ? Przyjdź na nasz pokaz, zapoznaj się z tematem, zrób odlew własnej dłoni i zabierz pamiątkę do domu!

Planeta Słońca i Wiatru - budowa i wyścigi pojazdów solarnych (Wyścigi)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Zobacz siłę słońca i naucz się budować pojazdy solarne z ... odpadów.

Planeta Słońca i Wiatru - budowniczowie turbin wodnych (Warsztaty)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00, Przestrzeń: -

Zabaw się w konstruktora elektrowni wodnych i buduj turbiny wodne na makiecie rzeki górskiej.

Planeta Słońca i Wiatru - doświadczenia z wykorzystaniem turbin wiatrowych (Warsztaty)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00, Przestrzeń: -

Zobacz jak można zmierzyć wpływ ilości łopat turbiny wiatrowej na ilość wygenerowanej energii elektrycznej za pomocą zestawów edukacyjnych.

Planeta Słońca i Wiatru - energetyczne koło fortuny (Zabawa)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Co wiesz o energii odnawialnej? Zmierz się z energetycznym kołem fortuny i wygrywaj cenne nagrody.

Planeta Słońca i Wiatru - wyścigi elektroquadów (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Kto pierwszy, ten lepszy! Ścigaj się na elektroquadach! Zabawa dla dzieci i rodziców.

Środowisko z WFOŚiGW (Warsztaty)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - partner ZUT, zaprasza na swoje stoisko, na którym dowiesz się wielu ciekawych rzeczy nie tylko związanych z ochroną środowiska.

Warsztaty tekstylne - wzornictwo (Projektowanie)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 22.00

Zabaw się w projektanta i zaprojektuj coś niepowtarzalnego! Weź udział w warsztatach tekstylnych.

Wystawa ciekawych prac artystycznych (Projektowanie)
wstęp wolny

Ciekawe prace dyplomowe studentów kierunku Wzornictwo mogą stać się inspiracją dla każdego

15) Centrum Nanotechnologii przy al. Piastów 45

Agility - zaklinacz psów (Pokaz / Wykład)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 20.00 - 21.30, Przestrzeń: 0/30, Czas trwania: 30 min

Wiesz co to jest Agility i jaki jest jej wpływ na zachowanie psa? Na naszych warsztatach zapoznasz się z tą dyscypliną, dowiesz się jak łączy w sobie różne elementy – aktywnego wypoczynku, sportowej rywalizacji i fantastycznej zabawy!

Analiza sensoryczna w ocenie żywności (10 lat +) (Pokaz / Warsztat)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 16.30 - 19.45, Przestrzeń: 2/34, Czas trwania: 45 min

Sprawdź swoją wrażliwość sensoryczną! Rozpoznaj cztery podstawowe smaki oraz sprawdź swój próg wrażliwości smakowej. Zobacz czy rozpoznasz i rozróżnisz najważniejsze przyprawy stosowane w przemyśle spożywczym!

Dlaczego Biotechnologia jest fajna? (Wykład)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 17.00 - 19.00, Przestrzeń: 0/31, Czas trwania: 60 min

Przyjdź i dowiedz się „Dlaczego Biotechnologia jest fajna?”. Na wykładzie dowiesz się jaki jest stan obecnej wiedzy na temat biotechnologii i jakie są możliwości, wynikające z rozwoju tej dziedziny.

Eutrofizacja - poznajemy zagadnienia (10 lat +) (Pokaz / Wykład)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 17.00 - 19.00, Przestrzeń: 0/32, Czas trwania: 40 min

Czy wiesz jak ocenia się zjawisko eutrofizacji? Zapoznaj się z odpowiednimi wskaźnikami i zobacz w jaki sposób są one używane.

Jak znaleźć DNA w swojej kuchni (10 lat +) (Laboratorium)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 16.00 - 20.45, Przestrzeń: sala 0/38, Czas trwania: 60 min

Przyjdź koniecznie do naszego Laboratorium i zapoznaj się z metodą izolacji DNA z zastosowaniem produktów i przedmiotów, znajdujących się w każdym domu !

Magia zaklęta w probówce 9Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: parter

Pokazy i doświadczenia urozmaicone dzięki zaangażowaniu sprzętu multimedialnego – muzyka w tle doświadczenia, projekcja rzutnikiem dopasowanego stylem tła, oraz konkursu „Zostań z nami naukowcem”. Planowane doświadczenia: Ferrofluidu, Chemiczny Zegar (reakcja Briggs–Rauscher), Tęczowa mgła, Sztuczny Śnieg, Pasta Słonia, Płonące Pieniądze i inne.

Mikroorganizmy wokół nas (10 lat +) (Warsztaty)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 16.00 - 19.45, Przestrzeń: 2/33, Czas trwania: 45 min min

Zastanawiałeś się kiedyś jakie mikroorganizmy żyją wokół nas? Zapraszamy na warsztaty, na których będziesz analizował wraz z innymi uczestnikami mikroorganizmy, które naturalnie występują w różnych środowiskach oraz produktach spożywczych.

Od mleka do masła (10 lat +) (Warsztaty)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 16.00 - 18.45, Przestrzeń: sala 34, Czas trwania: 30 min min

Chcesz dowiedzieć się jak z mleka zrobić masło? A może chcesz samodzielnie zrobić masło? Weź udział w naszym konkursie, w którym zadaniem uczestników będzie wytrącenie ziarna masła z 30% śmietanki. Najszybszy zdobywa nagrody :)

Podstawy Genetyki (Wykład)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 16.30, Przestrzeń: 0/30, Czas trwania: 30min min

Interesuje i fascynuje Cię genetyka? Zapoznaj się z podstawami genetyki oraz wieloma zagadnieniami takimi jak: czym jest genetyka, DNA, gen, podstawowe dziedziczenie genów, cechy ludzkie warunkowane za pomocą jednego genu, itp.

Zwierzę najlepszym terapeutą (6 lat +) (Pokaz / Wykład)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 18.00 - 19.15, Przestrzeń: 0/30, Czas trwania: 30 min

Najlepszym przyjacielem człowieka jest.. zwierzę ! Dowiedz się jakie korzyści płyną z kontaktów ze zwierzętami, czym jest animaloterapia oraz na jakiej zasadzie wybierane są zwierzęta do terapii. Nasz pies przybliży Ci jakie podstawowe zadania wykonywane są na zajęciach z dziećmi.

16) Budynek Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej "Nowa Chemia" przy al. Piastów 42

Ciecze superlepkie - zrób sobie glutka (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: parter

Dla wszystkich początkujących naukowców Klub Naukowca przygotował ciekawe doświadczenie, które dostarczy mnóstwo uśmiechu. Klika składników wedle uznania, troszkę mieszania i eksperyment gotowy. Początkowo kleista substancja pod wpływem utraty wilgoci stanie się uciekającym z dłoni glutkiem.

Magiczna różyczka i kolorowy płomień (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: parter

Zapraszamy na warsztaty połączone z pokazami eksperymentów chemicznych, w których każdy będzie mógł przygotować smoczy napój czy poznać tajemnice kolorowych ogni.

Niewidzialne płyny (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: parter

Przekonaj się, że znikające płyny nie istnieją jedynie w świecie baśni i powieści. Poznaj sekrety tajemniczej techniki pisania ukrytych wiadomości.

Substancje czułe na wstrząsy (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: parter

Z filmów akcji każdy wie, że z nitrogliceryną trzeba obchodzić się ostrożnie. Ale istnieją inne związki chemiczne, które pod wpływem wstrząsu mogą odkryć swoje prawdziwe oblicze. Klub Naukowca przygotował niezwykłe substancje, wystarczy użyć nieco energii, aby rozpocząć reakcje...

Superabsorbenty i niewidzialne wiadomości (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: parter

Ile wody może wchłonąć 1 g substancji? Uwierzysz, że całą szklankę? Magiczne oblicza absorbentów zaprezentuje Klub Naukowca. W tym miejscu mogą wykazać się mali malarze. Kilka ruchów pędzlem i obrazek jest niewidoczny... Spokojnie wystarczy włożyć go do magicznego naczynia by ukazał się światu!

Tajemnice światła (Warsztaty)
wymagana rejestracja
Godziny otwarcia: 16.00 - 18.00, Przestrzeń: 321, Czas trwania: 30 min

Pobaw się z nami światłem i weź udział w naszym konkursie „Kolorowe śledztwo”. Na warsztatach wyjaśnimy Ci zjawisko absorpcji i emisji światła. Warsztaty będą dotyczyć powstawania barwy oraz takich zjawisk jak solwatochromia i fluorescencja.

Zaproś chemię do domu (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 20.00, Przestrzeń: sala 427

Czy wiesz jak w prosty sposób otrzymać ekologiczne kosmetyki w oparciu o naturalne surowce oraz jak przygotować magiczne, kolorowe potrawy, wykorzystujac bezpieczne metody chemiczne? Pokazy z zastosowania chemii w domu.

17) Budynek Wydziału Techniki Morskiej i Transportu przy al. Piastów 41

Inżynieria bezpieczeństwa w akcji (Gra)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: parking

Pokonaj tor przeszkód w jak najszybszym czasie. Utrudnieniem będzie ograniczone pole widzenia. Przekonaj się, że nawet pokonanie niewielkich odległości może sprawić trudność.

Laboratorium Silników Wielkogabarytowych (Prezentacja)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: Hala A, Czas trwania: 20 minut min

Zobacz wielkie silniki okrętowe i odrzutowe, odwiedź laboratorium maszyn wyporowych.

Matematyczny Saper (Gra)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: parter

Zadaniem jest rozbrojenie atrapy bomby działającej na zasadzie systemu „Mastermind”. Saperzy muszą odgadnąć 4 cyfrowy kod rozbrajający, a sama atrapa będzie „udzielała” wskazówek. Jednak każda pomyłka kosztuje – po pięciu źle wpisanych kodach, każdy kolejny błąd kosztuje przyspieszenie odliczania x2.

Miniaturowa kolej elektryczna (Warsztaty)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: parter

Jak dobrać najkrótszą trasę? Czy wykorzystanie transportu intermodalnego skróci czas dostawy? Dostarcz ładunek odbiorcy, dobierając środki transportu i trasę przewozu. Warsztaty logistyczne, oraz konkurs z wykorzystaniem miniaturowej kolejki elektrycznej.

Straż pożarna (Pokaz)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: parking

Zobacz najnowocześniejsze pojazdy, sprzęt wysokościowy oraz zaawansowany technologicznie system zdalnej detekcji zagrożeń.

Zwiedzanie Hali Techniki (Prezentacja)
wstęp wolny
Godziny otwarcia: 16.00 - 21.00, Przestrzeń: Hala B, Czas trwania: 20 minut min

Zobacz jak budowane są żaglowce, dowiedz się jak powstają wielkie konstrukcje metalowe i dlaczego klimatyzacja chłodzi.