Gdzie i kiedy?
oddziały Muzeum Narodowego w Szczecinie
Od: sobota, 25 października 2014, 10:00
Do: piątek, 24 października 2014, 21:00
Za ile?
wstęp wolny
Nocne zwiedzanie muzeum, specjalne wystawy i prezentacje, spotkania z kuratorami, premiera „Muzealnej Teczki Gryfa”, warsztaty dla najmłodszych, finał konkursu fotograficznego to tylko niektóre atrakcje Muzealnej Nocy Gryfa, która odbędzie się 25 października 2014 (sobota), w godz. 12.00–24.00. Wstęp wolny.

Jednym z wydarzeń „Muzealnej Nocy Gryfa” będzie wystawa „Gryf urzędowy”, czyli prezentacja współczesnego, użytkowego wykorzystania wizerunku gryfa. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz gminy, które w swoich herbach posiadają wizerunek gryfa przekazały na wystawę materiały urzędowe i promocyjne. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 200 eksponatów, a wśród nich jest między innymi krawat burmistrza Wolina z wyszywanym gryfem, stroje sportowców klubu „Gryf”, pamiątkowe medale, urzędowe wzory dokumentów, teczki, wizytówki oraz gadżety promocyjne.

Rok 2014 ustanowiony został przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego Rokiem Gryfa. Wydarzenie objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Termin jest nieprzypadkowy – w tym roku przypada osiemsetlecie najstarszego datowanego wizerunku gryfa pomorskiego. Znajduje się on na pieczęci z dokumentu Bogusława II, wystawionego w 1214 roku.

Od tego momentu gryf – pół orzeł, pól lew – zdążył wpisać się w historię Pomorza Zachodniego. Stał się motywem przewodnim pomorskiej heraldyki, bohaterem baśni i legend, jego wizerunek pojawiał się też bardzo często w sztukach plastycznych, w literaturze i architekturze. Mityczny stwór to stały i cenny element pomorskiego kapitału kulturowego – odsyła do bogatej i burzliwej historii regionu oraz silnie spaja współczesną świadomość lokalną.

Muzeum Narodowe w Szczecinie posiada w swoich zbiorach wiele artefaktów z wizerunkiem gryfa oraz bezcenne eksponaty związane z książęcą dynastią rodu Gryfitów. Podczas Muzealnej Nocy Gryfa będziemy polecać szczególnej uwadze właśnie te obiekty. W ich poznawaniu pomoże specjalny cykl spotkań z kuratorami wystaw oraz wyjątkowe narzędzie – Teczka Gryfa, czyli kolorowanka dla dzieci, przedstawiająca wizerunki gryfa znajdujące się na ekspozycjach związanych z historią Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.

W programie Muzealnej Nocy Gryfa znajdą się także kiermasz książek, prezentacja prac laureatów i finalistów konkursu fotograficznego „Pomerania – kraina pod znakiem gryfa” oraz cukierkowe warsztaty „Cukier Lukier w Muzeum”, także związane z mitycznym stworem.

Ciekawym akcentem tej wyjątkowej nocy będą dwie specjalne wystawy – „Gryf z gabinetu dyrektora muzeum”, czyli pokaz pamiątkowych obiektów oraz odznak z wizerunkiem pół orła, pół lwa, oraz „Gryf urzędowy”. Ta druga wystawa, z kilkuset obiektami, zaprezentuje współczesne, użytkowe wykorzystanie wizerunku gryfa, między innymi w herbach, przez władze regionu oraz gospodarzy zachodniopomorskich miast i gmin.

Program Muzealnej Nocy Gryfa 2014

Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 27
12.00–24.00
Bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych
„Gryfy z gabinetu dyrektora muzeum”
„Cukier Lukier w Muzeum” – słodkie warsztaty z gryfem
„Muzealna Teczka Gryfa”
Kiermasz wydawnictw Muzeum Narodowego w Szczecinie
Konkurs fotograficzny „Pomerania – kraina pod znakiem gryfa” (prezentacja prac na ekranach LCD) 

18.00 
„Moda na dworze Gryfitów w XVI i XVII wieku” – spotkanie z Moniką Frankowską-Makałą, kuratorką wystawy „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku” 

19.00
„Dłutem malowani. Nowożytne portrety kamienne Gryfitów: Barnima Starego i Filipa I” – spotkanie z Kingą Krasnodębską na wystawie „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”

20.00
„Księga i miecz. Autoprezentacja książąt pomorskich w sztuce XVI i początku XVII wieku” – spotkanie z dr. Rafałem Makałą na wystawie „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”

22.00
„Książęta z Głową” – spotkanie z Przemysławem Głową o dynastii Gryfitów

Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Księcia Mściwoja II 8
12.00–24.00
Bezpłatne zwiedzanie ekspozycji „Muzealna Teczka Gryfa”
Kiermasz wydawnictw Muzeum Narodowego w Szczecinie
Konkurs fotograficzny „Pomerania – kraina pod znakiem gryfa” (prezentacja prac na ekranach LCD)

19.00, 20.30, 22.00
„Gryf przez wieki” – oprowadzanie kuratorskie po wystawach

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
12.00–24.00
Bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych
Wystawa „Gryf urzędowy”
Konkurs fotograficzny „Pomerania – kraina pod znakiem gryfa” (prezentacja)
Kiermasz wydawnictw Muzeum Narodowego w Szczecinie

18.00
Oficjalne otwarcie wystawy „Gryf urzędowy”

19.00, 20.00, 21.00
„Wizerunki gryfa na monetach, pieczęciach i medalach” – prezentacje Genowefy Horoszko, Agnieszki Pawłowskiej, Mieszka Pawłowskiego z Działu Numizmatyki Muzeum Narodowego w Szczecinie

Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłyńska 1
12.00–24.00
Bezpłatne zwiedzanie ekspozycji „Roman Lipski. Malarstwo” 

foto: rysunek ołówkiem Augusta Ludwiga Mosta, 1834, Muzeum Narodowe w Szczecinie