Gdzie i kiedy?
Klub Delta
ul. Racławicka 10
niedziela, 26 października 2014, 18:00
Za ile?
10 zł
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe "Jazz na rogatkach" zaprasza na koncert "MARCIN JAHR QUARTET" w Klubie Delta, filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecin Dąbiu. Muzycy zaprezentują się w nowej odsłonie - z nowym odmłodzonym składem.

MARCIN JAHR QUARTET
KLUB „DELTA”, filia Miejskiego Ośrodka Kultury, Szczecin Dąbie
Ul. Racławicka 10
Niedziela, 26 października, 2014 r.
Godz. 18:00

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Klubu – rezerwacja telefoniczna 91 4647923

MARCIN JAHR QUARTET:
Tomasz Licak - saksofony
Mikołaj Gruszecki - fortepian
Martin Buhl Staunstrup - kontrabas
Marcin Jahr - perkusja, leader

MARCIN JAHR, edukację muzyczną na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w zakresie instrumentów perkusyjnych w 1992 roku. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego w 1987 roku. Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. „Lonely Town” zostało uznane przez czytelników czasopisma „Jazz Forum” Płytą Roku 1995), Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentation”, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi.

Z większością z tych wykonawców nagrał ponad 20 płyt dla różnych wytwórni. Grał z całą czołówką polskich muzyków jazzowych i z wieloma muzykami europejskiego i światowego formatu. Brał udział w bardzo wielu festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody zespołowe i indywidualne. Stale współpracuje w różnych projektach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Funky Groove, „Adam Wendt & Friends”, „Adam Wendt Power Set”, Wojciech Niedziela Trio i Quartet, Gudrumba Duet (z perkusistą Jackiem Pelcem), z Iloną Damięcką. Był wykładowcą bardzo wielu warsztatów jazzowych i muzycznych kraju i za granicą. W latach 2004 - 2008 był wykładowcą klasy perkusji na wydziale jazzowym w Instytucie Kultury i Sztuki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie uczy gry na perkusji oraz rytmu w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. [Źródło: www.marcinjahr.com]

TOMASZ LICAK, kompozytor i saksofonista jazzowy, urodzony w 1986 roku w Szczecinie. Absolwent wydziału muzyki rozrywkowej Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania) na wydziale kompozycji (2012). Regularnie współpracuje z wieloma duńskimi, polskimi oraz niemieckimi muzykami (m. in. Anders Mogensen, Simon Krebs, Rudi Mahall, Kasper Tom Christiansen, Richard Andersson, Marek Kądziela). Oprócz własnego trio, w skład, którego wchodzą perkusista Rasmus Schmidt i kontrabasista Richard Andrsson, tworzy znany już na polskiej scenie jazzowej zespół KRAN oraz polsko-duński kwintet Tomasz Licak/Artur Tuźnik Quintet. Jest laureatem nagród Grand Prix na 49. festiwalu Jazz nad Odrą w 2013 roku, uzyskanego wraz z zespołem Tomek Licak/Radek Wośko Quartet feat. Carl Winther oraz Grand Prix konkursu „Bielskiej Zadymki Jazzowej 2010“ (uzyskanego z zespołem Outbreak Quartet) oraz nagrody indywidualnej „Krokus Jazz Festival“ w roku 2009 w Jeleniej Górze.

Regularnie koncertuje z różnymi formacjami, zarówno autorskimi, jak takimi jak chociażby: Horn Amok, Krebstet czy Licht An!. Ma na swoim koncie płyty: „Entrails United“ (Licak/Wośko Quartet), „K.R.A.N“ (Kran), „Last Call“ (The Outbreak Quartet), „Quintet feat. Anders Mogensen“. Jego najnowszy projekt to polsko-duński sekstet Trouble Hunting, który wykonuje muzykę autorską, w równym stopniu łączącą improwizację oraz kompozycję. W kwietniu 2012 ukazała się debiutancka płyta zespołu (wyd. Multikulti). Płyta znalazła się w pierwszej dziesiątce większości rankingów najlepszych wydawnictw 2012 roku z udziałem polskich muzyków. Jest jednym z inicjatorów Szczecin Art Enseble – grupy zajmującej się twórczością eksperymentalną. W dorobku kompozytorskim posiada m.in. utwory na mniejsze składy – od trio do sekstetu oraz na big band, jest też autorem muzyki do baśni filmowej Sobotnia Góra, bydgoskiej reżyserki Marty Filipiak. Prowadzi też działalność edukacyjną.
[Źródło: www.tomaszlicak.com] 

MIKOŁAJ GRUSZECKI pianista, kompozytor. Studiował na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie student Jazz Instytut Berlin, gdzie ma okazję szlifować swoje umiejętności pod kierunkiem takich muzyków jak Kurt Rosenwinkel, Greg Cohen czy John Hollenbeck. Finalista festiwali Jazz nad Odrą i RCK Pro Jazz Festiwal. Koncertował m.in. z Urszulą Dudziak, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Essien Okon Essiet (Jazzmessengers). Czynnie koncertuje w całej Europie (Polska, Niemcy, Czechy, Turcja, Włochy, Austria, Grecja i inne) oraz współpracuje z berlińskim środowiskiem jazzowym. Doskonalił swoje umiejętności na wielu kursach mistrzowskich pod okiem m.in.  Gonzalo Rubalcaby, Kirk Lightseya, Richiego Beiracha, Dave'a Liebmana. Jako lider swojego trio wziął udział w Festiwalu ChilEuropa w Santiago de Chile.

MARTIN BUHL STAUNSTRUP duński basista i kompozytor, obecnie mieszkający w Berlinie. Uważany za jeden z największych talentów kontrabasu w Danii. Już w wieku 20 lat współpracował z całą plejadą największych gwiazd duńskiego jazzu, jak Niclas Campagnol, Thomas Franck, Jesper Løvdahl, Christina von Bülow i wielu innych. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie studiuje w tamtejszym Jazz Institut Berlin.   

Jazz na Rogatkach, zgodnie z założeniami jest projektem edukacyjnym i promocyjnym muzykę jazzową Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Cykl koncertów w najdalej oddalonych na południe i północ dzielnicach - Szczecin Dąbiu i Skolwinie (stąd nazwa Jazz na Rogatkach) przyciąga już od czterech lat publiczność do tej pory niekoniecznie zainteresowaną muzyką jazzową czy muzyką i sztuką w ogóle. Edukacyjny charakter tych koncertów objawia się również poprzez promocję często młodych muzyków zarówno ze Szczecina, jak i innych rejonów Polski. Coraz większa popularność tego cyklu wśród mieszkańców wspomnianych dzielnic, jak i innych dzielnic Szczecina, daje asumpt do aktywizacji kulturowej mieszkańców naszego miasta. W ramach cyklu Jazz na Rogatkach w 2014 roku organizujemy koncerty na przemian w Domu Kultury „Klub Skolwin” w Skolwinie i w Klubie „Delta” filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Dąbiu.

Organizatorzy: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe

KONCERT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ MIASTO SZCZECIN