To już 12. odsłona projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie” oraz kolejna przestrzeń twórcza realizowana w galerii Tworzę się. Tym razem malujemy, ale nieco inaczej niż zazwyczaj myślimy o tej czynności. Będziemy malować przestrzennie, przygotowując dla odwiedzających instalacje i obiekty inspirowane techniką pop up. To technika rękodzieła polegająca na tworzeniu trójwymiarowych, przestrzennych konstrukcji papierowych, wykorzystywana najczęściej w rozkładanych książkach dla dzieci. Chcielibyśmy zaprosić dzieci i dorosłych do wspaniałego świata przestrzennej ilustracji, do zabawy formą, ruchomymi elementami oraz do odkrywania zaskakujących obrazków i historyjek ukrytych w okienkach naszej ogromnej kartki-ściany.
OGROMNE KSIĄŻKI
Do współpracy zaprosiliśmy m.in. Piotra Pauka (Mr Lump), znanego street-artowego twórcę, który przygotuje obiekt w formie, dużych, przeskalowanych książek, po których dzieci będą mogły się wspinać, chodzić, a nawet się w nich chować. Z książek wyrosną przestrzenne obiekty, które przeniosą odwiedzających na dach jednej ze szczecińskich kamienic.

POP UP IN BOXES
W malowanej przestrzeni znajdzie się papierowa instalacja „Pop up In Boxes” zaprojektowana przez architekt Edytę Waszak. To instalacja otwarta, przygotowana do współtworzenia przez uczestników warsztatów oraz gości odwiedzających galerię. Zapraszamy dzieci i dorosłych do wspaniałego świata przestrzennej ilustracji, do zabawy formą, ruchomymi elementami oraz do odkrywania zaskakujących obrazków i historyjek ukrytych w okienkach naszej ogromnej kartki-ściany.

KAŻDY JEST TWÓRCĄ

Każdy kto odwiedzi Malowany Plac Zabaw będzie mógł stać się twórcą nowej przestrzeni, zostając wg uznania malarzem lub konstruktorem, albo jednym i drugim. Pop-up’owe instalacje będzie można potraktować jako inspirację do stworzenia własnych papierowych konstrukcji. Za pomocą papieru i kartonu oraz kilku przemyślanych cięć oraz zagięć będzie można stworzyć dowolną formę, budynek, a może nawet postać. 

MALOWANIE PIASKIEM, PODŚWIETLANY STÓŁ
W przestrzeni będzie też można malować piaskiem oraz bawić się w mieszanie kolorów na podświetlanym stole. Zadbamy również o piękne książki wykonane w technice pop up oraz najnowsze publikacje z ruchomymi elementami i okienkami.

MALOWANIE ŚWIATŁEM

Od połowy grudnia w galerii będzie można malować światłem. W ramach festiwalu digital_ia, w przestrzeni galerii, powstanie praca, która zamieni latarkę w artystyczne narzędzie do tworzenia nowego rodzaju dzieł. Aby były to dzieła kolorowe trzeba będzie do światła dołożyć dźwięk. Warto zatem przy malowaniu śpiewać, aby w pełni wykorzystać potencjał świetlnego pędzla.

TWÓRCY INSTALACJI Malowanego Placu Zabaw: 
- Piotr "Lump" Pauk
- Edyta Waszak
- Robert Konopski

Budowa obiektu Mr Lumpa: 
- Marek Mierzejewski

Kurator projektu: 
Paulina Ratajczak (Las Sztuki)

GODZINY OTWARCIA:

- każda niedziela lutego (5.02, 12.02, 19.02, 26.02) w godz. 11:00-16:00, wstęp wolny, bez zapisów

- w tygodniu odbywają się zajęcia dla grup zorganizowanych ze szkół, przedszkoli, ośrodków oraz półkolonii z woj. zachodniopomorskiego (wszystkie terminy są już zarezerwowane)

WAŻNA INFORMACJA: Przestrzeń dedykowana jest dzieciom i młodzieży w wieku od 5 do 13 lat. Prosimy o zabieranie OBUWIA NA ZMIANĘ.


Malowany Plac Zabaw odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Koncepcja opiera się na wykreowaniu i udostępnieniu mieszkańcom Szczecina oraz regionu interaktywnych przestrzeni twórczych nawiązujących do różnych dziedzin sztuki. Przygotowaniem „placów” zajmują się zaproszeni do projektu artyści, młodzi mieszkańcy miasta i regionu oraz lokalni animatorzy. Projekt dofinansowany jest ze środków Miasta Szczecin oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Las Sztuki oraz 13 muz.