Gdzie i kiedy?
piątek, 30 września 2016, 18:00
Za ile?
20 - 50 zł
Urodzony w przedwojennej Warszawie, miał zostać wybitnym chopinistą. W Filadelfii czekało na niego stypendium, ale Amerykanie, ze względu na jego żydowskie pochodzenie, nie dali mu wizy. Uciekł do Moskwy, co uratowało mu życie. Został protegowanym Dymitra Szostakowicza.
Dziś zapomniane kompozycje Mieczysława Weinberga, kompozytora o potrójnej tożsamości, przybliża polskim słuchaczom… niemiecki młody skrzypek Linus Roth. Dekadę temu solista został okrzyknięty jednym z najbardziej interesujących muzyków swojego pokolenia oraz adwokatem niesłusznie zapomnianych kompozytorów. Jego występy, a także niezwykły projekt muzyczny, polegający na nagraniu wszystkich sonat na skrzypce i fortepian Weinberga, przyniosły mu wyrazy uznania ze strony publiczności oraz krytyków.

W ubiegłym roku Roth założył Międzynarodowe Towarzystwo Mieczysława Weinberga, mające na celu popularyzację sylwetki i dorobku polskiego kompozytora. Jego utworu nie mogło zabraknąć na koncercie w Filharmonii w Szczecinie, gdzie zabrzmi Koncert na skrzypce i orkiestrę wykonany na oryginalnym instrumencie Antoniego Stradivariusa z 1703 r.

ARTYŚCI:
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
- Linus Roth - skrzypce
- Thomas Sanderling - dyrygent

UTWORY:
- Richard Wagner - Preludium do aktu I Śpiewaków Norymberskich
- Mieczysław Weinberg - Koncert na skrzypce i orkiestrę op. 67 (1959)
- Johannes Brahms - Symfonia nr 4 e-moll, op. 98