Gdzie i kiedy?
Teatr Polski
ul. Swarożyca 5
Od: poniedziałek, 26 stycznia 2015, 19:00
Do: poniedziałek, 26 stycznia 2015, 21:00
Za ile?
8 zł
Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki oraz Teatr Polski w Szczecinie zapraszają na "Kino Polskie, jakiego nie znacie i twórców, których musicie poznać", czyli polski film w Teatrze Polskim i spotkanie z reżyserem Bartoszem Warwasem i autorem zdjęć Piotrem Uznańskim.

26 stycznia 2015
Teatr Polski w Szczecinie
g. 19:00

BARTOSZ WARWAS
Urodził się w 1978 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Reżyserii w PWSFTViT w Łodzi. Jego filmy wyświetlane były na festiwalach m.in. w Bilbao, San Francisco, Monterrey, Manchesterze, Paryżu, Rio de Janeiro, Montevideo, New Delhi, Teheranie, Berlinie, Londynie i Dreźnie.

- „Jaskółka” [...] rodzi pytania, które nie doczekają się odpowiedzi i pytania, których boimy się zadać. Czy mamy do czynienia z narodzinami wielkiego kina stworzonego na małym podwórku? Być może. Bardziej pewne jest jednak to, że na jednym z tych małych podwórek odbywa się podobna tragedia. Zareagujesz?

DZIEŃ OSZUSTA
Czarno-biały, 33' 17"
Dyplom operatorski, etiuda fabularna
Autor zdjęć: Piotr UZNAŃSKI
Reż. Bartosz Warwas

Kocham Cię. Albo właściwie Cię zabiję. Uderzę Cię workiem z piaskiem w głowę. Albo podam Ci jakąś tabletkę i zobaczymy, co się stanie. A może Cię zgwałcę? A potem to wszystko opiszę w książce. Nazwę ją "Dzień oszusta".

MC. CZŁOWIEK Z WINYLU
Barwny + czarno-biały (zdjęcia archiwalne), Negatyw: Kodak. 35mm + video (zdjęcia łączone), 20' 25"
Reż. Bartosz Warwas

Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tylko jednemu człowiekowi... Prawie prawdziwa, choć mało znana historia życia człowieka, bez którego nie byłoby niczego: ani upadku muru berlińskiego, ani zerwania żelaznej kurtyny, ani nawet opuszczenia spodni w kroku.

w filmie : Marek Braun, Piotr Bikont, Zbigniew Hołdys, Tadeusz Lubelski, Małgorzata Potocka, Krzysztof Skiba, Jerzy Urban, Hieronim Wrona, Krzysztof Zanussi

FILM PEŁNOMETRAŻOWY
JASKÓŁKA
Barwny, 73 min
Reż. Bartosz Warwas

Gierek zastępuje Gomułkę, Polska zajmuje trzecie miejsce w mistrzostwach świata w piłce nożnej, kończy się wojna w Wietnamie, a Karol Wojtyła zostaje papieżem. Agnieszce Jaskółce kolorowe lata siedemdziesiąte przywodzą jednak na myśl zupełnie inne wspomnienia...

Wielkanoc 2000 roku. Piętnaście lat po ucieczce z domu Agnieszka Jaskółka wraz z córką Niną powraca do rodzinnego miasta, żeby pojednać się z ojcem. Podróż ta okaże się podróżą w czasie, w trakcie której Agnieszka na nowo przeżyje wydarzenia sprzed trzydziestu lat: dorastania w świecie, w którym wódka leje się strumieniami, nocne lekcje gry na pianinie pod dyktando pijanego ojca stają się rutyną, a sukienka komunijna warta jest mniej niż album Beatlesów. W świecie, w którym powszechny podziw i szacunek zapewniają kolorowy telewizor i zagraniczne auto.

21 czerwca 1973 roku Stan Borys wykonuje w trakcie festiwalu w Opolu Jaskółkę uwięzioną, a przed telewizorami śledzi to wydarzenie cała Polska. Nie inaczej jest w mieszkaniu Jaskółków. Tego wieczoru wydarzy się jednak coś więcej, coś, co odciśnie dozgonne, choć nieuświadomione piętno na życiu 9-letniej dziewczynki...

"Najmilsza polska niespodzianka roku. Bo co można było sobie obiecywać, idąc do kina na film dyplomowy absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi (nawiasem mówiąc, drugą - po "Rysopisie" Jerzego Skolimowskiego - pełnometrażową dyplomówkę)? Tymczasem, już apokaliptyczny, oderwany od filmu prolog zwiastuje filmową wiosnę. Podczas gdy kolejne podobne produkcje Wojciecha Smarzowskiego zaczynają powoli męczyć, Bartosz Warwas opowiada o naszej beznadziei i zaklętym kręgu zła w fenomenalny sposób. Twórca "Jaskółki" doskonale wie też, jak ważna dla kina jest ścieżka dźwiękowa. W dramacie Warwasa nie tylko jest ona znakomicie dobrana (Stan Borys, Franek Kimono, Karin Stanek), ale wręcz nierozerwalnie związana z fabułą. "Jaskółka" jest przemyślana w najdrobniejszym szczególe. To procentuje!"

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1233012

https://www.facebook.com/pagesJaskółka