Gdzie i kiedy?
Opera na Zamku
ul. Korsarzy 34
sobota, 18 kwietnia 2015, 17:00
Za ile?
25 i 35 zł
Tylko 18 kwietnia na scenie szczecińskiej Opery będzie można zobaczyć niezwykły teatr. Teatr tańca! Cztery piękne historie opowiedziane za pomocą ruchu i muzyki. A wszystko to z ogromną dawką emocji, śmiechu, wzruszenia, zabawy i wyobraźni. Będzie i klasycznie, i współcześnie, i rockowo. To niepowtarzalna okazja, aby poznać ten niezwykły gatunek z pogranicza teatru i tańca, który dzięki programom typu talent show zyskuje coraz bardziej na popularności. Zobacz jak robią to zawodowcy!

"Stół bez szczęścia", "Sen Jakuba", "Moja ławeczka" i "Monochrome" to cztery wyjątkowe historie, które opowiedzą ruchem artyści Kieleckiego Teatru Tańca. Muzyka Vivaldiego, Pendereckiego, Korzeniowskiego i zespółu Nine Inch Nails będzie towarzyszyć wzruszającym, ale i zabawnym choreografiom Elżbiety Szlufik-Pańtak, Grzegorza Pańtaka i Jacka Przybyłowicza - topowych twórców teatru tańca w naszym kraju. Emocje są wszechobecne!

"Stół bez szczęścia"

Czasami trzeba być obok i czyjąś małą dłoń zamknąć w swojej dużej dłoni. Czasami trzeba spojrzeć głęboko i uważnie w beztroskie oczy dziecka, bo dziecko boi się świata.
[Elżbieta Szlufik-Pańtak]

Wzruszająca opowieść o samotności i walce o uwagę drugiego człowieka. Ukazuje przeżycia dorosłych i dziecka, które jest bacznym obserwatorem i świadkiem relacji istniejących między rodzicami. Spektakl w emocjonalny sposób pokazuje potrzebę miłości rodzicielskiej i partnerskiej oraz trudności jakie przeżywają związani tymi relacjami ludzie.

muzyka: Abel Korzeniowski
choreografia: Elżbieta Szlufik-Pańtak
czas trwania: 20 min
występuje 3 tancerzy

"Sen Jakuba"

Inspiracją do mojego utworu choreograficznego była muzyka Krzysztofa Pendereckiego pt. Przebudzenie Jakuba, czy też Sen Jakuba oraz cytat z Księgi rodzaju: A gdy Jakub zbudził się ze snu, pomyślał: «Prawdziwie Pan jest na tym miejscu, a ja nie wiedziałem». I zdjęty trwogą rzekł: «O, jakże miejsce to przejmuje grozą! Prawdziwie jest to dom Boga i brama do nieba!»
[28, 16-18. Biblia Tysiąclecia, Wydanie trzecie poprawione, Wydawnictwo Pallottinum
Grzegorz Pańtak]

choreografia: Grzegorz Pańtak
muzyka: Krzysztof Penderecki
(wstęp dźwiękowy do utworu muzycznego z oddechów człowieka Grzegorz Pańtak)
kostiumy: Agnieszka Brzozowska
światło: Grzegorz Pańtak
czas trwania: 12 minut
występuje 10 tancerzy

"Moja ławeczka!"

Kiedy umysł podsuwa nam kłamliwe obrazy,
mamy urojenia, cierpimy na apatię,
chorujemy na nieakceptowanie świata rzeczywistego,
Czy możemy sami sobie pomóc?
Czy ktoś bliski może być lekiem na zranioną duszę?

Spektakl opowiada o przeżyciach schizofrenika, jego borykaniu się z natrętnymi myślami. Choreografia mimo poważnego i dramatycznego tematu jest momentami wesoła, momentami wzruszająca.

muzyka:
Antonio Vivaldi – Cztery Pory Roku – Jesień
Franz Joseph Haydn – Symfonia d-dur Nr 101

choreografia: Elżbieta Szlufik-Pańtak
czas trwania: 15 min
występuje 4 tancerzy

"Monochrome"

Spektakl jest kalejdoskopem tanecznych obrazów. Obrazów afabularnych, ale nie pozbawionych emocji. To one stanowią punkt wyjścia dla choreografii. Są pretekstem do ukazania zależności pomiędzy jednostką a zbiorowością. To spektakl o różnych odcieniach tanecznych relacji, osadzonych w monochromatycznej przestrzeni sceny.
[Jacek Przybyłowicz]

choreografia, kostiumy: Jacek Przybyłowicz
muzyka: Nine Inch Nails
reżyseria światła: Marc Heinz
czas trwania: 30 minut
występuje 24 tancerzy

foto: B. Kruk / materiały prasowe