Gdzie i kiedy?
Opera na Zamku
ul. Korsarzy 34
środa, 14 maja 2014, 09:00
Za ile?
20 - 40 zł
Czy piękna dworka Agatka poślubi ukochanego Szymona, czy stłuczona królewska farfurka na zawsze rozdzieli kochającą się parę? Jak udobruchać rozzłoszczoną królową? Bez pomocy Stańczyka się nie obejdzie!

Widowisko muzyczne skomponowane w 1948 r. przez Mieczysława Drobnera do znakomitego libretta Anny Świrszczyńskiej. Autorka stworzyła najpierw tekst adresowany do młodego widza teatru dramatycznego i niemal od razu opracowała go w formie słuchowiska radiowego. Olbrzymi sukces obydwu tych projektów zachęcił Mieczysława Drobnera do umuzycznienia dramatu, który przez twórców został określony mianem widowiska muzycznego dla młodzieży.

Od 1948 r. dzieło prowadzi więc podwójny żywot, będąc ozdobą scen dramatycznych i teatrów muzycznych.

Intryga dramatyczna skupiona jest wokół tytułowej farfurki (drogocennego ceramicznego naczynia), którą na zamek wawelski przywozi włoski poseł. To dar od matki dla kapryśnej i wybuchowej Królowej Bony. Roztrzepane dwórki tłuką drogocenny prezent i przerażone gniewem władczyni w popłochu uciekają z wawelskiego wzgórza. Jedna z dwórek, urokliwa Agatka, z powodu stłuczonej farfurki może już nigdy nie zobaczyć swojego ukochanego Szymona. Do akcji wkracza jednak przebiegły i rezolutny Stańczyk, który potrafi znaleźć rozwiązanie nawet w beznadziejnej sytuacji. Dzieło kończy się oczywiście pomyślnie, a dramatyczne losy farfurki okazują się tylko pretekstem do ukazania barwnego pejzażu Polski czasów Jagiellonów.

Farfurka królowej Bony była wielkim przebojem szczecińskiej sceny muzycznej lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W adresowanym do młodocianej publiczności spektaklu występowały takie gwiazdy Teatru na Potulickiej, jak Maria Popławska, Irena Brodzińska oraz Ryszard Karczykowski.