Gdzie i kiedy?
plaża miejska nad jeziorem Dąbie (ul. Żaglowa 1), Klub Delta (ul. Racławicka 10) oraz hangar jachtowy na przystani Camping Marina (ul. Przestrzenna 23)
Od: poniedziałek, 25 lipca 2016, 18:00
Do: niedziela, 31 lipca 2016, 15:00
Za ile?
darmowe
10. Dąbskie Wieczory Filmowe potrwają aż siedem dni, od 25 do 31 lipca. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Oto program:
PROGRAM:

25 lipca 2016 r. (poniedziałek)

Klub Delta (Racławicka 10)
19:00 –  Baby bump. Projekcja filmu oraz spotkanie z Kubą Czekajem (reż.) oraz Adamem Palentą (zdj.).


„Baby Bump” to nagrodzony na festiwalu w Wenecji najmocniejszy, polski debiut ostatnich lat. Zdaniem amerykańskiej krytyki „niesamowite połączenie wyobraźni Davida Lyncha i Walta Disneya”. „Przekraczający granice kina niezwykły filmowy komiks”. Dziki, punkowy, niepoprawny!

Laureat Biennale College Cinema .Wyróżnienie Jury Queer Lion Award Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Wyróżnienie Specjalne Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla Agnieszki Podsiadlik. Nominacja do Paszportu Polityki dla Kuby Czekaja.

Kuba Czekaj: Chciałem stworzyć filmowy komiks o dorastaniu. Główny bohater ma 11 lat i jego ciało właśnie zaczyna się zmieniać. Nie chce być zauważany ani ignorowany. Nie wie, co się z nim dzieje. Zupełnie odrzuca fakt, że przemiana już się rozpoczęła i nie ma już powrotu do poprzedniego świata. Nie radzi sobie w relacjach z rówieśnikami i w tej do tej pory najważniejszej – z własną matką. Ucieka w świat swoich fantazji – okrutną baśń. Tam wszystko urasta do rangi spraw ostatecznych. „Baby Bump” to portret dziecka uwięzionego w dorastaniu. Momentami straszny, groteskowy, okrutny i dosadny. Nieliczni przyznają to na głos, ale dorastanie tak naprawdę nie jest dla dzieci. „Baby Bump” też nie.

26 lipca (wtorek)

Klub Delta (Racławicka 10)
19:00 - Pokaz filmów krótkometrażowych z aktorskim udziałem Janusza Chabiora oraz spotkanie z aktorem.


Hycel
reż.: Daria Woszek
scen.: Jagoda Janowska, Daria Woszek
zdj.: Michał Sosna
wyst.: Janusz Chabior, Anna Antoniewicz, Marian Dziędziel
prod.: Polska 2015
czas: 32 min

"Hycel” to historia człowieka, który porywa psy dla okupu, a tak naprawdę uprawia terroryzm emocjonalny. Cynicznie wykorzystuje silne przywiązanie ludzi do swoich czworonogów. Porywa psy, by w glorii i chwale wybawiciela, poczuć przez chwile ciepło i akceptacje. Pewnego dnia porywa owczarka niemieckiego, który - jak się okazuje - nie ma właściciela...

128. szczur
reż. i scen.: Jakub Pączek
zdj.: Jacek Kędzierski
wyst.: Bartłomiej Firlet, Diana Zamojska, Janusz Chabior, Anna Radwan
prod.: Polska 2013
czas: 30 min

Kraków, niewielkie mieszkanie z wanną w kuchnii parą sfrustrowanych rodziców, którzy na zmianę mówią to o rozwodzie, to o terapii; a w ciągu dnia studia teologiczne i dorabianie pisaniem kazań. Tak wygląda codzienność Pawła Buraka. „Odkąd przestałem udawać, że moje życie mi się podoba, mam w nim najlepszy okres” – mówi bohater filmu. Wypowiada wojnę otaczającej go rzeczywistości i odmawia udziału we wszechobecnym wyścigu szczurów. Czy będzie w stanie wytrwać w tej postawie, kiedy pojawi się szansa na zmiany, a może nawet szczęście? W filmie grającemu głównego bohatera Bartłomiejowi Firletowi partnerują m.in. Janusz Chabior, Andrzej Mastalerz i Grażyna Wolszczak. 128. szczur otrzymał w 2013 roku Grand Prix Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Cinemaforum za „oryginalną, pełną ironii i humoru podróż w głąb siebie”, a także Nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej S.A. podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Autonaprawa
scen. i reż.: Tomasz Matuszczak
zdj.: Piotr Janowski
wyst.: Janusz Chabior, Anita Sokołowska, Marek Kasprzyk, Aleksandra Justa
prod.: Polska 2006
czas.: 33 min

Edek, właściciel dobrze prosperującego warsztatu samochodowego naprawia auto swej ciężarnej żony. Samochód okazuje się niesprawny - żona ginie w wypadku. Edek pod ciężarem samooskarżenia odsuwa się od życia. Film opowiada historię jego bolesnego powrotu.

27 lipca (środa)

Klub Delta (ul. Racławicka 10)
19:00 - W sypialni. Pokaz filmu oraz spotkanie z Katarzyną Herman.


reż. i scen.: Tomasz Wasilewski
zdj.: Marcin Swystun
wyst.: Katarzyna Herman, Agata Buzek, Tomasz Tyndyk, Mirosław Zbrojewicz
prod.: Polska 2012
czas.: 80 min

Edyta, czterdziestoletnia kobieta, zmuszona brakiem pieniędzy, umawia się przez Internet z przypadkowymi mężczyznami. Po wcześniejszym ich uśpieniu, spędza całe noce w mieszkaniach swoich "gospodarzy". W taki sposób poznaje Patryka, trzydziestopięcioletniego mężczyznę. Nie mogąc wrzucić mu środka nasennego, poznaje go i w konsekwencji zaczyna się nim fascynować.

28 lipca (czwartek)

Klub Delta (ul. Racławicka 10)
19:00 – spotkanie oraz pokaz filmów krótkomtrażowych z udziałem Gabrieli Muskały.


Aria diva

reż.: Agnieszka Smoczyńska
scen.: Robert Bolesto, Agnieszka Smoczyńska
zdj.: Przemysław Kamiński
wyst.: Katarzyna Figura, Gabiela Muskała, Sławomir Grzymkowski, Alan Kozłowski, Olivier Kozłowski
prod.: Polska 2007
czas: 30 min

Na pozór Basia ma udane życie. Osiągnęła przecież to, o czym marzy niejedna kobieta: ma wspaniałą rodzinę, dwóch kilkuletnich synów, Bartka i Piotrka, oraz kochającego męża, który dba o żonę i dzieci. Marek jest lekarzem, wkrótce otwiera własną praktykę, wynajął już nawet stosowny lokal. Basia zajmuje się domem i wychowywaniem synów, a rola "kury domowej" najwyraźniej zadowala jej życiowe i zawodowe ambicje. Skończyła germanistykę, a także stosunki międzynarodowe i miała szansę na błyskotliwą karierę, ale zamiast doktoratu wybrała - świadomie - gotowanie obiadów, pranie, sprzątanie. I czuje się spełniona.
Od pewnego czasu w tym samym domu, piętro wyżej, mieszka diva operowa. Basia jest pod ogromnym wrażeniem śpiewaczki obdarzonej wyjątkowym głosem. Poznają się przypadkowo na klatce schodowej i nie mal od razu nawiązuje się między nimi nić sympatii. Asia, bo tak przedstawia się słynna śpiewaczka, zaprasza sąsiadkę na kawę, a wkrótce proponuje jej wieczorny wypad do nocnego lokalu. Z czasem rodzi się głębsze uczucie i fascynacja. Basia podziwia Asię za jej światowy styl, wspaniały głos, niezależność. Ta znajomość wyzwala w niej - być może drzemiące od dawna - marzenia i pożądanie. Zaczyna ją nużyć ustabilizowane życie rodzinne, rutyna, szara egzystencja. Choć w milczeniu i z pokorą znosi swój los, skrycie tęskni za innym światem. Asia jest również zauroczona swoją sąsiadką, ją urzekła jej naiwność, skromność, naturalność i spokój. I kiedy operowa diva będzie musiała znowu zmienić miejsce zamieszaknia, zaproponuje Basi, by wyjechała z nią.

Podróż

reż. i scen.: Dariusz Glazer
zdj.: Jakub Kijowski
wyst.: Gabriela Muskała, Jacek Braciak, Karolina Paczyńska, Katarzyna Paczyńska, Maria Maj
prod.: Polska 2006
czas: 29 min

Bohaterką filmu jest dwudziestokilkuletnia dziewczyna - Iwona; mieszka, razem z mężem i dwiema małymi córkami, w dwupokojowym mieszkaniu na jednym z blokowisk stolicy. Pracuje jako kasjerka w supermarkecie spożywczym. Jej mąż, Janusz, jest bezrobotny - dorabia dorywczo przy przeprowadzkach. Sytuacja ciągłej niepewności finansowej nie wpływa zbyt dobrze na życie rodziny - zdarzają się kłótnie, które z czasem stają się coraz bardziej gwałtowne.
Pewnego dnia do Iwony dzwoni jej dawny przyjaciel Wojtek i proponuje wyjazd do niego, do Londynu i rozpoczęcie nowego życia. W ciągu kilku następnych tygodni Iwona coraz częściej skłania się, by zacząć wszystko od nowa z dala od niesatysfakcjonującej rzeczywistości.

Czarnowidzka
reż. i scen.: Joanna Satanowska
zdj.: Przemysław Jekosz
wyst.: Gabriela Muskała, Bartosz Sak, Janusz Chabior
prod.: Polska 2016
czas: 24 min

Dorota jest jasnowidzką. Na co dzień pracuje w Instytucie Fizyki a wieczorami chodzi na spotkania Anonimowych Jasnowidzów, gdzie próbuje zapanować nad swoim darem. Sprawy komplikują się, gdy na jej drodze staje Szprot - młody, osiedlowy przestępca. Teraz Dorota będzie musiała poradzić sobie zarówno z wizjami przyszłości, jak i ze swoimi emocjami.

29 lipca (piątek)

Plaża nad jeziorem Dąbie (ul. Żaglowa 1)

21:30 – Życie stylem dowolnym
reż. i scen.: - Adam Palenta
zdj.: Adam Palenta
gat.: dokumentalny
prod.: Polska 2012
czas: 11 min

Na pozór zawody jak każde inne - oko kamery przygląda się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Jest jednak coś, co odróżnia relacjonowane wydarzenie od innych - to pojęcie "rywalizacji". Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami, ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości.

Przed projekcją filmu zostanie zaprezentowana rozmowa z Adamem Palentą (twórca filmu "Życie stylem dowolnym", operator, m.in. "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać", Baby bump", "Królewicz Olch") oraz Kubą Czekajem (reżyser, m.in.: "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać", Baby bump", "Królewicz Olch"). Palenta oraz Czekaj kilka dni wcześniej poprowadzą w Szczecinie warsztaty "Z KLATKI (schodowej) DO KLATKI  (filmowej)". W ramach ich trwania, uczestnicy stworzą film krótkometrażowy, który zostanie zaprezentowany podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych.


22:30 - Żyć nie umierać
reż.: Maciej Migas
scen.: Cezary Harasimowicz
zdj.: Radosław Ładczuk
wyst.: Tomasz Kot, Janusz Chabior, Jacek Braciak, Ireneusz Czop, Adam Woronowicz
prod.: Polska 2015
czas: 81 min

Historia trzech miesięcy z życia człowieka, który dowiaduje się, że ma tylko tyle czasu na naprawienie wszystkich życiowych błędów. Film inspirowany jest historią aktora Tadeusza Szymkowa.

Przed filmem spotkanie z Januszem Chabiorem

30 lipca (sobota)

Klub Delta (ul. Racławicka 10)
17:00 – Kamper. Pokaz filmu oraz spotkanie z Łukaszem Grzegorzkiem (reż.) oraz Piotrem Żurawskim

reż.: Łukasz Grzegorzek
scen.: Krzysztof Umiński, Łukasz Grzegorzek
zdj.: Weronika Bilska
wyst.: Piotr Żurawski, Marta Nieradkiewicz, Jacek Braciak
prod.: Polska 2016
czas.: 89 min

Para trzydziestolatków, kiedyś zakochani w sobie do szaleństwa, dziś muszą zdecydować, czy kolejny krok w życiu robią razem czy osobno. Mania i Kamper. Ona jest ambitna, pracowita i zdolna. Kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji na dobre. On jest wiecznym chłopcem, który pracuje jako tester gier komputerowych i bardzo ceni sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Kiedy w jej życiu pojawia się dojrzały mężczyzna, uznany szef kuchni i uosobienie sukcesu, Mania zacznie zastanawiać się, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża. Czy na pewno chce spędzić z nim resztę życia? Kamper musi się ogarnąć. Zacznie jednak od romansu z ognistą nauczycielką hiszpańskiego.

Po filmie spotkanie z Piotrem Żurawskim


Plaża nad jeziorem Dąbie (ul. Żaglowa 1)
21:30 - Opowieści z chłodni

reż. i scen.: Grzegorz Jaroszuk
zdj.: Marcin Władyniak
wyst.: Justyna Wasilewska, Piotr Żurawski, Andrzej Walden
prod.: Polska 2011
czas.: 26 min.

Groteskowa historia młodej dziewczyny i chłopaka, którzy pracują w tym samym supermarkecie. Okrzyknięci najgorszymi pracownikami sklepu mają znaleźć nowy cel i w zaledwie dwa dni rozpocząć lepsze, bardziej wartościowe życie. Z pomocą zupełnie niespodziewanie przychodzi im popularny teleturniej. Film jest przewrotną opowieścią o głębokiej samotności dwóch outsiderów i ich próbach przezwyciężenia życiowego impasu, rozgrywającą się w najchłodniejszych zakamarkach supermarketu.

Przed filmem spotkanie z Piotrem Żurawskim


22:30 - Moje córki Krowy

reż. i scen.: Kinga Dębska
zdj.: Andrzej Wojciechowski
wyst.: Agata Kulesza, Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński
prod.: Polska 2015
czas.: 84 min

Historia dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci.
Marta odniosła sukces w życiu, jest znaną aktorką, gwiazdą popularnych seriali. Pomimo sławy i pieniędzy, wciąż nie może ułożyć sobie życia. Samotnie wychowała dorosłą już córkę. W przeciwieństwie do swojej silnej i dominującej starszej siostry, Kasia jest wrażliwa i ma skłonność do egzaltacji. Pracuje jako nauczycielka, jej małżeństwo jest dalekie od ideału. Mąż Kasi to życiowy nieudacznik, który bezskutecznie poszukuje pracy. Siostry nie przepadają za sobą, ale nagła choroba matki zmusza je do wspólnego działania. Muszą zaopiekować się ukochanym, ale despotycznym ojcem. Marta i Kasia stopniowo zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

Przed filmem spotkanie z Gabrielą Muskałą

31 lipca (niedziela)

Hangar nad jeziorem / Camping Marina (ul. Przestrzenna 23)
15:00 - Rowerowy Dom Kultury – Ula Ziober i Zuza Kubiak - prezentacja z wyprawy oraz warsztaty


Dwie dziewczyny, dwa rowery. Ponad 4000 kilometrów. 32 warsztaty i niezliczona ilość spotkań z dziećmi,młodzieżą i dorosłymi. Wszystko po to, by sprawdzić jak wygląda Polska. Czego zazdroszczą mieszkańcy Wschodu, tym na Zachodzie? O czym marzą Ci na Północy i na co narzekają Ci na Południu? I jakie ma to znaczenie, że mieszka się tak blisko granicy. Granicy, za którą żyją ludzie - zupełnie inni niż my. A może właśnie tacy sami? Co sprawia, że ta cienka linia na mapie tak wiele zmienia w naszym życiu? Granica stała się główną bohaterką naszej podróży. Towarzyszyła nam bezustannie przez ponad dwa miesiące. Zarówno w tym fizycznym wymiarze, w postaci słupków, pasów zaoranej ziemi i drutów kolczastych, ale także w sferze mentalnej jako granica naszych wytrzymałości, pojmowania, tolerancji i zrozumienia wobec wszystkich i wszystkiego, co znajduje się "po drugiej stronie".
Podczas pokazu podzielą się wspomnieniami, spostrzeżeniami i fotografiami, które powstały w ramach projektu Rowerowego Domu Kultury.

Po prezentacji publiczność dziecięcą zapraszamy na warsztaty oraz przedstawienie kamishibai pt.: „Historia kota Kunkusha”. Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania za pomocą teatru ilustracji. W specjalnej, drewnianej skrzynce, która spełnia rolę teatru - parawanu, pokazujemy ilustracje, którym towarzyszy opowieść prowadzącego.
Historia kota Kunkusha to opowieść o kocie-uchodźcy, który wraz z rodziną musiał uciekać ze swojego domu. Przedstawienie jest tak przygotowane, aby nawet młodsze dzieci nie miały problemu ze zrozumieniem kontekstu.

Podczas warsztatów ich uczestnicy będą zastanawiać się nad tym czy warto podróżować (i przekraczać granice). Będą rozmawiać o różnych formach podróżowania. Wracając do tematu przedstawienia nawiązywać będą także do podróży Kunkushai związanych z nią problemów. Następnie dzieci przygotowują mapę własnej okolicy, na której zaznaczają szczególnie ważne dla siebie miejsca. Taka mapa ma posłużyć komuś kto przybywa z daleka, aby mógł jak najlepiej zrozumieć, gdzie trafił. Na koniec warsztatów poruszać będą temat „podróżowania i przekraczania granic” w myślach. Dzieci zapiszą na kartkach swoje marzenia, które trafiają do specjalnej kapsuły czasu.

16:00 - Brzdąc – pokaz filmu z muzyką na żywo
Tomasz Lewandowski – piano, akordeon, instr. elektroniczne
Paweł Rozmarynowski – gitara basowa, kontrabas
Kuba Fiszer – instrumenty perkusyjne
Filip Świeży – gitara elektryczna, banjo

Brzdąc
reż. i scen.: Charlie Chaplin
zdj.: Roland Totheroh, Jack Wilson
wyst.: Charlie Chaplin, Jackie Coogan, Edna Purviance
prod.: USA 1921
czas.: 67 min

Pewnego dnia Charlie Włóczęga znajduje przy śmietniku porzucone dziecko. Czy wśród starych czajników i dziurawych mebli można wychować małego chłopca? Z pewnością trzeba mieć sporo fantazji. Charlie robi więc dziecięcą butelkę ze starego dzbanka do kawy i konstruuje nocnik, wycinając siedzenie z krzesła. Pięć lat później Włóczęga i jego mały przyjaciel zakładają wspólny interes, w którym Charlie jest szklarzem, a chłopiec zapewnia mu stałych klientów, wybijając szyby w domach z sąsiedztwa...
Niezapomniany chaplinowski Brzdąc to wdzięczna i pełna klasycznych gagów komedia, która rozbawi nie tylko filmowych koneserów



wydarzenie towarzyszące 10. Dąbskim Wieczorom Filmowym
20.07 – 02.08 – wystawa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (Jasne Błonia)
"10 lat emocji"
"Polskie drogi do Oscarów"