Łącznie mają 70 metrów wysokości. Każda z nich znajduje się na wzgórzu, w odrębnej i cichej okolicy Szczecina. Dawniej były atrakcjami turystycznymi i miejscami odpoczynku dla mieszkańców miasta. Dzisiaj cieszą się popularnością wśród miłośników… sportów ekstremalnych.

Wieża Bismarcka (Wieża Gocławska)

Jest jedną z 237 wież wybudowanych na całym świecie w latach 1869–1934. Już za życia pierwszego kanclerza zjednoczonego cesarstwa niemieckiego, Otto von Bismarcka, wzniesiono 16 z nich. Kolejne budowano według określonych zasad jako pomnikowe budowle, w których rozpalano „pamiątkowy” ogień, m. in. w dniach urodzin i śmierci Bismarcka.

Szczecińska 25 metrowa wieża powstała w latach 1913- 1921 na Zielonym Wzgórzu w dzielnicy Gocław i jest najdroższą za wszystkich wzniesionych przez Bismarcka wież. Obiekt wzorowany jest na mauzoleum Teodoryka w Rawennie i grobowcu Cecylii Meteli. Pierwotnie wewnątrz znajdowało się popiersie kanclerza, a na każdym z dziesięciu filarów górnej części wieży mieściły się rzeźby orłów.

Wieżę Bismarcka wybudowano z przeznaczeniem na obiekt rekreacyjno-widokowy. Znajdowała się tu kawiarnia "Weinberg". Zagospodarowano również teren wzgórza, na którym wytyczono sieć alejek spacerowych. Piękny krajobraz oraz kawiarenka u stóp wzgórza sprawiały, że teren ten należał do ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Szczecina.

Wieża Quistorpa  (Quistorpturm)

Druga z wież położona na wzgórzu Lasku Arkońskiego (wzgórze Arkony) swoją atrakcyjnością dorównywała budowli Bismarcka, a nawet dosłownie ją przewyższała pnąc się na wysokość 45 metrów. Częściowo zdobiona była ceramicznym, glazurowanym detalem. Narożne filary kamiennej podstawy zwieńczone były dwiema kamiennymi rzeźbami - alegorycznymi figurami Handlu i Przemysłu, dłuta berlińskiego artysty Ludwiga Manzla. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w maju 1904 roku. Obiekt był tak skonstruowany, że odwiedzający mogli podziwiać panoramę miasta z kilku poziomów: z ganku nad drugą kondygnacją, balkonu w połowie wysokości trzonu, ganku wieńczącego główną część trzonu oraz z tarasu na szczycie. Podobnie jak w Wieży Gocławskiej i tutaj w dolnej części mieściła się kawiarnia. Znajdowało się tam również popiersie Johannesa Quistorpa (ojca Martina Quistorpa, pomysłodawcy wieży) oraz makieta okolicznych terenów parkowych.

Pomyślne czasy dla wieży zakończyły się wraz z uderzeniem w nią pioruna w 1914 roku, który zniszczył szklaną kopułę na szczycie oraz balkon. Zrujnowaną część budowli udało się odnowić a w 1942 roku zainstalowano tam urządzenia radarowe. Niestety 3 lata później wieża została przez Niemców prawie całkowicie zrównana z ziemią podczas walk o Szczecin.

Obecny stan wież

Obie wieże są dzisiaj niedostępne dla zwiedzających. Od sierpnia 2002 roku budowla na Gocławiu jest oficjalnie zamknięta, jednak znajdują się śmiałkowie, którzy „w tajemniczy sposób” otwierają zardzewiałe drzwiczki, by dostać się na taras widokowy. Trudno im się dziwić, bowiem z wieży rozpościera się wspaniały widok na Szczecin i jezioro Dąbie. Swój cichy i piękny zakątek znaleźli tutaj również miłośnicy wspinaczki. Na wieży znajduje się około 40 dróg wspinaczkowych o różnych stopniach trudności. Większość dróg jest ubezpieczona ringami, część jest ospitowana.

Po Wieży Quistorpa została jedynie podstawa oraz podziemny 30 metrowy betonowy korytarz następnie przechodzący w drewniany. Jeszcze w latach 80. zwiedzający mogli przejść podziemnym korytarzem i wyjść kilkadziesiąt metrów od wieży. Obecnie jest to niemożliwe, ponieważ wyjście blokują przegniłe belki. Jednak i tutaj pewne grupy odnajdują wieżę jako idealne miejsce na „bazę”. Wokół jej terenów można spotkać fanów sportu ASG, gier typu CTF lub camp. Sceneria spodobała się także miłośnikom Paintballa a nawet wykorzystana była do jednej ze scen „Młodych Wilków”.

Źródło: Tadeusz Białecki, Lucyna Turek– Kwiatkowska „Szczecin stary i nowy”, Szczecińskie Towarzystwo Kultury, 1991, www.murki.pl

Opisy innych ciekawych miejsc w Szczecinie tutaj.