Po małych problemach wydawniczych na literacki rynek powraca dwumiesięcznik „Pogranicza”. W nowej oprawie graficznej i z nowym wydawcą jakim jest Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, ale ze starym składem redakcyjnym.

Pod koniec zeszłego roku czasopismo borykało się z ogromnymi problemami i jego działalność została zawieszona. Losy tego funkcjonującego od 1994 roku dwumiesięcznika stanęły pod znakiem zapytania. Wszystko się wyjaśniło na początku tego roku - dzięki wspólnym staraniom Urzędu Miasta, Redakcji oraz Wydawnictwa MBP w Szczecinie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dwumiesięcznikowi dotację na wydanie sześciu numerów w roku 2012.

Pierwszy numer Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego jest poświęcony postaci Anny Frajlich i jej twórczości. Ta żydowskiego pochodzenia poetka urodzona w latach 40. po wojnie mieszkała w Szczecinie, skąd wyemigrowała do USA w 1968 roku. Jej zabarwioną biograficznie prozę na łamach „Pograniczy” interpretują krytycy z roczników 80., zadający pytania o doświadczenie prywatne, historyczne, polityczne. Dystans pokoleniowy tworzy interesujące napięcie - od podejścia formalnego do biografii.

W numerze pojawią się również szkice literackie, proza oraz recenzje i omówienia najnowszych książek. Stały współpracownik „Pograniczy”, profesor Edward Balcerzan z Poznania, zamieścił swój kolejny felieton, tym razem pod tytułem „O przedrzeźnianiu”.

Premiera nowego numeru „Pograniczy” odbędzie się 21 marca podczas Dni Kultury Żydowskiej Adlojada. Spotkanie promocyjne zaplanowane jest o godzinie 17.00 w Cafe Secesja. W ramach prezentacji czasopisma Beata Zygarlicka – aktorka Teatr Współczesnego – będzie czytała wiersze Anny Frajlich, Sławomir Iwasiów – doktorant Uniwersytetu Szczecińskiego - opowie o seminarium z udziałem autorki, zaś Piotr Krupiński – który będzie reprezentował redakcję „Pograniczy” - przedstawi postać Alfreda Döblina.