Każdy z nas chciałby być dobrym kierowcą. Każdy też chciałby zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem. Co należy zrobić, aby dać sobie na to szansę i wybrać taką szkołę jazdy, która będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom?

Wkraczamy w dorosłe życie na czterech kółkach, czyli jak wybrać szkołę jazdy?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że właściwy wybór szkoły jazdy będzie procentował przez całe życie. Dobry ośrodek szkoleniowy powinien posiadać swoją własną salę, gdzie odbywają się wykłady. Jest to plus, bowiem mając pod ręką biuro i salę wykładową, możemy załatwić w jednym miejscu wszystkie istotne sprawy. Ważne jest jednak, aby biuro, w którym obsługuje się klientów nie mieściło się na sali wykładowej. Niezwykle irytujące jest przecież, gdy podczas zajęć wykładowca odbiera telefony, czy załatwia inne sprawy pozostawiając kursantów samym sobie.

Wyposażenie

Sala powinna być dobrze wyposażona. Projektor multimedialny z animacjami, plansze, czy inne pomoce powinny być już standardem, więc warto zwrócić uwagę, czy szkoła takowe posiada. Oczywiście każda szkoła powinna posiadać przynajmniej jeden pojazd taki, jak na egzaminie, dzięki któremu będzie można po prostu wcześniej się z nim oswoić. Wiele szkół posiada pojazdy w najniższych wersjach o bardzo ubogim wyposażeniu, które różnią się od wersji samochodów egzaminacyjnych. Pamiętajmy, że musimy znać obsługę wszystkich elementów pojazdu egzaminacyjnego, więc ważnym jest, aby uczyć się na dokładnie takich samych modelach. Zbyt bogate np. sportowe wyposażenie, to oczywiście większy komfort jazdy, ale może się to zemścić na egzaminie. Auto nie powinno pomagać się prowadzić bardziej niż pojazdy w WORD.

Kadra

Dobry instruktor, który nauczy nas prawidłowej jazdy jest praktycznie jedynym warunkiem na pozytywnie zdany egzamin. Reklamy z hasłami typu: „uczymy bezstresowo” nie powinny działać zachęcająco, a wręcz przeciwnie. Dobry instruktor powinien wykazać w początkowej fazie nauki wyjątkową cierpliwość, ale nie powinien pobłażać notorycznie popełnianym błędom po wyjeżdżeniu dziesięciu godzin. Zdarza się, że instruktor zdenerwuje się lub podniesie głos na przyszłego kierowcę - jeżeli rzeczywiście takie uwagi są zasłużone, to nie powinniśmy denerwować się, a przyjąć to za dobrą lekcję, która w ten sposób może zdecydowanie szybciej i skuteczniej do nas trafić. W każdym razie bezstresowa nauka jazdy jest najczęściej powodem braku przykładania się do szkolenia przez instruktora.

Cena?

Nie zawsze wybór tańszej szkoły jest odpowiedni. 200 złotych jest złudną oszczędnością, jeżeli będziemy musieli podejść drugi raz do egzaminu przez niedouczenie oraz wykupić dodatkowe godziny jazdy. Miło, gdy ośrodek oferuje nam rozłożenie płatności na dogodne raty.

Odpowiedzialność

Nie jest tajemnicą, że szkoły cieszą się, gdy kursant nie zda egzaminu. Wraca wtedy, dokupuje dodatkowe jazdy i interes się kręci. Lepiej poszukać szkoły, która oferuje pokrycie kosztów egzaminu poprawkowego. Będziemy mieć wtedy pewność, że instruktorzy przyłożą się do swojej pracy, a nie będą tylko „pilotami” naszej wycieczki po mieście.

PAMIĘTAJMY:

  1. NIE DAJMY SIĘ ZWIEŹĆ WŁAŚCICIELOWI SZKOŁY, której „biuro” mieści się w samochodzie nauki jazdy lub w mieszkaniu. W takim przypadku nadmierna oszczędność zawsze odbywa się naszym kosztem.

  2. NIE DAJMY SIĘ ZWIEŹĆ NISKIEJ CENIE. Pamiętajmy, że cudów nie ma. Jeżeli cena za kurs jest niska, musi to odbyć się kosztem jakości. Nikt przecież nie będzie do naszego kursu dokładał. Jeśli ktoś oferuje zbyt niską cenę, to znaczy, że nie ma nic więcej do zaoferowania i jest zmuszony konkurować ceną.

  3. CHYTRY DWA RAZY TRACI”. Zadzwońmy do kilku szkół nauki jazdy, aby dowiedzieć się jakie mają pojazdy, gdzie mieści się biuro i sala wykładowa, po czym odwiedźmy te miejsca. I pamiętajmy, że przez telefon można wszystko ubarwić. Środki na to wydane i poświęcony czas na pewno zaprocentują na egzaminie i w czasie samodzielnej jazdy.

  4. SPRAWDŹMY, co dana szkoła może nam zaoferować poza samym kursem. Wybierzmy ciekawą i rozbudowaną ofertę. Przekonajmy się o zaangażowaniu danej szkoły jazdy w to, co robi i oferuje. Badania lekarskie wykonywane na pierwszych zajęciach, czyli tak naprawdę podczas teorii, to nieprofesjonalne podejście i strata naszego czasu szkolenia.

  5. PORÓWNAJMY wszystko, co się da – najszybciej i najlepiej zrobimy to przez Internet – przy okazji porównamy strony internetowe kilku szkół.