• Jesteśmy na:
  • Jesteśmy na Facebook
  • Jesteśmy na NK
  • Jesteśmy na YouTube

Reklama

Znajdujesz się w:

Artykuł:

Ile kosztuje umieranie?

  • Dodane: 02 Listopada 2010, 14:28
  • Zaktualizowane: 02 Listopada 2010, 14:30

Zawartość artykułu:

Trumna sosnowa – cena od 650 zł, alternatywnie urna - od 200 zł, kremacja – od 590 zł. Znicz – najtańszy to 1 zł. Wystawienie zwłok w kaplicy na 30 min – 240 zł, na 60 min – 360 zł. Miejsce na cmentarzu na 20 lat - 600 zł w grobie pojedynczym. Kolejne 20 lat to kolejne 200 zł. Do tego, wedle uznania, Mistrz Ceremonii, skrzypek, trębacze, nekrolog w szczecińskiej prasie, klepsydry przy cmentarzu, na tablicy ogłoszeń czy drzwiach wejściowych do klatki… Ile kosztuje pogrzeb w Szczecinie? Umrzeć nie jest tanio, a raczej nie jest tanio pożegnać zmarłego.

Pogrzeb to nie tylko przeżycie emocjonalne, a jego kosztem jest nie tylko stres, rozpacz czy łzy bliskich. To także koszty realne, typowo materialne. Można powiedzieć - przyziemne. Składają się na nie m.in. organizacja ceremonii pogrzebowej i wykup miejsca pochówku. To koszty, o których trzeba pamiętać, i z którymi trzeba się liczyć. Co prawda, zakład pogrzebowy służy pomocą właściwie w  każdej sytuacji, tym niemniej warto mieć pojęcie na ten temat.

W zależności od tego, ile rodzina jest w stanie przeznaczyć na ostatnie pożegnanie zmarłego, koszty znacznie się wahają. Zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS czy KRUS jest wystarczający na pokrycie skromnego pogrzebu (obecnie wynosi on 6395,70 zł). Jednak w  usługach pogrzebowych można wybierać, przebierać i nie ograniczać się tylko do „przyzwoitego” pogrzebu. Zależy też jak przyzwoitość rozumiemy.

Jak zorganizować pogrzeb?

Od czego zacząć? Od wybrania zakładu pogrzebowego. Wybór jest naprawdę duży. W okolicach Cmentarza Centralnego znajdują się liczne zakłady pogrzebowe. Można wybrać się tam osobiście. Najprościej jednak skorzystać z całodobowego pogotowia pogrzebowego, a więc telefonicznie powiadomić ten zakład, na którego usługi się decydujemy.

Każdy zakład świadczy pełen zakres usług pogrzebowo – cmentarnych. Załatwia wszelkie formalności, organizuje przewóz zwłok w kraju i  za granicą, jak również dokonuje ekshumacji, kosmetykę pośmiertną, kremację, oprawę ceremonii pogrzebowej. Często też współpracuje z zakładem kamieniarskim, który wykonuje nagrobki.

Koszty administracyjne

Wśród kosztów, które trzeba ponieść są koszty administracyjne i koszty pozostałe. Te pierwsze regulowane są odgórnie (Zarządzeniem Prezydenta Miasta Szczecina z 10.09.2004 r., które to szczegółowo określa opłaty za udostępnienie miejsca pochówku), a więc są niezależnie od zakładu pogrzebowego, który wybierzemy. Na tych kosztach nie da się zaoszczędzić. Nie da się też zarobić.

Opłata za udostępnienie miejsca do pochówku zwłok w grobie ziemnym dziecka do sześciu lat wynosi 370 zł, w grobie pojedynczym – 600 zł, w grobie głębinowym (dwupoziomowym) – 700 zł. Opłaty te jednak wystarczają na 20 lat. Po tym czasie trzeba je uiścić ponownie na kolejne 20 lat. Wówczas są jednak niższe. Wynoszą odpowiednio 158, 200 i 400 zł.

Umieszczenie urny w istniejącej mogile ziemnej, grobie murowanym lub niszy urnowej to wydatek rzędu 250 zł.

Koszt kremacji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, to 590 zł. Osoby spoza Szczecina – 650 zł, dziecka do lat 6 – 300 zł. Spopielenie zwłok jest możliwe po spełnieniu kilku warunków, jak np. takiego, że zmarły nie może posiadać rozrusznika serca. Urny z prochami mogą być składane do grobów ziemnych i grobowców już istniejących, jak i nowo zakupionych. Mogą być też rozsypane w  Ogrodzie Pamięci (koszt rozsypania to 100 zł), a także zatapiane w  morzu.

Koszty zależne od wyboru

Koszty, które wpływają na całkowity koszt pogrzebu zależą od preferencji, czyli od tego na jaką oprawę ceremonii pogrzebowej się zdecydujemy. Rzecz jasna, możliwości finansowe rodziny zmarłego są decydujące. Do tych kosztów należy m.in. koszt trumny, (względnie urny) i miejsca na Cmentarzu Centralnym. Za obecność muzyków podczas pogrzebu czy Mistrza Ceremonii trzeba dopłacić.

Na najtańszą trumnę trzeba wydać około 650 zł. Ceny są zróżnicowane i mogą dochodzić nawet do prawie 4 tys. zł. Wówczas drewno jest lepszej jakości, a sama trumna bardziej zdobiona. Można wybierać pomiędzy trumną sosnową, dębową, bukową i olchową. Do trumny dochodzi tabliczka i krzyż. To kolejne 96 i 145 zł.

Z kolei najtańsza urna to 200 zł. Cena idzie wzwyż i jest uzależniona od tego, z czego jest wykonana. Są urny stalowe, drewniane, ceramiczne, z onyxu, granitu i marmuru.

Nekrolog w szczecińskiej prasie codziennej to koszt około 131,52 zł (dwa moduły) albo 263,03 zł (cztery moduły). W wydaniu weekendowym jest dwukrotnie droższe.

Klepsydry zakład na ogół dodaje gratis.

Można zdecydować się na trębaczy czy organistkę. Koszty – 220 zł i  70 zł. Autokar na terenie cmentarza – od 170 zł, 240 zł – autokar po mieście.

- Organizacja pogrzebu trwa średnio 2 dni. Dziennie organizujemy 25-30 pogrzebów. Uzależnione jest to od miejsca w kaplicy. Większe domy pogrzebowe organizują dziennie nawet do 100 pogrzebów – mówi Adela Grzywacz z Domu Pogrzebowego OLIMP.

Rachunek za pogrzeb dopełnia opłata kościelna. Ile ksiądz życzy sobie za pogrzeb, jest zależne od zwyczajów panujących w danej parafii. Księża różnicują opłaty, są bowiem zorientowani w  możliwościach finansowych parafian. Dlatego też ceny te mogą się znacznie różnić. Często usłyszymy po prostu od księdza: „co łaska”, a łaska ta kosztuje nas kolejne kilkaset złotych.

Następne kilka tysięcy złotych to koszt nagrobka. Ceny zaczynają się od 3 – 3,5 tys. zł. Utrzymanie go w należytym stanie, jak również jego renowacja, związane jest z dodatkowymi opłatami.

Często bliscy organizują poczęstunek, potocznie nazywany stypą. To, wraz z kwiatami, wiązankami, wieńcami, zniczami – bardziej czy mniej okazałymi to oczywiście dodatkowe i kolejne koszty pogrzebu. Odwiedzając groby, jak chociażby w Dzień Zaduszny, przynosimy kolejne, ponosząc kolejne koszty.

Wątpliwe jest, że ktoś wylicza, wręcz skrupulatnie podlicza koszty pogrzebu. Z kosztami ostatniego pożegnania trzeba się zwyczajnie liczyć. I je ponosić.

Autor tekstu:

Malwina Komajda

  • Wrzuć na Facebook
  • Wrzuć na Twitter
  • Wrzuć na Blip
  • Wrzuć na Wykop

Komentarze:

~ Gość Avatar
~ Gość 04.11.2010 r. 11:08:12

Nie opłaca się umierać...

Rozumiem jeszcze koszty administracyjne. Z ofertach zakładów też można wybrać cos dla zmarłego;) Ale to "co łaska" to w rzeczywistości twardy kościelny cennik. Koleżanka organizowała właśnie pogrzeb swojej babci i jest zniesmaczona. Ksiądz nie zna wszystkich swoich parafian (jeśli parafia jest duża - jest to niemożliwe, nawet do koledy wypozyczają księży z innych parafii), nie ma wiedzy na temat ich zamożności.

Najgorsze jest to mydlenie oczu, że bycie księdzem to powołanie, a pogrzeb to posługa. Chyba usługa...i to niemało kosztująca.

Jeśli już za katechezę (rozpowszechnianie wiary, jej zasad -w szkole!) ksiądz dostaje pensję, to o czym tu mówimy...

~Agunia

~ Gość Avatar
~ Gość 06.11.2010 r. 10:57:12

a pogrzeby i pomniki sa dla zywych... tym co zmarli juz wszystko jedno...

~zycie i tak jest drozsze

~ Gość Avatar
~ Gość 05.05.2011 r. 14:05:46
dziwie sie ludziom ze daja ksiezom za pochowek ja tez jestem katoliczka ale zachowanie ksiezy jest chore i nie ludzkie ale to wina ludzi ze daja sie tak oslepiac,nie znam ksiedza z powolania dla nich tylko kasa sie liczy a nie Bog i jego przykazania,jak owce maja byc madre jak pasterz do niczego,pozdrawiam
~ Gość Avatar
~ Gość 23.08.2011 r. 12:58:49
Księża faktycznie przeginają ... z innej beczki http://wideowtopa.pl/film/3299/trumna-samochod
KOŚCIELNY Avatar
KOŚCIELNY 16.07.2012 r. 21:17:51
Nie rozumiem pisania księża przeginają. Idziesz do sklepu po jedzenie - płacisz, do kina - płacisz, wsiadasz do tramwaju i też płacisz i ksiądz tak jak każdy inny człowiek też płaci i gdyby nie było żadnych opłat to nie mieliby z czego kościołów utrzymać i za co żyć. Proszę się zastanowić - pogrzeb Msza święta w kościele najczęściej (poza programem dnia) czyli nadgodziny dla kościelnego, organisty a także dla księdza (w niektórych parafiach kościelnemu i organiście płaci osobno rodzina zmarłego u mnie nie), światło w kościele się świeci, organy prąd zużywają, ksiądz jedzie na cmentarz czyli kolejne nadgodziny i jeszcze czymś musi na ten cmentarz dojechać i z niego wrócić. Podobnie jest na ślubach nie rozumiem jeśli ktoś wynajmuje firmę do udekorowania kościoła, zamawia skrzypka, fleciste, solistkę, zespół muzyczny lub coś jeszcze innego a targuje się z księdzem o ofiarę, a to również są nadgodziny dla wszystkich a jeszcze czasami życzą sobie taki utwór do zagrania, że organista musi poświęcić kilka godzin swojego wolnego czasu aby go przećwiczyć i przygotować. Zanim ktoś zacznie pisać o jakimkolwiek przeginaniu, najpierw powinien się zastanowić i zobaczyć jak wygląda sprawa z drugiej strony.
mycha84 Avatar
mycha84 01.11.2012 r. 08:48:43
do...KOŚCIELNY... niestety ale prawda jest nieunikniona, po Twojej wypowiedzi jedyne co możesz zrobić to potwierdzić, że świat kręci się już tylko wokół pieniądza. Na każdej mszy dostajecie ofiarę wydaje mi się , że są to spore pieniądze na miesiąc na utrzymanie kościoła i księży. Przede wszystkim ksiądz to chyba nie zawód a POWOŁANIE , więc jakie nadgodziny do cholery!!! o czym TY człowieku piszesz??!! jeśli kościół powstał a głoszący ewangelię mają byc na podobieństwo Boga to czy nie warto na nowo powrócić do tej prawdziwej wiary i religii a nie tylko karmic się obłudą? Za dużo w Was księżach już polityki, zakłamania i zawiści. Mówisz o nadgodzinach?? to idź zapieprzaj na kopalnie, budowę ale do innej CIĘŻKIEJ FIZYCZNEJ pracy a najlepiej do prv firmy i wtedy bedziesz mógł mówić o ciężkiwj pracy w różnych warunkach i nadgodzinach a nie grzaniu dupska na cieplym foteliku , gdzie gosposia i ludzie odwalaja prace za Was. Byc jak Św Augustyn własnie......
jago Avatar
jago 03.11.2012 r. 14:41:13
U nas pod krakowem
Trumna dębowa- 1890 ,00 zł brutto
Transport i odprawa z domu pogrzebowego do koscioła i na cmentarz 980,00
Transport zwłok z domu zmarłego do zakladu pogrzebowego 180,00
przygotowanie zwłok 180,00
wieniec 250,00
klepsydry, 30 zł
obsługa i załatwianie ZUS- 80 zł

Koszty domu pogrzebowego wyniosły ponad 4000,00 zasiłku pogrzebowego i nie zawierały opłaty za grabarza, ksiedza, koscielnego, organisty, opłacenia miejsca pochówku. Grabarz 900,00 ksiadz 1000,00 zł
antropologia Avatar
antropologia 10.09.2013 r. 20:59:05
cytat: że świat kręci się już tylko wokół pieniądza.
"już" to on się tak kręci od około 24000-15000 lat wstecz kiedy wynaleziono osadnictwo i teorię własności, aczkolwiek pochówki trochę wcześniej co łączy się jednak z szacunkiem do zmarłego, pierwotnymi wierzeniami w życie po śmierci czyli zalążkami religii choć twierdzi się również o względach praktycznych - ciało się nie rozkłada na powietrzu zciągając padlinożerców...
ddavid Avatar
ddavid 27.10.2013 r. 11:55:32
ogólnie to wogóle nie powinno być zasiłku pogrzebowego,ponieważ jeżeli mają tyle dawać te zlodzieje to niech se wsadza gdzies te marne papierkowe.
solidarno.sc Avatar
solidarno.sc 13.11.2013 r. 14:57:30
a ja chcę zeby te spalenia były obowiązkowe
bez żadnych pokropków i dojenia przez kler polaków
a prochy każdy by sobie sam dysponiował
spalenie ciał a nie zagrza żadnej epidemii ani roznoszenia choroby
sam powinien polak decydować co zrobi ze swoim członkiem rodziny
matelll Avatar
matelll 20.12.2014 r. 22:49:08
Najtaniej jest u producenta tam polecam zakup trumny Solidny przedsiebiorca i niskie ceny trumien www.trumny24.pl
roman Avatar
roman 27.12.2014 r. 12:32:05
Umieranie chyba najbardziej kosztuje rodzinę, choć jest oczywiste, że nikt w takiej chwili nie liczy pieniędzy. Można jednak rozejrzeć się za domem pogrzebowym, który zorganizuje profesjonalny pogrzeb w miarę tanio. Wybrałem www.styx.pl/ we Wrocławiu i choć nie chciałbym tego jeszcze raz przechodzić, ale firma spisała się na medal.
Dodaj komentarz:

Dodaj

Kategorie:

Newsletter:

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w naszym serwisie dodaj poniżej swój adres e-mail:
Zapisz

Najnowsze treści:

Naleśniki, które przepowiadają prz...
Data: 27-11-2015 r. Autor: wSzczecinie.pl

To obok aromatycznego ponczu i kruchych ciasteczek z wróżbą jedna z naszych propozycji, którą można z...

Gdzie na Andrzejki 2015? [przegląd i...
Data: 27-11-2015 r. Autor: wSzczecinie.pl

Tegoroczne imieniny Andrzeja świętujmy na początku tygodnia, dlatego większość szczecińskich klubów...

Powstają specjalne domy dla bezdomny...
Data: 27-11-2015 r. Autor: wSzczecinie.pl

Koty ze szczecińskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt zamieszkają w lepszych warunkach. Właśnie tr...

Atrakcje dla dzieci na urodzinach Sno...
Data: 27-11-2015 r. Autor: wSzczecinie.pl

„Fistaszki” to jeden z najpopularniejszych komiksów na świecie. Pies Snoopy, jego właściciel Charli...

Polecane wydarzenia:

Historia żołnierza

Powiększ

Historia żołnierza

Kiedy: 29 Listopada 2015

"Historia żołnierza" to spektakl muzyczno-lalkowy dla widzów od 10. roku życia.

Bazar komiksowy

Powiększ

Bazar komiksowy

Kiedy: 29 Listopada 2015

Masz na zbyciu kilka (kilkadziesiąt) komiksów? Szukasz jakiegoś białego kruka, brakującego do kolekcji tomu albo prezentu na Mikoła...

Minionki w Szczecinie. Zlot fanów

Powiększ

Minionki w Szczec...

Kiedy: 29 Listopada 2015

Już w najbliższą niedzielę, 28 listopada, w Galerii Gryf w Szczecinie odbędzie się spotkanie z bohaterami kinowego hitu – Minion...

Diffusion_Art

Powiększ

Diffusion_Art

Kiedy: 29 Listopada 2015

Szábolcs Esztényi - wirtuoz fortepianu, Sławek Janicki – trzon legendarnego bydgoskiego Klubu Mózg, Jurek Przeździecki - jeden z n...