• Jesteśmy na:
  • Jesteśmy na Facebook
  • Jesteśmy na NK
  • Jesteśmy na YouTube

ReklamaZnajdujesz się w:

Artykuł:

Gdzie w Szczecinie bawią się 40-latkowie i starsi wiekiem?

  • Dodane: 09 Lutego 2011, 10:21
  • Zaktualizowane: 09 Lutego 2011, 10:25

Zawartość artykułu:

Foto: archiwum (galion)
Foto: archiwum (galion)
W Szczecinie jest mnóstwo klubów, lokali i dyskotek. Przemierzając miasto, widzimy je praktycznie na każdym rogu. Ktokolwiek zapytany, bez zastanowienia wymieni nazwy kilku popularnych miejsc. Mało kto wie jednak, gdzie mogą pobawić się ludzie po 40-stce.

Przeglądając kalendaria szczecińskich imprez w magazynach, na stronach internetowych czy słupach ogłoszeniowych, próżno szukać tych przeznaczonych „tylko dla dorosłych”. Jeśli się trafiają, to sporadycznie. Dlaczego tak się dzieje? Czy szczecinianie nieco starszej daty nie lubią się bawić? Okazuje się, że szczecińskie kluby i dyskoteki kierują swoją ofertę do młodych ludzi, głównie studentów, gdzie króluje muzyka elektroniczna grana przez DJ’ów. Na mapie miasta coraz mniej jest miejsc, gdzie można posłuchać przebojów sprzed kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, a co dopiero zespołów grających na żywo.

Wspomnień czar

W latach 50’ w Szczecinie było około 15 lokali z muzyką akustyczną: Bajka, Balaton, Zamkowa, Ryska, 13 Muz. Dansingi były wówczas bardzo popularne, dużo ludzi na nie przychodziło. Myślę, że Polacy mieli wtedy więcej pieniędzy i nie mieli na co ich wydawać, bo sklepowe półki były puste. Teraz proporcje się odwróciły. Po upadku komuny frekwencja zmalała, bo ludzie więcej pieniędzy wydają na konsumpcję, na rozrywki już niewiele zostaje – mówi Artur Baran, menedżer i muzyk oraz syn właściciela restauracji Wspomnienie, w której praktycznie się wychował.

Na bal! Tylko dokąd?

Do dziś przetrwało niewiele z peerelowskich „tancbud”. Obecnie zatańczymy w Domu Kolejarza przy Bramie Portowej, w klubie Tango przy Placu Batorego 2, w danceclubie Mars przy ul. Wawrzyniaka 5. Na dancingi zapraszają również restauracja Scandia na Zdrojach oraz restauracja U Zbycha na Prawobrzeżu. Pomimo trwającego karnawału, przed wyjściem warto wcześniej sprawdzić dokładnie godziny i terminy zabaw, ponieważ niektóre kończą się już o 22.00. Nieco młodsze towarzystwo chętnie odwiedza takie kluby, jak PLR czy Kafe Jerzy, oba w bramie przy ul. Jagiellońskiej. Miłośnicy nieco innej muzyki dobrze będą się czuli w Royal Jazz Clubie.

We Wspomnieniu dancingi odbywają się prawie codziennie. To jeden z ostatnich lokali w mieście, gdzie można posłuchać muzyki sprzed lat, granej na żywo przez zespół. Cieszą się one powodzeniem nawet w środku tygodnia. Po części to zasługa świetnej lokalizacji przy placu Szarych Szeregów (daw. Sprzymierzonych).

Dla kogo?

Tego typu lokale mają w większości stałych klientów. Głównie są to ludzie w średnim wieku, ale nie brakuje też trzydziestolatków i ludzi w wieku mocno dojrzałym, emerytalnym. Przychodzą zarówno pary, małżeństwa, jak i ludzie samotni, bez względu na status społeczny. Klientela jest bardzo zróżnicowana. Rozrywki szukają w nich zarówno ludzie wykształceni i dobrze sytuowani, jak przedsiębiorcy czy mundurowi, ale także klasa średnia. Pan Artur zauważa, że po upadku stoczni wyraźnie zmniejszyła się liczba gości.

U nas zawsze jest pełna sala, wyraźnie w Szczecinie jest zapotrzebowanie na podobne imprezy. W odpowiedzi na nie zapożyczyliśmy od naszych zachodnich sąsiadów tzw. Tanz-Tee, czyli popołudniowe potańcówki. Zdecydowaliśmy się na nie przez wzgląd na to, że najczęściej przychodzą do nas osoby, które chcą się zrelaksować po pracy. Tu mogą zjeść obiad, wypić kieliszek wina i potańczyć w rytm dobrze znanej im muzyki. Jako zespół gramy muzykę taneczną głównie z lat 70’ i 80’, ale nie tylko – dodaje Baran.

Na co dzień i od święta

Coraz popularniejsze wśród szczecinian jest także urządzanie przyjęć urodzinowych, imieninowych, rocznic ślubów czy odejść emerytalnych, w których biorą udział całe rodziny. Warto się zastanowić nad wynajęciem sali zwłaszcza, gdy gotowanie sprawia problem i nie mamy jak pomieścić gości w małym mieszkaniu. Nowością w Polsce jest także organizowanie imprez rozwodowych, do których takie spokojne restauracje są o wiele lepiej przystosowane, niż hałaśliwe dyskoteki.

Nie bywam na zabawach zbyt często z racji swojej pracy. Prowadzę własną firmę, jestem po rozwodzie, do tego często jestem poza miastem. Jeśli wychodzę, to w gronie znajomych, żeby się odstresować, powspominać, może kogoś poznać. Nie lubię zatłoczonych dyskotek. Tutaj odpowiada mi kameralna atmosfera i muzyka mojej młodości - opowiada pan Andrzej, gość jednego z lokali.

Bale nie tylko w karnawale

Zważywszy na prawdziwe tłumy w lokalach, które odwiedziłam sobotniego wieczoru mogę śmiało stwierdzić, że Szczecinianie w średnim wieku i starsi lubią się bawić tak samo, jak młodzi ludzie. I z pewnością nie jest to jedynie zasługą trwającego karnawału, choć oczywiście menedżerowie zwracali uwagę, że w tym okresie zauważalna jest zwiększona frekwencja w ich klubach. Ludzie, których młodość przypadła na czas komunizmu mają podejście sentymentalnego do tamtego okresu. Nie wpisują się w nurt nowoczesnej kultury, wolą atmosferę lat 80’ i 90’, a taką właśnie oferują wspomniane kluby i restauracje. Tak jak młodzi ludzie mogą bawić się w każdy weekend, a nawet co wieczór, tak starsi wybierają częściej zorganizowane imprezy, jak sylwester, Andrzejki oraz prywatne bankiety.

Niektóre lokale zastrzegają sobie minimalny wiek gości, w ten sposób sugerując preferowaną klientelę. Nie bez znaczenia jest również cena. Panie oraz studenci najczęściej wchodzą na dyskoteki za darmo, pozostali płacą w granicach 10-15 zł. Nieco starsi wybierając się na dancing muszą liczyć się z nieco większym wydatkiem, zwłaszcza jeśli chodzi o zorganizowane imprezy.

 

Autor tekstu:

Marlena Semczyszyn

  • Wrzuć na Facebook
  • Wrzuć na Twitter
  • Wrzuć na Blip
  • Wrzuć na Wykop

Komentarze:

~ Gość Avatar
~ Gość 10.02.2011 r. 19:26:43
a jaki to lokal PLR??
~ Gość Avatar
~ Gość 18.02.2011 r. 12:16:35
W restauracji Dworski od pewnego czasu też graja dla dorosłych.Małolactwo nie jest wpuszczane, jest zatrudniony selekcjoner który przeprowadza selekcje osób .Polecam sam tam przychodzę z zona i znajomymi.
~ Gość Avatar
~ Gość 30.09.2011 r. 15:42:38
Jest w Szczecinie fajna knajpka KGB na wyspie puckiej. Można dobrze zjeść , potańczyć, odpocząć w ogrodzie lub na tarasie. Można tam za niewielkie pieniądze świętować urodziny , imieniny czy wszelkiego rodzaju jubileusze. Wiem ze organizowane są tam również spotkania rodzinne z okazji świąt, jak Wigilia lub śniadanie wielkanocne np.
Nie miałem pojęcia że taki lokal w takim miejscu istnieje, ale byłem na uroczystości komunijnej ( było pięknie i przyjemnie) takiej uroczystości jeszcze nigdy nie widziałem. Teraz jestem juz stałym klientem. Gorąco polecam.
Pani starsza Avatar
Pani starsza 29.06.2012 r. 13:10:37
Nie polecam z pewnością Plr-. wspomniane w artykule. Jest jeszcze Cafe Jerzy- obok ww. można sobie tam potańczyć aż do utraty sił, ale wychodzi się z mocno uszkodzonym słuchem. DJ nie robi ani chwilki przerwy jeden łomot w głowie. Może to komuś odpowiada. Jest jeszcze Lulu dawne Tango wejście od strony bocznej dawnego Domu Towarowego- Panie z mężami muszą się tu uzbroić w cierpliwość ponieważ panowie są zaczepiani przez różnego autoramentu grzecznie mówiąc" panienki". W Barelu- kiedyś było fajniej, dzisiaj dziwna muzyka świdrująca mózg pewnie dla głuchych, małolaty" tańczące" , a raczej udające taniec na blacie baru. Właściwie to nie ma gdzie wyjść-pozostają nam spotkania w zaciszu domowym.
jola Avatar
jola 29.06.2012 r. 21:34:45
sprawdźcie w weekendy Rockera, tam bawią się ludzie mocno dorośli słuchający dobrej muzyki a nie nie Majteczki w kropeczki. Polecam
marcin65 Avatar
marcin65 07.08.2012 r. 07:55:34
Dostałem zaproszenie od Klubu Patio . Impreza odbywa się 25-tego września 2012 . Idzie tam duża grupa znajomych.. Na zaproszeniu dowiedzialem się o grających tam na żywo zespolach , jak i o "DJu" grającym muzyke taneczną . Czy ktoś z Was też tam się wybiera?
GośĆ.. Avatar
GośĆ.. 27.10.2013 r. 23:26:59
NIE POLECAM LOKALU TANGO PL BATOREGO SZCZECIN . Cena wstępu jest OK ale już na sali wolna amerykanka .. wszystkie stoliki zarezerwowane .. ( na niby) chcesz stolik zapłać 100ZŁ kelnerowi .. a najgorsze jest to ze mająCHAMSKIEGO DJ-a.. Jego komentarze po prośbie zmiany utworu są płytkie i nie na miejscu .. NIE POLECAM STANOWCZO !!!!!!
bea Avatar
bea 05.01.2014 r. 10:40:08
Nie polecam Rockera . Cena za wstęp Ok ale ludzi wpuszczają do oporu. Stoliki wszystkie w rezerwacji więc nie ma co liczyć na wolne miejsce. Muzyka głośna że nie słychać własnych myśli. Parkiet malutki, ścisk, brak możliwości potańczenia.
Twój nick tymczasowy Avatar
Twój nick tymczasowy 19.01.2014 r. 22:18:14
wspomnienie jest super
Lubię Avatar
Lubię 21.02.2014 r. 18:52:35
Wspomnienie to miłe wspomnienie młodości, piękna taneczna muzyka i sympatyczny zespół oraz miła obsługa. Polecam
bozydarek Avatar
bozydarek 26.02.2014 r. 17:56:16
a ja chodze do Dabskiej 7 i po 40 i po 50 miejsce dla siebie znajdzierz.POLECAM
Twój nick tymczasowy Avatar
Twój nick tymczasowy 02.04.2014 r. 12:30:48
A my w każdy weekend chodzimy do Tango na pl. Batorego. I zawsze jest fantastyczna zabawa, zespół gra muzykę na żywo, DJ puszcza największe hity dyskotek, obsługa jest zawsze bardzo miła, uśmiechnięta i grzeczna dla gości. I żaden PLR czy Kafe Jerzy. My zawsze stawiamy na Tango i gorąco wszystkim polecamy.
Twój nick tymczasowy Avatar
Twój nick tymczasowy 02.04.2014 r. 12:39:48
To święta prawda! Jak ktoś ma ochotę się dobrze zabawić, Tango to idealny lokal!
polen Avatar
polen 02.04.2014 r. 13:28:13
no nie wiem czy taki dobry...
Bolek Avatar
Bolek 04.04.2014 r. 17:01:45
rest.Wspomnienie jak najbardziej z jednym mankamentem.Są tam dwa zespoły które się zmieniają. W piątki i soboty muzyka jest przyjemna do słuchu i tańca natomiast w niedzielę to istny KOSZMAR!!! Zespół MASAKRA!!! Pan nie dość że nie gra tylko udaje to jeszcze fałszuje a pani która śpiewa to raczej krzyczy nie śpiewa!!!
Andrzej Avatar
Andrzej 06.04.2014 r. 12:35:49
Chciałem we Wspomnieniu wyprawić swoje urodziny ale doszły mnie słuchy że jedzenie w tym lokalu jest po prostu niedobre.
Dorota Avatar
Dorota 06.04.2014 r. 13:58:35
Absolutnie nie polecam "restauracji"(Jeśli tak można to nazwać) Wspomnienie na większe przyjęcia, jedzenie było zimne w dodatku niedobre, obsługa nie sympatyczna...Można by wyliczać godzinami niedogodności panujące w tej pseudo restauracji. Generalnie odradzam wszystkim to miejsce.
Małgorzata Avatar
Małgorzata 06.04.2014 r. 18:36:50
Zespół, który gra w niedziele jest okropny, wokalista tego zespołu myśli, że potrafi śpiewać, moim zdaniem jest to jeden wielki kabaret, a nie restauracja. Gorąco nie polecam. ;)
Marek Avatar
Marek 06.04.2014 r. 18:45:37
Zgadzam się z panią Dorotą. Ja również zdążyłem się przekonać jak jest w tej restauracji... Nie ma najmniejszego sensu urządzać tam jakichkolwiek imprez. Po pierwsze dlatego że zanim rozniosą jedzenie jest ono już zimne, a po drugie-
szefostwo nie jest zbyt przyjaźnie nastawione do klienta.Z resztą, może nie będę więcej pisał... Sami państwo powinni wyciągnąć z tego jakieś wnioski. Osobiście nie polecam...
Katarzyna Avatar
Katarzyna 06.04.2014 r. 18:45:45
Jedzenie okropne. Natomiast obsługa ... Pani kelnerka nawet nie zapytała o deser po obiedzie a miałam ochotę coś spróbować. Zero profesjonalizmu. Kelner nagłośnienie czytał gazetę a pani kelnerka zalewała się ze śmiechu. Kelnerzy ponadto siedzą na sali co jest nie na miejscu. Rozmawiają o swoim życiu na cała restauracje. Za przeproszeniem co mnie interesuje ile ostatnio kelnerka czy kierowniczka zabrała z kasy zaliczki... Kelner powinien być neutralny! Tragedia. Zero dyscypliny. Brakuje tu osoby pilnującej restauracji.
Karol Avatar
Karol 06.05.2014 r. 12:24:29
w "Chacie" na Hołdu Pruskiego można potańczyć i jest naprawdę miło. Podstawa, to dobre towrzystwo ze sobą zabrane.
Twój nick tymczasowy Avatar
Twój nick tymczasowy 17.05.2014 r. 22:59:46
szczecin ma fajne lokale milo wspominam
kwiatuszek Avatar
kwiatuszek 08.06.2014 r. 22:46:34
bawilam sie z mężem we Wspomnieniu było bardzo fajnie.ale nie wiem jak jest bez męza, czy są jacyś fajni panowie?
Twój nick tymczasowy Avatar
Twój nick tymczasowy 29.06.2014 r. 17:40:58
GDZIE BAWI SIE 60 LATEK
kwiatuszek Avatar
kwiatuszek 05.07.2014 r. 11:45:36
byłam z koleżankami w TANGU było nie fajnie pan Jurek puszczał muzyke jaką on chciał był nie rozmowny nic do mikrofonu nie mówił jakiś był zmęczony,więcej tam nie pójdziemy.
kwiatuszek Avatar
kwiatuszek 24.07.2014 r. 06:55:40
bardzo polecam ;UŚMIECH; jest tam wspaniale,byłam dwa razy i zawsze sie ubawiłam,tyłko trzeba rezerwować biłety.
terka Avatar
terka 09.08.2014 r. 20:52:55
Tutaj wpisz komentarz...jaki klub dla 60 lat
Tyla Avatar
Tyla 14.08.2014 r. 20:17:16
Mam pytanie konkretne: Od dwóch laty jestem wdowcem, mam 46 lat i gdzie mogę przy muzyce poznać kogoś raczej nie starszego ode mnie?
Kwiatuszek Avatar
Kwiatuszek 18.08.2014 r. 21:52:39
Pan wdowiec może się wybrać do UŚMIECHU lub do CHATY POLECAM JEST FAJNIE
Twój nick tymczasowy Avatar
Twój nick tymczasowy 25.10.2014 r. 19:28:48
wspomnienie jest super muzyka ok.mozna pobawic sie !!!polecam
Spragniony RADOŚCI !!!! Avatar
Spragniony RADOŚCI !!!! 14.11.2014 r. 15:04:32
Witajcie , mam 39 lat , kawałek życia za sobą i ... Dawno juz NIGDZIE SIĘ NIE BAWIŁEM... A powiem , że UWIELBIAM TAŃCZYĆ i BYĆ NA LUZIE , ALE Z KULTURĄ ... Może czyta to jakaś miła kobieta w podobnym mi wieku i coś podpowie , zaproponuje ???? 10 lat temu się ROZWIODŁEM , a teraz ZAKOŃCZYŁEM 9 letni związek BEZ ŚLUBU ... Chcę ODREAGOWAĆ STRES , przez który postanowiłęm się rozstać i POZNAĆ WESOŁĄ KOBIETĘ DO POWAŻNEGO ZWIĄZKU !!! Za progiem 40stka ;) , więc chciałbym ODBUDOWAĆ swój optymizm dzięki sympatycznej partnerce i WIARĘ w człowieka , dlatego szukam JEDYNIE ODPOWIEDZIALNEJ , UCZCIWEJ Kobiety , liczę na Was , pozdrawiam i czekam pod akuratny78@wp.pl lub 533 733 667.
Krzysia Avatar
Krzysia 28.11.2014 r. 16:06:33
Oj, oj i na luzie i uwielbiasz tańczyć...i z kulturą, to Ty człowieku będziesz miał wielkie branie, żeby nam Ciebie tylko te najmłodsze nie porwały i nie zamknęły dla siebie. Z tak dobrym doświadczeniem i tak nowoczesnym życiowym podejściem! Skąd się biorą i gdzie tacy Panowie są i czemu tak marnują czas innych i swój. Jak my na takich Panów czekamy i jak my ich kochamy!! Oj, będzie zabawa, będzie się działo... No super, super, super. Przychodź natychmiast, będziemy wypatrywały i na Ciebie czekały z Kwiatuszkiem i nie tylko. Może zacznijmy od Chaty. Hurra, joohoo. Boże, no nareszcie!!!
semi Avatar
semi 29.11.2014 r. 09:05:49
Polecam klub Bahia menadżer super gość z bardzo dużą kulturą osobistą niesamowitym podejściem do klienta. Dziewczyny na dole przy wejściu bardzo miłe zresztą cała obsługa super jedynym minusem tego lokalu jest D.J Robert puszcza kawałki pod swoje upodobania jest nieprzyjemny wręcz chamski i nie jest to opinia po jednym pobycie ile razy on gra tyle razy muzyka jest na jedno kopyto już nie mówię że kilkakrotnie był proszony o zagranie jakiegoś kawałka i za każdym razem mówi, że nie ma takiej możliwości gdzie jak są jego koledzy nie robią żadnego problemu, także polecam ten klub jak najbardziej najlepiej w wieczory kiedy grają jego koledzy bo wtedy jest naprawdę extra
Tańcząca z wilkami Avatar
Tańcząca z wilkami 13.12.2014 r. 17:28:29
Zadbana, aktrakcyjna, wolna, o wysokiej kulturze osobistej, lubiaca tańczyć Pani... jeszcze przed 40 pozna Pana tańczącego, zadbanego, kulturalnego . Klub możemy wybrać razem kierując się zamieszczonymi opiniami :-)
sympatia.5@o2.pl
jagoda Avatar
jagoda 28.12.2014 r. 20:27:57
Jakie jest jedzenie i towarzystwo w Uśmiechu? Wybieramy się w styczniu babskim towarzystwem 40- 50 l, czy ktoś może mi podpowiedzieć gdzie najlepiej zorganizowac babskie spotkanie by się dobrze bawić, coś zjeśc i nie stracić majątku?
kika Avatar
kika 21.01.2015 r. 18:18:17
Dawno juz minela mi 40 a wciaz lubie ja i moj maz sie pobawic , niestety teraz coraz trudniej o fajny lokal dla takich wiekowcow jak my, kiedys byly lokale tak np jak ..13 muz , bajka , ryska cafe usmiech , grota. mozna bylo sie bawic do bialego rana chociaz teraz jest coraz wiecej lokali ale wiekszosc to tylko tz mlodziezowki .czasami idziemy sie powabic cala paczka ale coraz rzadziej mozna znalesc dobry lokal w przystepnej cenie i z odpowiednia muzyka osobiscie polecam imprezy zorganizowane np w ambasadorze w willi astorii
szwed 2015 Avatar
szwed 2015 24.02.2015 r. 19:41:41
ja hodze do chaty
szwed2015 Avatar
szwed2015 26.02.2015 r. 14:41:52
wczoraj bylem w kaw-usmieh bylo fajnie ladnie grali ale partnerki nieznalazlem mimo ze mam 55latduzo osob bylo w parach a powinni osobno siedziec kobietu i meszczyzni wtedy byloby jasne kto szuka a kto ma juz przy sobie partnerke.mysle ze taki uklad bylby dla wszystkich zrozumiany pozdrawiam pa
szwed2015 Avatar
szwed2015 26.02.2015 r. 14:57:15
27 02 2015 wybieram sie do slowianina na 13 oo tam w kazdy wtorek przychodza tacy jak my w srednim wieku chodzmy wiec zatanczyc izobaczymy moze to slowianin jest tym miejscem dlanas ja bede napewno a ty przyjdz moze sie spotkamy pa.
Dodaj komentarz:

Dodaj

Kategorie:

Newsletter:

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w naszym serwisie dodaj poniżej swój adres e-mail:
Zapisz

Najnowsze treści:

Akustyczne brzmienie w Browarze Polsk...
Data: 01-04-2015 r. Autor: Karolina Woźniak

Jeśli Kuba Badach zabiera się za produkcje płyty, wiedz że będzie ona dobra. O sile tego zespołu moż...

Szybciej dojedziemy do S3 i A6
Data: 01-04-2015 r. Autor: wSzczecinie.pl

Nowe rozwiązania komunikacyjne na skrzyżowaniu ul. Floriana Krygiera (dawna Autostrada Poznańska) z ul. ...

14 lat pracował na takie ciało! Pol...
Data: 01-04-2015 r. Autor: wSzczecinie.pl

Zawodowo patroluje ulice, a w wolnych chwilach pracuje nad swoim ciałem. Szczeciński policjant z 7-letnim...

Mamut w "Hormonie"
Data: 01-04-2015 r. Autor: Radi

Na ostatniej płycie umieścili tyle melodyjnych, przebojowych kompozycji, że właściwie wszystkie mogły...

Polecane wydarzenia:

Bezpłatne zwiedzanie Zamku z przewodnikiem z okazji 772. rocznicy nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia Barnima I

Powiększ

Bezpłatne zwiedz...

Kiedy: 03 Kwietnia 2015

3 kwietnia, czyli w 772. rocznicę nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia Barnima I w 1243 r., zapraszamy wszystkich chętnych...

Final Four 2015

Powiększ

Final Four 2015

Kiedy: 04 Kwietnia 2015

W weekend wielkanocny 4 - 5 kwietnia (sobota - niedziela) w Azoty Arenie odbędzie się CEV DenizBank Champions League - Final Four Women...

Negură Bunget, gościnnie: Rockasta, Grimegod, Valkenrag

Powiększ

Negură Bunget, g...

Kiedy: 06 Kwietnia 2015

Negură Bunget, czyli jeden z pionierskich zespołów łączących folk z metalem, zawita po raz pierwszy do Szczecina.

Aula Polska Szczecin

Powiększ

Aula Polska Szczecin

Kiedy: 08 Kwietnia 2015

Aula Polska pierwszy raz w Szczecinie - "Smart City", czyli innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych miast