Najnowsza premiera baletowa szczecińskiej Opery Na Zamku, to spektakl, który może przyczynić się do tego, że szczecińska instytucja będzie jeszcze bardziej rozpoznawalna w kraju, a być może też w Europie. 25 października zobaczymy 'Dzieje grzechu" po raz pierwszy.

Książka "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego ukazała się w 1908 roku, budząc skrajne opinie krytyczne. Większość recenzentów uznało powieść za dzieło niemoralne i efekciarskie. Powstały na jej podstawie film Waleriana Borowczyka (o tym samym tytule) także był bardzo różnie przyjmowany i traktowany zarówno jako wydarzenie o dużej wartości artystycznej (o czym świadczy nominacja do Złotej Palmy w Cannes w 1975) jak również kicz. Tak czy owak obraz z Jadwigą Długołęcką w głównej roli zyskał duży rozgłos, czego odzwierciedleniem była rekordowa frekwencja w kinach.

 Szczecińska realizacja "Dziejów grzechu" to balet fabularny, na podstawie  pomysłu i w choreografii Karola Urbańskiego. On również zdecydował o tym, że muzyczną warstwę tego przedsięwzięcia stanowią dzieła  Mieczysława Karłowicza. Na dzisiejszej konferencji prasowej powiedział , że temat ten zainteresował go wówczas kiedy zobaczył film Borowczyka, a dopiero później przeczytał pierwowzór literacki. "Zaintrygowała mnie temperatura emocjonalna postaci i los człowieka, który idąc za impulsem serca odrzuca wskazania rozumu, co prowadzi do katastrofy". Będzie to balet fabularny realizowany techniką tańca neoklasycznego

 Opracowaniem muzyki dla potrzeb spektaklu zajął się Jerzy Wołosiuk . Wybrano takie utwory jak poematy symfoniczne "Smutna opowieść" i "Rapsodia litewska" czy I część symfonii "Odrodzenie"  

W głównej roli kobiecej  (Ewy Pobratyńskiej) wystąpi solistka baletu Opery na Zamku Kseniia Naumets-Snarska. Powiedziała dziś o swojej roli, że wymagała wiele pracy i przygotowań (próby trwają od sierpnia), zwłaszcza w sferze emocjonalnej konstrukcji postaci. Artystka praktycznie nie schodzi ze sceny podczas całej inscenizacji. W postać  Łukasza Niepołomskiego wcieli się Paweł Wdówka.

Ważnym elementem całości będą kostiumy Tijany Jovanovic. Jej projekty nawiązują do czasu powstania powieści, ale forma spektaklu będzie jednak dość nowoczesna, bo przekaz  uzupełnią ją projekcje multimedialne przygotowane przez  Krystiana Drywę. Wizualna warstwa "Dziejów grzechu" zainspirowana została twórczością Edwarda Muncha.

Spektakl zostanie pokazany dwukrotnie w tym roku. Po premierze jeszcze dzień później. Następne prezentacje planowane są na luty 2015r.