W dzisiejszej dobie komputeryzacji i rozwoju techniki w codziennym życiu nie potrafimy się już obejść bez komputera. Czy to w domu, czy w pracy używamy rozmaitych programów i aplikacji. Jednak abyśmy mogli z nich korzystać, ktoś musi je tworzyć. Aby zdobyć w tym celu odpowiednią wiedzę i umiejętności młodzi ludzie kierują swoje kroki na uczelnie wyższe podejmując studia informatyczne. Jak przedstawia się oferta studiów na kierunku Informatyka w naszym mieście?

Informatyka na ZUT

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny ma w swojej strukturze Wydział Informatyki, na którym odbywają się studia I stopnia – inżynierskie oraz II stopnia – magisterskie uzupełniające.

Studia I stopnia można podjąć na kierunku informatyki, na którym prowadzona jest specjalność systemy komputerowe i oprogramowanie. Absolwenci tego kierunku i  specjalności są przygotowani do pracy w zakresie zbierania, przekazywania, interpretacji informacji przy wykorzystaniu systemów komputerowych w firmach i przedsiębiorstwach. Jako osoby, które zapoznały się z dziedziną systemów komputerowych i programowania, po tych studiach posiadają uprawnienia do pracy jako projektanci systemów komputerowych oraz programów. W trakcie tych studiów młodzi ludzie zdobywają wiedzę dotyczącą budowy oraz konfiguracji sprzętu komputerowego, systemów operacyjnych oraz różnego rodzaju aplikacji.

Ukończone studia inżynierskie z informatyki uprawniają do kontynuacji nauki na studiach uzupełniających magisterskich. Tutaj istnieje już znacznie większy wybór specjalności.

Studia informatycznie II stopnia obejmują takie specjalności, jak inżynieria oprogramowania, Internet w zarządzaniu, projektowanie i zarządzanie projektami informatycznymi, grafika komputerowa i systemy multimedialne, systemy komputerowe i technologie mobilne, inteligentne aplikacje komputerowe. Kierunki te starają się zapewnić jak najlepsze kształcenie, aby po ich ukończeniu absolwenci mogli sprostać wymaganiom stawianym przez rozwijające się firmy.

Studia uzupełniające umożliwiają zdobycie biegłości w konkretnej dziedzinie informatyki.

Studiując inżynierię oprogramowania zdobywa się specjalistyczną wiedzę i umiejętności z zakresu rozwoju i utrzymywania systemów oprogramowania. Ukończenie studiów o tejże specjalności uprawnia do podjęcia pracy w firmach informatycznych, administracji państwowej i samorządowej, a także w szkolnictwie.

Specjalność Internet w zarządzaniu kształci w zakresie nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem technologii internetowych. Absolwenci tej specjalności posiadają między innymi wiedzę dotyczącą zasad projektowania internetowych systemów kształcenia i zarządzania pracą na odległość, a także posiada wiedzę z zakresu budowy i integracji systemów bankowości elektronicznej i nowoczesnych systemów płatności elektronicznych. Po ukończeniu specjalności Internet w zarządzaniu osoba posiada wiedzę o budowie i zarządzaniu portalami internetowymi, systemach handlu elektronicznego. Kierunek ten daje uprawnienia do podjęcia pracy w sektorze gospodarki elektronicznej.

Specjalność projektowanie i zarządzanie projektami informatycznymi skierowana jest do osób zainteresowanych projektowaniem i zarządzaniem projektami informatycznymi, chcących w przyszłości podjąć pracę jako menedżer projektów. Studia te pozwalają na pracę przy projektowaniu i wytwarzaniu oprogramowania za pomocą rozmaitych technik, technologii i narzędzi w organizacjach, zarządzania procesami projektowania systemów informatycznych i informacyjnych, a także w zakresie projektowania i administrowania dużymi bazami danych.

Grafika komputerowa i systemy multimedialne to dziedzina, która na dzisiejszym rynku pracy jest bardzo popularna. Obecnie firmy i korporacje poszukują do swoich projektów grafików komputerowych, zatem osoby które kończą teraz studia o tej specjalności mają dość duże szanse na zdobycie zatrudnienia. Studiowanie grafiki komputerowej pozwala na zdobywanie wiedzy i praktycznych umiejętności w dziedzinie zastosowania komputerów w multimediach, czyli między innymi w syntezie obrazów realistycznych, sposobach przetwarzania dźwięku, przetwarzania grafiki na potrzeby informacji przestrzennej. Absolwenci tego kierunku mają okazję, szczególnie w dzisiejszych czasach, na podjęcie pracy jako projektanci systemów graficznych i audiowizualnych stosowanych w telewizji i studiach filmowych, jako projektanci systemów internetowych, a także aplikacji rozrywkowych, jak gry komputerowe, symulatory czy też aplikacje dla telefonów komórkowych. Obecnie duże zapotrzebowanie na grafików komputerowych wykazują agencje reklamowe.

Absolwenci specjalności systemy komputerowe i technologie mobilne podczas studiów zdobędą wiedzę między innymi z zakresu systemów komunikacyjnych, technik, protokołów, systemów transmisji strumieniowej, telewizji cyfrowej i innym systemom audio-video. Program studiów tej specjalności zawiera również elementy mechatroniki, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań sieciowych typu przewodowego i bezprzewodowego oraz o charakterze specjalnym.

Program studiów o specjalności systemy komputerowe i technologie mobilne przygotowuje absolwentów do podjęcia pracy w firmach telekomunikacyjnych, motoryzacyjnych, audio-video, a nawet w medycynie.

Inteligentne aplikacje komputerowe, to specjalność dzięki której zdobywa się wiedzę, przede wszystkim w zakresie analizy danych. Po tej specjalności absolwenci mogą projektować inteligentne aplikacje komputerowe wykorzystując w tym celu rozmaite metody. Studia te umożliwiają pracę z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji oraz sterowania.

Ukończenie tej specjalności upoważnia do zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki, jak banki, koncerny, korporacje, na następujących stanowiskach: analityk systemowy, analityk danych, programista czy projektant systemów informatycznych.

Poza kierunkiem informatyki, na Wydziale Informatyki ZUT studenci pierwszego roku mogą podjąć także naukę na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Tutaj również spotkają się z wieloma zagadnieniami informatycznymi.

Co oferuje Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna?

WSTE w Szczecinie ma w swojej ofercie studiów tylko jeden kierunek związany z informatyką – Edukację techniczno-informatyczną o specjalności Multimedia w społeczeństwie informacyjnym.

Ukończenie tych studiów daje kwalifikacje do pracy jako web designer, inżynier oprogramowania, projektant stron www, specjalista ds. aplikacji. Podczas tych studiów zdobywa się wiedzę dotyczącą administrowania i obsługi systemów informatycznych w różnych dziedzinach gospodarki, obsługi oprogramowania specjalistycznego, zarządzania zespołami ludzkimi w różnych instytucjach i jednostkach, a także w dziedzinie nauczania, przede wszystkim w nauczaniu przedmiotów technicznych oraz informatyki w szkolnictwie podstawowym i gimnazjach.

Studia trwają siedem semestrów i w ich trakcie studenci stykają się z takimi przedmiotami, jak: audiotechnologie, grafika komputerowa i wizualizacja, programowanie w oparciu o środowisko java czy zastosowania systemów CMS w Internecie.

To jednak tylko niektóre zagadnienia, z którymi zetkną się przyszli studenci tej uczelni. Jest ich znacznie więcej. Warto z pewnością zgłębiać swoją wiedzę i zainteresowanie w dziedzinie, która dzisiaj jest niezwykle pożądana na rynku pracy.

Informatyka w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu

Informatykę również można studiować w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu.

Tutaj również studia prowadzone są dwustopniowo – I stopień to studia stacjonarne inżynierskie. Część zajęć odbywa się w murach uczelni, w dwa wybrane dni tygodnia; pozostałe zajęcia prowadzone są przez...Internet.

Na kierunku informatyki w ZSB do wyboru jest pięć specjalności: technologie internetowe, oprogramowanie komputerów, grafika komputerowa, mobilne systemy i sieci komputerowe oraz projektowanie i sieci multimedialne.

Ukończenie studiów inżynierskich w ZSB daje umiejętności programowania komputerów oraz pozwala na poznanie zagadnień inżynierii oprogramowania w takim stopniu, aby wiedza zdobyta na studiach pozwoliła podjąć efektywną pracę w zespole programistycznym. Studia te przygotowują do pracy w firmach informatycznych wytwarzających systemy i oprogramowanie, a także do pracy w firmach, gdzie wykorzystuje się takie aplikacje.

Studenci kierunku informatyki mogą wybrać jedną ze specjalności, które umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności z odpowiednich sobie dziedzin. W skrócie absolwenci wybranej przez siebie specjalności zdobywają uprawnienia do pracy przy tworzeniu systemów informatycznych, tworzeniu systemów usług dla społeczeństwa, projektowaniu stron i aplikacji internetowych, tworzeniu materiałów reklamowych i szat graficznych.

Co z informatyką na Uniwersytecie?

Na Uniwersytecie Szczecińskim studia informatyczne można podjąć w Katedrze Edukacji Techniczno-Informatycznej. Prowadzone są w trybie dziennym i zaocznym, dwustopniowo – po studiach I stopnia absolwenci uzyskują tytuł licencjata bądź inżyniera, a po studia II stopnia – tytuł magistra.

Po studiach licencjackich i specjalności nauczycielskiej, absolwenci posiadają uprawnienia do nauczania techniki oraz informatyki w szkolnictwie powszechnym, administrowania systemami informatycznymi szkół, obsługi systemów w małych firmach oraz przedsiębiorstwach oraz na różnych szczeblach administracji.

Absolwenci studiów inżynierskich posiadają odpowiednią wiedzę, która pozwala na podjęcie pracy w zarządzaniu zasobami ludzkimi z różnych gałęziach przemysłu, administracji gospodarczej, oraz w administrowaniu sieciami informatycznymi w rozmaitych placówkach, firmach. Osoby, które uzyskają tytuł inżyniera, są przygotowane do obsługi specjalistycznego oprogramowania używanego w rozmaitych dziedzinach gospodarki, przygotowane są także do pracy w firmach i przedsiębiorstwach, ale także w szkolnictwie.

Program studiów kierunku Edukacji techniczno-informatycznej na Uniwersytecie obejmuje kształcenie z wielu dziedzin nauki, jak z fizyki, chemii, matematyki, zarządzania środowiskiem, organizacji pracy, zarządzania czy ergonomii oraz ekonomii.

Studia te mają również w swoim programie czterotygodniowe praktyki.

Studia drugie stopnia rozszerzają zakres wiedzy i umiejętności studiów licencjackich i inżynierskich.

W ich trakcie studenci poszerzają swoją wiedzę o zagadnienia z zakresu inżynierii wytwarzania, inżynierii materiałowej, budowy maszyn oraz informatyki, a po ukończeniu specjalności nauczycielskiej, także z dziedziny psychologii, socjologii i pedagogiki. Po studiach magisterskich absolwenci są przygotowani do pracy w biurach projektowych i doradczych, małych i średnich przedsiębiorstwach, a po specjalności nauczycielskiej – w instytucjach naukowo-badawczych czy instytucjach, które zajmują się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy technicznej.

Przedmioty ścisłe, jak chemia, fizyka czy matematyka, należące do programu edukacji techniczno-informatycznej mogą zniechęcać do podjęcia tego typu studiów. Jednak czyż nie warto zdobyć wszechstronnego wykształcenia, ale przede wszystkim wiedzy i umiejętności w czasach tak szybkiego i ogromnego rozwoju techniki i komputeryzacji? W końcu czasami narzekamy na komórki czy komputery, ale w trudnych codziennych sytuacjach przekonujemy się, że bez komputera czy telefonu, dzisiaj już nie potrafimy żyć.