W „ABC własnej firmy” zaprezentowaliśmy Wam drogę, jaką należy przebyć, by założyć własną firmę. Teraz pokazujemy zupełnie inną, oferowaną przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, dzięki której z wieloma ułatwieniami można prowadzić własny biznes. AIP skomplikowane rzeczy związane z prowadzeniem własnej firmy zamienia w rzeczy łatwe i przyjemne.

Idea AIP

AIP jest fundacją, która skupia wokół siebie aktywnych, energicznych, a przede wszystkim przedsiębiorczych ludzi. Celem fundacji jest wzbudzenie postawy przedsiębiorczej wśród młodych Polaków i zachęcenie ich do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Fundacja AIP jest siecią 32 inkubatorów działających przy uczelniach wyższych. Jeden z nich od niedawna działa w Szczecinie przy Uniwersytecie Szczecińskim.

 

Jak to działa?

AIP świadczy usługę zwaną „preinkubacją”. Nie proponujemy pomocy w formalnościach przy zakładaniu własnej firmy, proponujemy de facto alternatywę do tego. To co nas wyróżnia, to wykorzystanie sprawdzonego w Polsce w ramach fundacji modelu biznesowego opierającego się na użyczeniu osobowości prawnej – tłumaczy Mariusz Dugin, koordynator AIP w Szczecinie. Oznacza to, że nie musimy zakładać własnej firmy, a więc zgłaszać się do ewidencji działalności gospodarczej, wnioskować o NIP i REGON, bo podpisując umowę z fundacją korzystamy z jej danych. Przez wpisanie do pionu fundacji po części stajesz się jej pracownikiem. Twoja płaca to suma jaką sam zapracujesz, a twoim zadaniem jest realizowanie pomysłu na biznes – wyjaśnia Mariusz Dugin. W ramach fundacji powstało już ponad 2500 firm w całej Polsce. Aktualnie pod skrzydłami AIP jest ponad 700 firm.

 

Co zyskujesz?

Fundacja użycza beneficjentowi swoich danych do tworzenia umów cywilno-prawnych, wystawiania faktur (na których beneficjent widnieje jako wykonawca usługi), swojej siedziby na siedzibę firmy, darmowej pomocy księgowej i prawnej, konsultacji w kwestii reklamy i marketingu, czy nawet pomieszczeń i sprzętów biurowych. Oznacza to, że nie trzeba płacić pełnych składek ZUS, nie ma potrzeby prowadzenia księgowości. Można skupić się na prowadzeniu własnej firmy. Beneficjent za pomocą zinformatyzowanej aplikacji przesyła formularz do koordynatora AIP w swoim regionie, fundacja po sprawdzeniu poprawności formularza wystawia fakturę. To jest jedyna działalność związana z rachunkowością twojej firmy, co znacznie ogranicza koszt prowadzenia firmy – mówi koordynator AIP. Beneficjent na rzecz fundacji musi jednak płacić miesięczną składkę w wysokości 200 złotych. Składki beneficjentów to stały i jedyny koszt bycia beneficjentem, jest to kwestia związana z obsługą biura, sprzętu – dodaje Dugin. Zyskuje się wiele więcej: masz czas, by zdobyć kontakty, wyrobić markę, a dzięki pracy na umowę zlecenia nie tracisz przywilejów i udogodnień dla zaczynających działalność gospodarczą po raz pierwszy (czyli okres ochronny w ZUS i wiele innych programów, np. unijnych).

 

Fundusz AIP SeedCapital

Jest superszybko działającym źródłem kapitału dla młodych osób działających pod skrzydłami fundacji. AIP ułatwia dostęp do tego funduszu zalążkowego, najszybszej i najprzystępniejszej procedury dla ludzi szukających kapitału. W ciągu trzech dni dostaje się odpowiedź na złożony formularz, czy analitycy zajmą się twoim pomysłem na biznes. Jeżeli zostanie zaakceptowany, można z funduszu przy aktywnym udziale wnioskodawcy w ciągu 30 dni zakończyć procedurę i dostać nawet 50 tysięcy złotych – informuje Mariusz Dugin. Fundacja pomaga także odpowiednio zagospodarować otrzymane pieniądze. Jeśli w określonym czasie uda się wykorzystać fundusze zgodnie z harmonogramem, to wychodzi się spod skrzydeł AIP i dostaje pieniądze na firmę w wysokości nawet setek tysięcy złotych – przekonuje.

 

Jak się zgłosić?

Aby zostać przyjętym pod skrzydła fundacji AIP należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.inkubatory.pl. Ze swoim pomysłem na biznes mogą się zgłaszać wszystkie osoby, które są między 18. a 30. rokiem życia - to jedyny warunek. Podczas procesu rejestracji wypełnia się kilkustronicowy formularz, zawierający minibiznesplan. My kontaktujemy się z wnioskodawcą – informuje Dugin. Fundacja wspiera bardzo różne pomysły na własny biznes. Łatwo zrozumieć, co daje AIP, gdy już wcześniej próbowało się prowadzić własną firmę. Masz masę kosztów i problemów z głowy, dostajesz czasowy bufor na rozwinięcie skrzydeł, pozyskanie stałych klientów - zachęca Dugin.

 

Dane teleadresowe

Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Szczecinie aktualnie współpracuje z Uniwersytetem Szczecińskim. W ramach współpracy tworzy „Akademicki Preinkubator Przedsiębiorczości przy Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Szczecińskiego” z siedzibą przy ul. Żubrów 6, pokój 109 (za Domem Marynarza). Możnaich znaleźć również na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania przy ul. Mickiewicza 64, pokój 0318. Aby dowiedzieć się więcej o Inkubatorze i innych formach jego działalności należy wejść na stronę internetową www.inkubatory.pl W Szczecinie koordynatorem jest Mariusz Dugin (mariusz.dugin@inkubatory.pl)

 

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym AIP w Szczecinie.