Dziś (25 października) w auli Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się uroczysta inauguracja drugiej edycji Bałtyckiego Forum Zdrowia. Forum będzie trwało w dniach 25 – 26 października.

Bałtyckie Forum Zdrowia rozpoczęte

To już druga edycja cieszącego się dużą popularnością Bałtyckiego Forum Zdrowia. W spotkaniach bierze udział kilkuset przedstawicieli środowisk naukowych, medycznych, samorządów terytorialnych i biznesowych Pomorza Zachodniego, Polski oraz państw Unii Europejskiej. „Lista uczestników, akredytowanych na naszym forum, świadczy dobitnie, że problematyka, która będzie tutaj poruszana jest w kręgu zainteresowań nie tylko Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, nie tylko polityków i parlamentarzystów, którzy od dłuższego czasu spierają się na ten temat, nie tylko podmiotów funkcjonujących na rynku zdrowia, ale przede wszystkim – jest w kręgu zainteresowań każdego obywatela, dla którego ta służba zdrowia jest tworzona” – mówił prof. dr hab. Edward Urbańczyk, przewodniczący Rady Naukowej Konferencji. Wymiana poglądów i doświadczeń specjalistów różnych dziedzin ma przynieść wiele cennych wskazówek, których wdrożenie wpłynie na lepsze zarządzanie jednostkami służby zdrowia. „Problematyka ochrony zdrowia to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych dziedzin życia społecznego i ekonomicznego nie tylko naszego kraju” – podkreślał dziś prof. Urbańczyk.

Wymiana myśli, poglądów, doświadczeń

Spotkania w ramach drugiego Bałtyckiego Forum Zdrowia przebiegają pod hasłem: „Zarządzanie służbą zdrowia w warunkach konkurencji”. Prof. dr hab. Edward Urbańczyk, przewodniczący Rady Naukowej Konferencji, określił jasno cele spotkań: „W ramach tego forum stawiamy sobie dwa główne cele. Cel pierwszy to umożliwianie wymiany myśli i poglądów odnośnie strategii szeroko pojętego wzrostu efektywności funkcjonowania służby zdrowia w Polsce na tle doświadczeń innych krajów Unii Europejskiej. Będziemy się starali, aby trzecie Bałtyckie Forum Zdrowia miało jeszcze szerszy wymiar, prowadzimy bowiem rozmowy z przedstawicielami innych krajów leżących w basenie Morza Bałtyckiego, które mają znakomite osiągnięcia w funkcjonowaniu służby zdrowia. Drugim celem forum jest integracja: spotykamy się tutaj po to, abyśmy mogli się wzajemnie poznać, abyśmy mogli dokonać wymiany myśli i poglądów, abyśmy mogli podzielić się naszymi sukcesami, ale również – naszymi porażkami. Możemy się pięknie sprzeczać, możemy się pięknie różnić, ale wszystko to ma służyć jednemu celowi”.

Zagadnienia dotyczące każdego z nas

Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński wspominał dziś: „Kiedy przed rokiem pojawiła się propozycja zorganizowania pierwszego Bałtyckiego Forum Zdrowia, zastanawiałem się, czy uczelnia taka, jak nasza powinna wchodzić w tematykę służby zdrowia tak głęboko. I po przemyśleniu sprawy uznałem, że jest to bardzo cenna inicjatywa. Każdy z nas prędzej czy później będzie miał do czynienia z służbą zdrowia, każdy z nas jest lub będzie pacjentem. Zagadnienia związane z służbą zdrowia dotyczą nas wszystkich”. Między godziną 11.00 a 12.00 odbyła się debata pod hasłem „Problemy wzrostu efektywności ochrony zdrowia w Polsce”, prowadzona przez red. Bartosza Łyżwińskiego (TVP Szczecin), bezpośrednio transmitowana w Telewizji Polskiej. W dyskusji udział wzięli: prof. dr hab. Iga Rudawska (Katedra Marketingu, Uniwersytet Szczeciński), prof. dr hab. Jacek Ruszkowski (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), Marcin Szulwiński (Grupa Nowy Szpital), Bartosz Arłukowicz (poseł na sejm, PO), Tomasz Jarmoliński (PO), Marek Hok (członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego), dr Marcin Kautsch (Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński).

Różne spojrzenia na służbę zdrowia

Następnie odbyły się dwa panele konferencyjne na temat: „Europejskie doświadczenia w zarządzaniu służbą zdrowia” oraz „Finansowanie służby zdrowia w państwach Unii Europejskiej”. Na wieczór zaplanowano dla przybyłych gości występ artystyczny oraz uroczysty bankiet, który będzie doskonałą okazją do wymiany poglądów, a także do kuluarowych – nierzadko burzliwych – dyskusji nad przedstawionymi w referatach zagadnieniami. Jutro uczestnicy Bałtyckiego Forum Zdrowia spotkają się na kolejnych dwóch panelach dyskusyjnych: „Makroekonomiczne problemy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia” oraz „Dylematy zarządzania jednostkami ochrony zdrowia”. O godzinie 14.30 nastąpi podsumowanie i zakończenie obrad. Referaty wygłoszone podczas konferencji zostaną zamieszczone w publikacji pokonferencyjnej. Honorowy patronat nad konferencją objął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który z przyczyn zawodowych nie mógł wziąć udziału w forum, jednak – jak zapewniał prof. Urbańczyk – „jest istotnie zainteresowany jego przebiegiem, jak również stanowiskiem forum w zakresie strategii rozwoju szeroko pojętego rynku zdrowia w Polsce i Unii Europejskiej”. Wbrew zapowiedziom organizatorów do Szczecina nie przybyła również Minister Zdrowia Ewa Kopacz, nie pojawili się także inni zaproszeni przedstawiciele ministerstwa.

Głównym organizatorem forum jest Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa Oddział w Szczecinie. Szczegółowe informacje: www.bfz.konferencja.org.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad konferencją.