Gdzie i kiedy?
czwartek, 5 marca 2015, 17:00
Za ile?
wstęp wolny
W XV wieku był największym miastem na Ziemi. Jego powierzchnia wynosiła około 1 tysiąca kilometrów kwadratowych, czyli ponad trzykrotnie więcej niż współczesny Szczecin. Angkor, tajemnicze, pochłonięte przez dżunglę miasto, dawna stolica imperium Khmerów, będzie tematem kolejnego spotkania, które odbędzie się w ramach cyklu „Z archeologią przez kontynenty”.

Nasza podróż orbitować będzie wokół Angkor Wat, czyli Świątyni Miejskiej, wzniesionego w XII wieku labiryntu korytarzy, galerii, sal i klatek schodowych, arcydzieła pod względem kompozycji, harmonii, proporcji i dekoracji. Prześledzimy ostatnie dwadzieścia lat badań nad dziedzictwem Kambodży, którego odkrywanie jest możliwe po zakończeniu wyniszczającego okresu wojen domowych trwającego na tym terenie przez większą część 2. połowy XX wieku. Opowiemy ponadto o polskim akcencie badań w Angkor.

„Z archeologią przez kontynenty” to nowy cykl otwartych wykładów z zakresu archeologii, odbywających się w Muzeum Narodowym w Szczecinie od października 2014 r. do maja 2015 r., w pierwszy czwartek każdego miesiąca. Spotkania przeznaczone są dla szerokiej grupy osób zainteresowanych archeologią i historią różnych zakątków świata, a szczególnie dla młodzieży, kandydatów na studia i studentów, lecz również dla osób, które z archeologią nie miały wcześniej zbyt wiele do czynienia. Wykłady dotyczą zagadnień, zjawisk i miejsc już znanych – obecnych od dawna w literaturze naukowej i popularnonaukowej – na które najnowsze badania rzuciły nowe światło, jak i tych, które zostały odkryte zupełnie niedawno. Czwartkowe spotkania stanowić będą swobodną wędrówkę przez kontynenty, podczas której zwrócimy uwagę na wyjątkowe zwyczaje zamieszkujących je w przeszłości ludzi. Oprócz rozważań nad zróżnicowaniem i wyjątkowością pewnych zjawisk występujących w rozmaitych zakątkach naszego globu, przekonamy się, co łączy rozrzucone w czasie i przestrzeni populacje.

Wykład „Angkor. Święte miasto Khmerów (Azja)” w ramach cyklu „Z archeologią przez kontynenty”, który poprowadzi Tomasz Choroba.

foto: materiał prasowy