„Uważam, że to największy sukces szczecińskiego środowiska artystycznego od czasu wyróżnienia Teatru Kana na festiwalu w Edynburgu”. Tak ocenił przyznanie nagrody ICMA, dla płyty z nagraniem opery „Verbum nobile” w wykonaniu Opery na Zamku, dyrygent i były dyrektor tej instytucji, Warcisław Kunc.

International Classical Music Awards, to laur przyznawany przez jury zlożone z przedstawicieli fachowych  mediów muzycznych z całej Europy, którzy wybierają najlepsze ich zdaniem wydawnictwa  fonograficzne, jakie znalazły się na rynku w danym roku. Dany tytuł może trafić na prestiżową listę nominowanych wówczas gdyu zostanie zarekomendowany  przynajmniej przez dwóch jurorów. Nagroda przyznawana jest w piętnastu  kategoriach ogólnych i sześciu specjalnych. Verbum nobile została zwycięzcą  w kategorii Opera, a uroczyste wręczenie nagrody nastąpi 18 marca w Mediolanie.

Album został  wydany przez wytwórnię DUX we wrześniu ubiegłego roku. To, że do tego doszło zawdzięczamy obecnej dyrekcji Opery. Nagrania zostały bowiem dokonane kilkanaście miesięcy wcześniej przez Chór i orkiestrę Opery pod dyrekcją Warcisława Kunca, ale z różnych powodów, nie mogły być sfinalizowane w postaci przeniesienia na płytę. Pomysł by doprowadzić ten proces do końca okazał się więc bardzo trafiony.

Wśród innych nominowanych do ICMA w tej samej kategorii były m.in. najnowsze wersje dwóch oper Mozarta: „Don Giovanni” i  „La Finta Giardiniere oraz „Sprzedana narzeczona” B.Smetany w wykonaniu  Orkiestry Symfonicznej BBC. Główny tworca sukcesu szczecińskiej płyty powiedział: „Cieszy mnie szczególnie, to że Moniuszko będzie miał szansę by zostać bardziej docenionym. Ja bardzo go cenię  i staram się promować. Przyznam, że z trzech oper jakie realizowałem Verbum nobile lubię najbardziej”.

„Chciałbym jeszcze nagrać z orkiestrą jego operę Hrabina, która aktualnie nie posiada żadnej fonograficznej edycji” dodaje Kunc. Warto dodać, że sukces „Verbum...” nie jest pierwszym w jego pracy w realizacji dzieł Moniuszki.  Płyta z wykonaniem Parii w 2009 roku otrzymała nagrodę „Zlotego Orfeusza 2009 (przyznaną przez francuską  l`Academie du Disque Lyrique).

Wśród wokalistów, którzy uczestniczyli w pracy nad „Verbum nobile”  są tacy artyści jak  Aleksander Teliga, Michał Partyka i Aleksandra Buczek. Partię służącego Bartłomieja wykonuje w niej  Janusz Lewandowski, bas-baryton związany ze szczecińską Operą na Zamku od ponad dwunastu lat  roku, a w rolę Marcina, wcielił się Leszek Skrla.