W sobotę (22 listopada) zacznie działać dworzec tymczasowy. Będzie obsługiwał podróżnych prawie przez rok.

Dworzec tymczasowy będzie zlokalizowany w budynku przy ulicy Kolumba 86, niedaleko dotychczasowego obiektu.

Jak informuje w komunikacie prasowym PKP S.A., dworzec tymczasowy został wyposażony we wszystkie funkcje niezbędne do obsługi pasażerów. Podróżni będą mieli do dyspozycji 7 okienek kasowych: 5 PKP Intercity i 2 spółki Przewozy Regionalne. Oprócz tego na dworcu znajdą się dwa biletomaty. W budynku została przygotowana również poczekalnia, a w pobliżu pomieszczenia dworca (w obrębie tego samego obiektu) będą działać lokale gastronomiczne, kantory, sklep spożywczy, stoiska z prasą oraz punkt informacji turystycznej.

Ponad 10 tablic poinformuje jak do "nowego" dworca się dostać

W związku z przeprowadzką PKP S.A. wprowadza też specjalne oznakowania dla podróżnych, które mają ułatwić dotarcie do obiektu.

- Tablice informujące, jak dojść do dworca, znajdą się we wszystkich najważniejszych punktach, czyli między innymi na elewacji dotychczasowego budynku, na peronach, przy dwóch wejściach na kładkę od strony ul. Kolumba, nad wejściem do dworca tymczasowego. Łącznie będzie to ponad 10 tablic  - można przeczytać w komunikacie PKP S.A.

Będą też mobilni informatorzy w żółtych koszulkach

Od dnia poprzedzającego uruchomienie dworca tymczasowego pasażerowie będą mogli korzystać z pomocy mobilnych informatorów, dostępnych w godzinach: 06:00 - 22:00, w kolejne dwa dni:  05:00 – 22:00, a przez następne dwa tygodnie znów od 06:00 do 20:00.

Będzie ich 4: 1 osoba przy dotychczasowym dworcu, 1 przy zejściu z kładki przy ul. Kolumba, 2 osoby na peronach.

Informatorzy ubrani będą w charakterystyczne żółte kamizelki z napisem "Zapytaj mnie o dworzec."

Ponadto dla podróżnych przygotowano specjalne ulotki z mapą. Już teraz o zmianach w organizacji ruchu wokół szczecińskiego dworca można usłyszeć przez megafony.

To obecnie największy projekt PKP S.A.

- Modernizacja dworca Szczecin Główny to inwestycja ubiegająca się o współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To jednocześnie jeden z największych projektów realizowanych obecnie przez PKP S.A. - mówi Wojciech Rokicki, Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji w Spółce - Pod koniec przyszłego roku w Szczecinie powstanie nowoczesny i funkcjonalny dworzec, o wysokim standardzie obsługi podróżnych - dodaje.

Obiekt zostanie gruntownie przebudowany. Prace obejmą między innymi remont peronów I i IV oraz budowę nowej kładki (ze schodami stałymi, ruchomymi, windami), na którą wejście będzie prowadziło po schodach ruchomych bezpośrednio z budynku dworca. Wyburzona będzie część obecnego budynku, a w jej miejscu powstanie nowy dwukondygnacyjny obiekt. Całkowita przebudowa czeka również pozostałą część dworca. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się.

Prace budowlane mają potrwać do końca przyszłego roku.