Ile „kosztuje” bawełniana torba na zakupy? 15 foliówek. Każdy, kto w najbliższą sobotę przyniesie na stoisko EcoGeneratora 15 foliowych reklamówek, dostanie ekologiczną, bawełnianą torbę. „Wymiany” będzie można dokonać na Jasnych Błoniach.

Zgromadzone w żółtych pojemnikach plastikowe torby zostaną przekazane do recyklingu. Na miejscu będzie można wziąć udział w konkursach ekologicznych i zajęciach plastycznych. Stoisko będzie czynne w godz. od 11 do 16 w sąsiedztwie Pomnika Czynu Polaków.

Zachęcamy do wymiany plastikowych toreb na ekologiczne, a przede wszystkim do zmiany naszych konsumenckich nawyków na bardziej przyjazne środowisku. W popularyzację ekologicznych postaw włączyły się wybrane szczecińskie sklepy sieci Żabka. Wspierają nas Monika Pyrek i Marek Kolbowicz. - tłumaczą organizatorzy akcji.

Akcja jest częścią działań edukacyjnych towarzyszących budowie EcoGeneratora – czyli Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów, który powstaje na Ostrowie Grabowskim. Niewinnie wyglądająca foliówka jest coraz większym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Jej produkcja trwa sekundy, użycie średnio 5 minut, a całkowity rozkład - 500 lat. Prawie 10 proc. ze 100 miliardów wytwarzanych przez Europejczyków reklamówek zaśmieca morza, rzeki, pola i lasy.

Folia jest toksyczna, niebezpieczna dla ptaków i zwierząt. 94 proc. żyjącego w pobliżu morza ptactwa ma w żołądkach reklamówki. Żółwie morskie mylą je z meduzami, które stanowią ich główny pokarm. Połykają je, a następnie giną. Żołądek znalezionego na wybrzeżu Francji płetwala karłowatego był zaśmiecony 800 kilogramami plastiku, w tym wieloma jednorazówkami używanymi w brytyjskich supermarketach. Szacuje się, że około 50 tysięcy ton toreb plastikowych trafia co roku do oceanu i zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków.

Co można zrobić by ograniczyć cierpienia zwierząt i uchronić naszą planetę przed zaśmiecaniem foliówkami? Najprostszym sposobem jest używanie toreb wielokrotnego użytku zamiast tzw. jednorazówek.

Globalna antyfoliowa krucjata

29 kwietnia br. Parlament Europejski przegłosował przepisy, które wymuszają zdecydowaną redukcję foliówek. Kraje Unii mogą wybrać jedną z dwóch dróg: pierwsza to ograniczenie zużycia do 90 reklamówek na osobę rocznie do 2019 roku (a potem do 40 reklamówek na osobę rocznie do 2025 roku). Druga: wprowadzenie od 2018 roku całkowitego zakazu wydawania darmowych jednorazówek przez punkty sprzedaży. Polska jest rekordzistką Europy jeśli chodzi o jednorazówki.

Statystyczny mieszkaniec naszego kraju potrzebuje ponad 400 foliówek rocznie, by przynieś zakupy do domu.

Podobnie jest w Estonii, Łotwie, Słowacji, Litwie, Słowenii i Portugalii. Na drugim końcu tabeli są takie kraje jak Finlandia i Dania, gdzie foliówki niemal całkowicie „wyginęły”, a ich miejsce zajęły torby wielokrotnego użytku.

Jak podaje serwis ekologia.pl Krucjata antyfoliowa opanowała cały glob. Całkowity zakaz dystrybucji toreb foliowych obowiązuje m.in. w Australii, Indiach (północno-wschodnie regiony), na Alasce, Japonii, Korsyce, Mauritiusie, Nowej Zelandii, RPA, Francji (kilka regionów). Dania, Irlandia, Bułgaria nałożyły np. podatki na te opakowania. Z kolei detaliści z Francji, Niemiec, Portugalii, Węgier, Holandii rozpoczęli dobrowolne pobieranie opłat za foliówki.