Budynek nad Jeziorem Szmaragdowym jest nieużytkowany już od 7 lat. Życie ma wrócić do niego w połowie 2019 roku, gdy po renowacji zacznie tam działać Centrum Edukacji Ekologicznej – Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Szmaragdowe-Zdroje”.

O odnowieniu przedwojennego budynku mówiło się już od dawna. W 2013 roku miasto rozpisało nawet przetarg na wykonanie prac remontowych, ale ostatecznie został on unieważniony, a magistrat przygotował rozszerzoną koncepcję inwestycji. Teraz ten nowy projekt ma przejść do fazy realizacji.

Termin nadsyłania ofert dla firm zainteresowanych przebudową zajazdu mija 21 listopada. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 600 dni kalendarzowych na renowację budynku (od dnia podpisania umowy). Oznacza to, że Centrum Edukacji Ekologicznej powinno być gotowe na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku.

Co powstanie w dawnym zajeździe?

- Podstawowym celem inwestycji jest utworzenie tam Centrum Edukacji Ekologicznej – Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Szmaragdowe-Zdroje” w Szczecinie, którego zadaniem będzie realizacja zadań z zakresu edukacji ekologicznej, w tym w szczególności ukierunkowanej na propagowanie idei bioróżnorodności – informuje Piotr Zieliński z Urzędu Miasta.

W przebudowanym budynku działać będzie mała gastronomia. Na parterze powstaną wielofunkcyjne sale ekspozycyjne z tarasem. Na tym poziomie ulokowana zostanie również kuchnia z miejscami do spożywania posiłków oraz pokój przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze znajdą się pokoje hotelowe schroniska młodzieżowego (2, 4 i 6-osobowe, z łazienkami). W obiekcie jednorazowo będzie mogło przebywać jednocześnie 38-40 osób. Przewidziano także pomieszczenia administracyjne dla pracowników Lasów Miejskich.

- Planowana jest również zmiana zagospodarowania terenu w zakresie edukacji ekologicznej na przyległym do budynku obszarze. Zagospodarowanie terenu poprzez dodatkowe elementy infrastruktury ma umożliwić zorganizowanie imprez masowych w zakresie edukacji ekologicznej – dodaje Piotr Zieliński.

Obok budynku Centrum powstanie duża wiata – „Zielona szkoła”. Pojawi się zadaszenie nad chodnikiem, pergola, murki z siedziskami, ławki, kosze, plansze edukacyjne i stojaki rowerowe. Zagospodarowane zostaną także dwa inne budynku stojące na tej działce. Budynek podziemny (niewielka piwnica) zostanie przeznaczony na warsztaty komputerowe Centrum. Wyremontowany budynek garażowo-warsztatowy będzie służył pracownikom Lasów Miejskich.

Ile kosztować będzie przebudowa?

W tegorocznym budżecie miasta na remont zajazdu Szmaragd zabezpieczono 5,34 mln zł. Całość szacowanych kosztów jakie miasto poniesie na tę inwestycję to 5,98 mln zł.

W miejscu zajazdu Szmaragd w 1783 roku Ludwig Mohring wybudował folwark wraz z dworem. Pod koniec XIX wieku mieszkali w nim robotnicy pracujący w pobliskiej kopalni kredy. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Do 2010 roku działał w nim lokal gastronomiczny i niewielki hotelik na 20 miejsc.

Zobacz też: Najpiękniejsza willa w Szczecinie doczeka się wreszcie remontu. Wiemy, kiedy zakończenie prac