Śladami szczecińskich Żydów albo po terenach byłej Stoczni Szczecińskiej. IPN zaprasza na historyczne spacery po mieście.
Szczeciński oddział IPN po raz kolejny zaprasza szczecinian do udziału w spacerach historycznych. Wraz z przewodnikiem będzie można zwiedzić tereny dawnej Stoczni Szczecińskiej oraz dawną żydowską dzielnicę Szczecina, czyli Niebuszewo.

Uczestnicy spaceru „Szczecińskie stocznie. Symbole epok. Od Schiffswerke do Solidarności” poznają przekrojową historię szczecińskiej stoczni - począwszy od czasów niemieckich aż do upadku komunizmu. Będą mieli okazję przyjrzeć się także niedostępnej na co dzień stoczniowej infrastrukturze – pochylniom, halom montażowym. Zajrzą też do historycznej świetlicy stoczniowej, w której w 1971 r. stoczniowcy debatowali z Edwardem Gierkiem, a w sierpniu 1980 r. podpisano pierwsze z Porozumień Sierpniowych. Spacery po stoczni zaplanowane są na 29 sierpnia, 3, 6, 8 i 10 września. Zbiórka o godz. 11:00 przy ul. 1 maja przy bramie kolejowej stoczni.

Z kolei 7 i 9 września IPN zaprasza na wycieczkę „Niebuszewo – Lejbuszewo. Śladami szczecińskich Żydów”. W trakcie spaceru będzie można poznać losy Żydów, którzy po wojnie osiedlili się w Szczecinie (głównie w mało zniszczonej przez bombardowania dzielnicy Niebuszewo) i utworzyli tutaj jedno z największych skupisk w całym kraju. Uczestnicy tej wycieczki odwiedzą miejsca, gdzie funkcjonował sklep z mięsem koszernym, dom modlitw, stary żydowski cmentarz oraz stara i nowa siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie. Spacery po Niebuszewie również zaplanowano o godz. 11:00. Zbiórka pod Dworcem Niebuszewo.

Na wszystkie wycieczki wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową na adres mateusz.lipko@ipn.gov.pl lub telefonicznie pod numerem: 91 3129429.