Stanie na Polanie Widok, z której roztacza się panorama na całe miasto. „Zakończenie wszystkich robót budowlanych w ramach projektu przewiduje się w IV kwartale 2018 r.” – pisze Marcin Pawlicki, zastępca prezydenta Szczecina, w odpowiedzi na interpelację radnego Jana Posłusznego z PO.
„W związku z dużymi nakładami finansowymi poczynionymi przez Miasto w kierunku rewitalizacji różnych obiektów w rejonie J. Szmaragdowego i Wzgórz Bukowych wnoszę o rozpatrzenie możliwości wybudowania platformy widokowej w tym rejonie. Taki obiekt fantastycznie wykorzystałby naturalne ukształtowanie terenu, stworzyłby niepowtarzalną atrakcję turystyczną i byłby ważnym elementem promującym walory naszego miasta” – napisał radny Jan Posłuszny (PO) w interpelacji skierowanej do magistratu.

Okazuje się, że projekt budowy wieży widokowej w okolicach Jeziora Szmaragdowego już istnieje. Zostanie zrealizowany w ramach projektu „Budowa infrastruktury turystycznej w parkach krajobrazowych województwa zachodniopomorskiego w celu zmniejszenia antropopresji – II etap”. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, podpisał umowę partnerską w tej sprawie z Gminami i Nadleśnictwami z terenu całego województwa.

„W ramach przedmiotowego projektu m.in. na terenie Polany Widok w Parku Leśnym Zdroje zostanie wybudowana wieża widokowa. Zakończenie wszystkich robót budowlanych w ramach projektu przewiduje się w IV kwartale 2018 r.” – wyjaśnia Marcin Pawlicki, zastępca prezydenta Szczecina, w odpowiedzi na interpelację.



Przed wojną w pobliżu Jeziora Szmaragdowego istniała 32-metrowa wieża widokowa, zwana od nazwiska fundatora - wieżą Baresela. Zbudowano ją w 1904 roku na Skórczej Górze (71 m n.p.m.). Ze szczytu można było podobno dostrzec nie tylko Międzyodrze oraz prawobrzeżną i lewobrzeżną część dzisiejszego Szczecina, ale również Goleniów i Stargard.

W 1945 roku wieża została wysadzona przez wycofujących się Niemców. Do dziś zachowały się schody prowadzące z Polany Słonecznej do restauracji (nie istnieje, można zobaczyć pozostałości jej fundamentów) na Skórczej Górze, która działała obok wieży.




źródło foto: sedina.pl