Syreny alarmowe zostaną uruchomione w 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.

Zawyją w sobotę, 30 sierpnia, o godz. 12:00 na terenie Stoczni Szczecińskiej. Sygnał będzie nadawany przez minutę. Oprócz tego pod Bramą Główną Stoczni Szczecińskiej zostaną złożone kwiaty. Nie zabraknie modlitwy „Anioł Pański”, przemówień i pokłonu sztandarów.

W świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego 30 sierpnia 1980 podpisany został Protokół Ustaleń w Sprawie Wniosków i Postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z Komisją Rządową w Szczecinie. Było to pierwsze z tzw. porozumień społecznych, do których doszło wskutek fali strajków z lipca i sierpnia 1980.

Poza tym w ramach obchodów 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie w piątek, 29 sierpnia, działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1981 – 1989 zostaną wręczone odznaczenia państwowe. Uroczystość będzie miała miejsce w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego o godz. 12:00. Wstęp tylko za okazaniem zaproszenia.

Natomiast tego samego dnia o 17:00 każdy chętny będzie mógł przybyć do szczecińskiego oddziału IPN, w którego siedzibie przy ul. Piotra Skargi 14 odbędzie się promocja książki „Regionalny wymiar „Solidarności" 1980–1981. Szczecin na tle kraju” pod redakcją Artura Kubaja i Michała Siedziako.

Główne uroczystości, 30 sierpnia, rozpoczną się o godz. 10:00 na placu Solidarności. Po modlitwie, złożeniu kwiatów pod pomnikiem Anioła Wolności i okolicznościowych przemówieniach zostanie otwarta wystawa rysunków satyrycznych Arkadiusza Gacparskiego pt. „ Przełomy Gacparskiego”. Będzie to pierwsza plenerowa wystawa na nowym placu Solidarności. 

Wieczorem o godz. 18:00 w Bazylice Archikatedralnej odbędzie się jeszcze Msza Św. w intencji ludzi pracy.

Natomiast dwie godziny później na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich rozpocznie się koncert, promujący Centrum Dialogu Przełomy, oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, na którym zagrają Kolaboranci i Lady Pank. Występującym zespołom będą towarzyszyć projekcje filmów o wystawie stałej i działalności Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

O 22:00 będzie miał miejsce „premierowy pokaz oświetlenia Przełomów”. 

Organizatorami obchodów 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych są Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Miasto Szczecin, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie (CDP).