Niektórzy żartobliwie określają ludzi jej największymi pasożytami. Inni wiedzą, że to nasz największy skarb, który trzeba pielęgnować. Można się spierać o to czy robimy dla niej wystarczająco wiele. Bez wątpienia jednak trzeba przyznać, że dzięki niej mamy wspaniałą atmosferę i że bez niej nie mamy prawa bytu. Dlatego zawsze, gdy jest okazja trzeba poświęcić jej chwilę uwagi.

Halo, halo, tutaj Ziemia...

Czasami zapominamy, że jesteśmy gospodarzami, od których zależy w jakim stanie jest Ziemia. W natłoku codziennych zadań nie myślimy o tym, że każda okazja jest dobra na szerzenie zachowań ekologicznych. Najlepszym czasem na zgłębienie swojej wiedzy o ekologicznych zachowaniach będzie rozpoczynający się 21 kwietnia Tydzień Ziemi.

To już czwarta edycja, w której studenci oraz pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego razem obchodzą Dzień Ziemi. Rok 2012 został uznany przez ONZ jako Międzynarodowy Rok Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi. Dlatego obchody Tygodnia Ziemi będą prowadzone pod hasłem „dobra energia dla wszystkich”.

Ty mi grat, ja Ci kwiat

Planowany tydzień będzie bogaty w różnorodne wydarzenia, spośród których każdy na pewno coś znajdzie dla siebie. Mamy nadzieje, że każde wydarzenie, które jest w planie Tygodnia Ziemi wpłynie na ekologiczną świadomość mieszkańców. W tym roku chcemy zwrócić uwagę mieszkańców Szczecina na potrzebę ochrony klimatu, zapobieganie efektowi cieplarnianemu oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Hasło tegorocznego Dnia Ziemi to "Dobra energia dla wszystkich". W sobotę zaczynamy akcją "Kwiat za grat", która każdego roku cieszy się ogromna popularnością wśród mieszkańców, ponieważ mogą oni u nas zostawić elektrośmieci a w zamian dostają od nas kwiaty. Podczas rajdu "Co w Puszczy piszczy" uczestnicy nie tylko poznają tereny Puszczy Bukowej ale i będą musieli rozwiązać kilka zadań związanych właśnie z "dobrą energią". W poniedziałek o 16.30 na WNoZ dr.inż. Dariusz Rakowski będzie miał wykład pt." Pozytywna energia - rzeczywistość i nowe możliwości"- jak widać atrakcji mamy wiele i myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – zachęca przedstawiciela samorządu studenckiego, Paulina Bryłka.

Eee, takie rzeczy to dla studentów...

Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że jest to impreza przygotowana przez studentów dla studentów, jest to jednak bardzo mylne wrażenie. Wszystkie wydarzenia, które odbędą się w ramach „Tygodnia Ziemi” są ogólnodostępne i bezpłatne - Chcieliśmy przygotować wydarzenia i imprezy skierowane do wszystkich szczecinian, nie tylko dla studentów. Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Geologicznego co roku przyciąga bardzo dużo nauczycieli wraz z młodzieżą szkolną - bo to świetna lekcja geografii w terenie. Festiwal Podróży "Wieczory z Podróżnikami" rozpoczyna się zawsze o 16.30, tak aby każdy mógł brać w nim udział. Na niedzielny Rajd zapisało się więcej osób już po studiach - więc absolutnie nie możemy zgodzić się z tym, że to impreza tylko dla studentów – zapewniają organizatorzy.

Kapitan Planeta!

Ziemię mamy tylko jedną. I to od nas, ludzi zależy jak się będzie na niej żyło. Dlatego, jeżeli możemy, powinniśmy przyłożyć wszelkie starania, by o nią zadbać. Nasza wiedza o ekologii jest spora i z dnia na dzień się powiększa. Warto jednak wykorzystać każdą chwilę, by ją wzbogacić.

Z roku na rok nasza ekologiczna świadomość jest coraz większa. Dużo mówi się o ochronie klimatu w różnych mediach i my chcemy, żeby dużo się o tym mówiło także w Szczecinie. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji świadomość władz i mieszkańców miasta na temat znaczenia energii i równego dostępu do niej dla wszystkich ludzi wzrośnie a przy tym będzie to czas świetnej zabawy połączonej z edukacją w dziedzinach Nauk o Ziemi – dodaje Paulina Bryłka - My, jako organizatorzy robimy wszystko, żeby wrażenia i doświadczenia zdobyte podczas Tygodnia Ziemi były cenną pamiątka a zdobyta wiedza była wykorzystywana w życiu codziennym.





Plan „Tygodnia Ziemi”

1. 21.04.2012 ( sobota)

- Akcja „kwiat za grat”

Parking przy Wydziale Nauk o Ziemi, ul. Mickiewicza 16,18

Zbiórka zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w zamian za rośliny. Akcja przeprowadzona będzie w godzinach 11.00-16.00

-I Akademickie Mistrzostwa Szczecina w Marszach na Orientację

-VI wiosenne zmagania w orientacji Turystycznej o Puchar Dziekana WNoZ

21 kwietnia 2012 roku na terenie Parku Leśnego "Arkonka", odbędą się po raz czwarty w ramach Tygodnia Ziemi zawody na orientację o Puchar Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. W tym roku w ramach imprezy odbędą się także I Akademickie Mistrzostwa Szczecina w Marszach na Orientację (tylko kategoria OPEN), oraz VII Wiosenne Zmagania w Orientacji Turystycznej w kategoriach szkolnych.

Zbiórka uczestników o godz. 10:30 na parkingu przy ul. Miodowej w kierunku na Osowo (prawa strona). Dojście z przystanku MZK na Głębokim około 400 metrów. Wymagane wcześniejsze zgłoszenia ilości osób na e-mail wiking@wiking.szczecin.pl.

2. 22.04.2012 ( niedziela)

II Pieszy Rajd na Orientację „ Co w Puszczy piszczy”

Główną zasadą rajdu będzie pokonanie około 30 km trasy na terenie Puszczy Bukowej, zaliczenie 10 Punktów Kontrolnych oraz zmieszczenie się w limicie 8 godzin. Rajd rozpoczyna się na Pętli Autobusowej: Osiedle Bukowe ( autobus A, E, )o godz. 09.00. Wymagane wcześniejsze zgłoszenia ilości osób na e-mail: tydzien.ziemi@univ.szczecin.pl

3. 23.04.2012 (poniedziałek)

- Wykład Inauguracyjny Tygodnia Ziemi, Wydział Nauk o Ziemi, ul. Mickiewicza 16, sala 03, godzina 16.30

„Pozytywna energia - rzeczywistość i nowe możliwości” – dr. inż Dariusz Rakowski

- Wręczenie Pucharów dla zwycięzców Rajdów

Wydział Nauk o Ziemi, ul. Mickiewicza 16, sala 03, godzina 16.30

4. 24.04.2012 ( wtorek)

- Bal Ziemianina- Eko-Party

Coyote Club Szczecin ul. Jagiellońska 89, start: godzina 21

-Zwiedzanie muzeum geologicznego

Bezpłatne zwiedzanie muzeum geologicznego wraz z przewodnikiem. Muzeum mieści się w budynku Wydziału Nauk o Ziemi przy ul. Mickiewicza 18 w Szczecinie. Zapisy pod numerem telefonu 91 444 24 23

5. 25.04.2012 (środa)

-„Zgaś światło-zaświeć przykładem”

Wszystkie Akademiki Uniwersytetu Szczecińskiego- do akcji zaprasza również Rada Mieszkańców Osiedla Akademickiego US

-Zwiedzanie muzeum geologicznego

Bezpłatne zwiedzanie muzeum geologicznego wraz z przewodnikiem. Muzeum mieści się w budynku Wydziału Nauk o Ziemi przy ul. Mickiewicza 18 w Szczecinie. Zapisy pod numerem telefonu 91 444 24 23

- Festiwal podróży „Wieczory z podróżnikami”

Wydział Nauk o Ziemi, ul. Mickiewicza 16, sala 03, godzina 16.30

16.30-18.00 „Tajemnice krajobrazów Pomorza Zachodniego” dr Zbigniew Gąbiński

18.00-19.30 „ Geoturystyczne Top10 Pomorza Zachodniego” dr Tomasz Duda

19.30-21.00 „ Szlaki kajakowe okolic Szczecina” Robert Filipiki

6. 26.04.2012 ( czwartek)

-Zwiedzanie muzeum geologicznego

Bezpłatne zwiedzanie muzeum geologicznego wraz z przewodnikiem. Muzeum mieści się w budynku Wydziału Nauk o Ziemi przy ul. Mickiewicza 18 w Szczecinie. Zapisy pod numerem telefonu 91 444 24 23

- Festiwal podróży „Wieczory z podróżnikami”

Wydział Nauk o Ziemi, ul. Mickiewicza 16, sala 03, godzina 16.30

16.30-18.00 „Zawsze coś nowego z Afryki” Piotr Sudoł

18.00-19.30 „ Indie-cuchnący raj” Anna Różańska

19.30-21.00 „Sri Lanka- monsunowe opowieści” Piotr Kowalczyk, Tomasz Oleś, Justyna Frodel.

7. 27.04.2012 ( piątek)

- Festiwal podróży „Wieczory z podróżnikami”

Wydział Nauk o Ziemi, ul. Mickiewicza 16, sala 03, godzina 16.30

16.30-18.00 „Zabytki i zachwycające krajobrazy Chińskie” Alicja Jurczyk

18.00-19.30 „Mongolia. Autostopem po bezdrożach” Małgorzata Matoszyk, Katarzyna Zaręba, Agnieszka Świąć.

19.30-21.00 „Trekking do Bazy pod Everestem” Roman Weczer

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym Tygodnia Ziemi.