Wizjonerskie pomysły na zagospodarowanie Łasztowni zaprezentowali w Szczecinie studenci z największego belgijskiego uniwersytetu KU Leuven.
- Łasztownia to bez wątpienia teren o największym potencjale w Szczecinie. Możemy tu stworzyć praktycznie od zera nową część miasta. Miejsce, które stanie się kolejną naszą wizytówką na miarę HafenCity w Hamburgu. Dlatego zagospodarowanie wyspy poprzedzi m.in. wielki konkurs architektoniczny. Chcemy oddać Łasztownię w ręce projektantów z całego świata. Namiastkę tego mamy już dziś. To właśnie naszą wyspę wybrali jako temat pracy dyplomowej studenci z Belgii - mówi prezydent Piotr Krzystek.

Było to możliwe dzięki szczecińskiej Filharmonii, której przyznano prestiżową nagrodę im. Miesa van der Rohe. Miasto nawiązało wówczas kontakt z belgijskim uniwersytetem KU Leuven. Prace studentów, pochodzących z m.in. Wietnamu, Słowacji, Hiszpanii, Niemiec, Turcji oraz Iraku, powstawały od jesieni 2015 roku. Obronili je 15 czerwca.

W autorskich wizjach nie brakuje spektakularnych koncepcji, ekologicznych rozwiązań, szklanych konstrukcji i powrotu nad wodę. Przedstawione koncepcje mają być wykorzystane do opracowania warunków międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na przebudowę wyspy, którego ogłoszenie planowane jest w grudniu tego roku.

Prezentacja prac jest jednym z elementów projektu „Łasztownia. Nowe serce miasta” zmierzającego do przywrócenia wyspy Łasztowni mieszkańcom. Plan rewitalizacji i re-urbanizacji Łasztowni zakłada też budowę nowego Mostu Kłodnego oraz przebudowę tamtejszego układu drogowego, poprawiającego dojazd do terenów portowych. Zakończenie tego zadania planowane jest na rok 2022.