Jesienna edycja targów nieruchomości nie przynosi zaskakujących nowości w ofercie deweloperów. Pozwala jednak porównać wiele inwestycji mieszkaniowych w jednym miejscu.

Alsecco na swoim stoisku prezentuje jedyną obecnie realizowaną inwestycję w Szczecinie - zespół zabudowy Nowa Cukrownia, znajdujący się tuż przy granicy Szczecina z gminą Kołbaskowo. Osiedle na terenach dawnej cukrowni jest budowane w szybkim tempie. I etap inwestycji, obejmujący 4 budynki wielorodzinne, zostanie zakończony w przyszłym roku. Budynki są aktualnie wykańczane na zewnątrz okładzinami z białego tynku i płytek elewacyjnych imitujących cegłę. Niestety, najbardziej charakterystyczne elementy osiedla, czyli zabudowania dawnej cukrowni są sukcesywnie wyburzane. Czeka to również komin, który mógłby pozostać ważną częścią założenia urbanistycznego.

Zakład Budowlany Siemaszko realizujący obecnie kilka istotnych zespołów zabudowy na terenie Szczecina, promował również inwestycje w przygotowaniu, tj. budynki wielorodzinne przy ul. Kasprzaka, Kazimierza Królewicza oraz Marynarzy Polskich. Budynek przy Kasprzaka znajdzie się vis-a-vis pierwszej bramy Cmentarza Centralnego. Oddalenie od ruchliwej ul. Ku Słońcu sprawi, że miejsce połączy zalety mieszkania blisko centrum miasta oraz sąsiedztwa atrakcyjnych terenów zieleni szczecińskiej nekropolii. Budynki przy ul. Kazimierza Królewicza (Niebuszewo-Bolinko) oraz przy ul. Marynarzy Polskich (Gumieńce) będą dopełnieniem istniejących w tych miejscach inwestycji innych deweloperów. Znacznym postępem w przypadku ZB Siemaszko jest podniesienie jakości architektury w realizowanych obecnie i planowanych inwestycjach. W porównaniu do kiczowatego zespołu zabudowy na Warszewie (ul. Duńska/Złotowska) architektura rozpoczętej w tym roku inwestycji przy ul.Sosabowskiego na Pogodnie jest niemal awangardowa.

W aktualnej ofercie Modehpolmo znajdziemy cztery inwestycje realizowane na terenie Szczecina. Najciekawsza z nich to zespół mieszkaniowy "Central Park" budowany w kwartale ul. Emilii Plater i ul. księżnej Salomei. Świetna lokalizacja i dobre skomunikowanie z resztą miasta to niewątpliwe atuty tej inwestycji. Niestety, nie można tego powiedzieć o architekturze kompleksu. Inwestor posiada w swoim portfolio wiele zróżnicowanych estetycznie projektów. Jak pokazują wizualizacje, "Central Park" prawdopodobnie znajdzie się w tej gorszej części dorobku dewelopera.

Przedsiębiorstwo Budowlane Calbud na swoim stoisku promuje projekty już zrealizowane, takie jak 'Wiśniowy Sad' na osiedlu Arkońskie-Niemierzyn oraz będącą w przygotowaniu prestiżową inwestycję 'Mariacka' na Starym Mieście. W miejscu, gdzie powstanie elegancka plomba, wypełniająca pierzeję ulicy Mariackiej, prowadzono w tym roku prace rozbiórkowe starego budynku. Prawdopodobnie inwestycja ruszy na dobre w przyszłym roku.

Stoisko Urzędu Miasta podczas tej edycji targów zawiodło. Odwiedzający mogą jedynie zapoznać się z ofertą działek przeznaczonych na sprzedaż oraz przejrzeć promocyjne foldery miasta. Wydaje się, że magistrat nie ma pomysłu na tego typu imprezy. Tymczasem targi nieruchomości są świetną okazją do zaprezentowania planów inwestycyjnych miasta oraz kierunków rozwoju przestrzennego. Takie informacje jak: planowana budowa tramwaju do Centrum Handlowego Ster, III etap Trasy Północnej, budowa węzła przesiadkowego Głębokie czy uruchomienie w perspektywie kilku lat Szybkiej Kolei Miejskiej mogą stanowić dla kupujących nowe mieszkania cenną wskazówkę przy doborze lokalizacji. Również deweloperzy prezentując swoje oferty, mogliby przekonywać do nich, przedstawiając plany magistratu poprawiające dostępność komunikacyjną ich inwestycji.

Mocno rozczarowała część Targów dotycząca wyposażenia wnętrz. Kilkunastu wystawców prezentuje ofertę podłóg, drzwi, kuchni, mebli i kominków. Wiele z firm obecnych na targach można znaleźć w centrum handlowym Top Shopping na Prawobrzeżu. Prawdopodobnie znacznie większą liczbę wystawców znajdziemy na odbywających się w najbliższy weekend targach poświęconych w całości wyposażeniu wnętrz organizowanych przez MTS w halach przy ul. Struga.

Program targów był wzbogacony o wykłady oraz konsultacje z ekspertami. Wśród nich znaleźli się specjaliści od rynku nieruchomości, notariusze, prawnicy czy doradcy finansowi. Zabrakło architektów i architektów wnętrz, którzy oprócz porad dotyczących etapu projektowania mogliby pomóc w decyzjach dotyczących wyboru miejsca zamieszkania.

Na terenie imprezy znalazła się też strefa zabawy dla dzieci, dzięki której rodzice mogli na chwilę oderwać się od swoich pociech i skupić na ofercie wystawców. Oprócz kilkudziesięciu stoisk deweloperów na targach znalazły się przedstawicielstwa banków, firmy doradctwa finansowego i ubezpieczeniowego oraz dwa szczecińskie TBS - STBS oraz TBS Prawobrzeże. Zabrakło dwóch dużych deweloperów działających na terenie Szczecina - SGI oraz Polnordu.

Targi w hali Azoty Arena przy ul. Szafera  w niedzielę można odwiedzać w godz. 10:00-17:00. Wstęp i parking bezpłatne.

autor: Marcin Szneider

Tekst nadesłany przez czytelnika