Przedwojenny film reklamujący Szczecin z 1938 roku zostanie wyświetlony w najbliższą niedzielę na Podzamczu.

Film, rozpoczynający się planszą z napisem „Szczecin 1938”, jest czarno-białą podróżą ukazującą pejzaż, architekturę, przemysł miasta oraz życie codzienne jego mieszkańców. Został nakręcony na potrzeby promocji Szczecina i jednocześnie stanowi kinematograficzną wizytówkę miasta.

Dar od antykwariusza

Pozbawiony oryginalnych napisów obraz, zarejestrowany na podniszczonej i niekompletnej taśmie na szpuli, trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie w 2002 roku. Instytucji ofiarował go Andrzej Makaruk, znany szczeciński antykwariusz (prowadzący Antykwariat Pomorski) i miłośnik Szczecina, zmarły w tym roku wskutek ciężkiej choroby.

12 lat temu materiał można było odtworzyć tylko przy użyciu odpowiedniego projektora. Tak więc pierwsze prezentacje obrazu odbyły się w kinie Helios w 2004 roku. Pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem szczecinian. Po pewnym czasie, za sprawą Magdaleny Szymków, wówczas studentki Mistrzowskiej Szkoły Filmowej im. Andrzeja Wajdy, która realizowała pracę dyplomową na temat pojednania polsko-niemieckiego, film z zabytkowej szpuli, po oczyszczeniu i zakonserwowaniu, został przeniesiony na nośnik cyfrowy.

Po zdigitalizowaniu oraz dopełnieniu odpowiednich procedur, można go teraz oglądać na stałej wystawie „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” w Muzeum Historii Szczecina.

Archiwalny rarytas na wielkim ekranie

W najbliższą niedzielę, 28 września, przedwojenny obraz zostanie wyświetlony na świeżym powietrzu na Rynku Siennym w ramach akcji „Powitanie Jesieni na Podzamczu z Targiem Rybnym”. Projekcja trwa niecałe 8 minut, tak więc film będzie puszczany w zapętlonej wersji w godz. 19:00 – 20:00.

Film został udostępniony organizatorom „Powitania Jesieni na Podzamczu z Targiem Rybnym” dzięki zaangażowaniu Muzeum Historii Szczecina (Oddziału MNS, znajdującego się w budynku Ratusza Staromiejskiego przy ulicy Mściwoja II 8).

Ryby, kapele i zabawy

Oprócz projekcji archiwalnego filmu w ostatni weekend września na Podzamczu powstanie Targ Rybny (sobota, niedziela w godz. 13:00 – 18:00), na którym będzie można kupić świeżą rybę oraz rybne przetwory.

Odbędą się też koncerty młodych szczecińskich kapel (State in Air, Kartman, January, D.e.k.o., sobota 18:00 – 20:00), impreza z dj-em pod gołym niebem (sobota 20:00 – 22:00, niedziela 17:00 – 19:00) oraz bezpłatnie zwiedzanie Muzeum Historii Szczecina (sobota 10:00 – 18:00, niedziela 10:00 – 16:00). Będzie można skorzystać ze specjalnej oferty gastronomicznej, przygotowanej przez zlokalizowane na Podzamczu restauracje, a zaproszeni goście podzielą się swoją wiedzą na temat historii Rynku Siennego, całego Podzamcza, a także zwyczajów rybołówczych i spożywania darów morza.

Na dzieci będą czekały gry, animacje, warsztaty i konkursy z nagrodami. Wyszkoleni animatorzy, artyści i kuglarze poprowadzą szereg zabaw dla najmłodszych. Będą zabawy z chustą klanzy, żonglerka, malowanie twarzy i szczudła. Ponadto dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Mediadizajn każdy, kto przyjdzie i pochwali się swoim talentem lub opowie ciekawą historię, otrzyma dynię z tegorocznych zbiorów.

Całe wydarzenie na Podzamczu poprowadzą aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie.

„Powitanie Jesieni na Podzamczu z Targiem Rybnym” jest współfinansowane ze środków Miasta Szczecin. Partnerem głównym imprezy jest Selgros Cash & Carry.

Portal wSzczecinie.pl objał patronat medialny nad wydarzeniem.