Miasto otrzymało negatywną odpowiedź ze strony rosyjskiej na pismo w sprawie usunięcia dwóch komunistycznych pomników.

Jednak jak zapowiada Łukasz Kolasa z Urzędu Miasta Szczecin, będziemy się odwoływać od tej decyzji.

Gmina Miasto Szczecin wystąpi z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, z uwzględnieniem wszystkich szczegółów dotyczących zwłaszcza kontynuacji modernizacji tej części placu Żołnierza. - mówi Łukasz Kolasa.

Urząd Miasta chce usunąć pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej oraz „Pamięci Tych, którzy zdobywali Szczecin". Na ich usunięcie nie zgadza się Przedstawicielstwo Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej ds. organizacji i zarządzania działaniami wojskowo-memoriałowymi w Rzeczpospolitej Polskiej.

Sprawa usunięcia pomników powróciła w kwietniu 2014 roku, gdy okazało się, że miasto nie może tego zrobić bez konsultacji. Ich usunięcie musi być zgodne z umową jaką Polska zawarła z Rosją.

W dokumencie podpisanym przez Polskę w 1994 roku jest wykaz pomników, które należy zachować, a w nim trzy szczecińskie obiekty – przy placu Żołnierza, ulicach Nehringa i Emilii Gierczak. Nim urzędnicy podejmą decyzję o usunięciu któregoś z nich muszą skonsultować się z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Pomnik wdzięczności dla Armii Radzieckiej przy pl. Żołnierza został odsłonięty w 1950 roku – w piątą rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich do miasta. Do 1992 roku szczyt obelisku zdobiła pięcioramienna gwiazda, która została usunięta, ponieważ według niektórych polityków symbolizowała władzę radziecką nad miastem. Pomnik „Pamięci Tych, którzy zdobywali Szczecin" przy ul. Nehringa prawdopodobnie powstał na przełomie lat 40. i 50. XX wieku.