Centrum Dialogu Przełomy ma szansę zdobyć ważną europejską nagrodę. Jako jedyny obiekt z Polski znalazł się wśród 25 finalistów European Prize for Urban Public Space 2016.
Jak podaje portal architektura.muratorplus.pl, do tegorocznej edycji Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej nadesłano aż 276 zgłoszeń z 33 krajów. Spośród 12 zgłoszonych polskich realizacji Centrum Dialogu Przełomy na placu Solidarności w Szczecinie projektu KWK Promes jako jedyne z naszego kraju znalazło się w finale. W gronie 25 finalistów są też obiekty z Danii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Słowacji. Pełna lista dostępna jest tutaj. Zwycięzcę konkursu poznamy 4 lipca 2016 roku.

- To wielka satysfakcja obserwować, jak rozwija się idea przestrzeni publicznej w Europie i jak wiele pozytywnych przykładów nadesłano w tym roku z Europy Środkowo-Wschodniej. To czas rozkwitu przestrzeni publicznych, kształtowanych na wiele sposobów, w wielu skalach i przez różne podmioty - od władz lokalnych po grupy aktywistów, od architektów po zaangażowanych użytkowników – wypowiada się dla architektura.muratorplus.pl Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator" i pierwsza przedstawicielka Polski w jury tego prestiżowego konkursu.

Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej przyznawana jest przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) przy współpracy muzeów architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublany, Wiednia, paryskiej La Cité de l’Architecture et du Patrimoine oraz londyńskiej The Architecture Foundation. Przyznawana jest co dwa lata od 2000 roku i ma propagować najlepsze wzorce przestrzni publicznych w europejskich miastach. Mogą ją otrzymać zarówno projektanci, jak i inwestorzy. Polski projekt, który został już wyróżniony w tym konkursie to plac Bohaterów Getta w Krakowie (2006 r.).